Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra Wrocławska

Być uczniem tego, który przywraca wzrok

- Mszę świętą sprawuję w int. śp. Augusta Wilhelma Heckta. To osoba ważna dla naszego miasta i lokalnego Kościoła. To człowiek, który wziął do swojego serca słowa kard. Kominka o pojednaniu i przebaczeniu między Polską a Niemcami i przez lata prowadził seminaria służące pojednaniu, w stanie wojennym i ostatnich latach PRLu organizował pomoc dla nas. Podobnie było w trakcie powodzi w 1997 roku - mowił bp Maciej Małyga na wstępie Eucharystii w katedrze wrocławskiej.

2023-03-19 12:08

Magdalena Lewandowska

Biskup Maciej Małyga

Biskup Maciej Małyga

Podczas Mszy świętej homilię wygłosił także bp Maciej. - Dzisiejsza Ewangelia, to chyba najbardziej dramatyczna, teatralna scena całej Biblii. Jest uzdrowiony, jego rodzice, przeciwnicy Jezusa, zdziwieni sąsiedzi, którzy się ze sobą kłócą, gwałtowna wymiana zdań, spory, zmiana miejsca, zwroty akcji. W tej historii, oprócz Jezusa, najbardziej fascynujący staje się uzdrowiony, który jest dwukrotnie uzdrowiony - mówił biskup.

W dalszej części hierarcha próbował zobrazować te dwa uzdrowienia. - Gdy obudził się pierwszy wzrok, zaczął się otwierać drugi wzrok - poszukiwania prawdy, wierności wobec faktów, uczciwości serca. To był niezwykle prosty i prawy człowiek. I takie też były jego odpowiedzi. Proste i szczere - wskazał bp Małyga, dodając: - Otwarte oczy prowadzą do wiary Gdy patrzymy na otaczający nas świat i do głębi swojego serca, pragnień, oczekiwań, wielkości, która jest w nas, to zaczyna się budzić drugie spojrzenie.

Skupiając się na człowieku, który odzyskał wzrok, biskup Maciej wskazał na jedną wyjątkowość: - On znał Jezusa tylko ze słyszenia, znał tylko Jego głos. Znał barwę głosu, intonację. Te dwa elementy - prawość rozumu i usłyszane słowo Boga doprowadziły go do prawdy. Po czasie spotyka Jezusa i gdy słyszy pytanie: „Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego?. I odpowiada pozytywnie i oddaje Jezusowi pokłon - opisywał kaznodzieja, dodając: - To jest nasza droga. Od niewidzenia do widzenia. Od światła do ciemności. Od nieznania Boga do poznania Boga. Droga, która wiedzie dwoma ścieżkami. Nasza uczciwość wobec prawdy, rzetelne patrzenie na świat dookoła nas i w nas oraz słowo Boga, które słyszymy w Kościele przez Ewangelię Jezusa. Wiara jest przejściem z niewidzenia do widzenia, z ciemności do światłości. Wszyscy usłyszeliśmy głos: „Zbudź się o śpiący i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus”. To jest doświadczenie chrześcijanina. Przebudzenie się na głos, który pozwala inaczej patrzeć na wszystko - mówił bp Małyga.

August Wilhelm Hecht był twórcą Fundacji Partnerstwa Parafii Dortmundu i Wrocławia im. Św. Jadwigi Obecna na Mszy świętej była także delegacja z Niemiec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nowe dekrety w diecezji toruńskiej

2023-03-20 11:45

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

ks. Paweł Borowski

W Kurii Diecezjalnej Toruńskiej we wspomnienie św. Józefa odbyło się spotkanie, podczas którego biskup toruński Wiesław Śmigiel wręczył dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję