Reklama

Wielka kariera agentki SB. Mieszkanie za otrucie księdza Blachnickiego?

Już wiadomo, że został zamordowany. Wiadomo też w jaki sposób. Nadal nie wiadomo, kim byli sprawcy. W „Magazynie śledczym Anity Gargas” przedstawiono kulisy tajemniczej śmierci księdza Franciszka Blachnickiego – twórcy ruchu „Światło-Życie”. Kapłan, według najnowszych ustaleń prokuratury i IPN, został otruty 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech. Czy morderstwa dokonało małżeństwo Gontarczyków?

2023-03-19 13:35

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Franciszek Blachnicki

Red. Anita Gargas w ostatnim odcinku swego „Magazynu Śledczego” starała się znaleźć odpowiedź na pytanie: kim naprawdę są Jolanta Gontarczyk vel Lange (TW Panna) oraz jej mąż Andrzej (TW Yon), z którymi ksiądz Blachnicki pokłócił się w dniu swojej śmierci?

– Czy związek z tym morderstwem mieli komunistyczni agenci wysłani za księdzem do Niemiec? To pytanie zadaliśmy już 3 lata temu. Podobnie, jak pytanie: w jaki sposób Jolanta Gontarczyk vel Lange z agentki komunistycznego wywiadu stała się działaczką LGBT, na której stowarzyszenie warszawski Ratusz łoży miliony z kieszeni podatników – zastanawiała się red. Gargas.

Według ustaleń historyków, dziennikarzy i działaczy opozycji antysocjalistycznej, Gontarczykowie współpracowali z SB już od lat 70. ubiegłego wieku. Mieli za zadanie rozpracowywać najpierw Niemców w Polsce, a później zostali wysłani do RFN, aby przeniknąć do środowiska polonijnego i go zdezorganizować, m.in. finansowo.

Podziel się cytatem

Reklama

W Carlsbergu, gdzie trafili Gontarczykowie działało prężnie środowisko opozycji, skupione wokół ks. Franciszka Blachnickiego. Mieli sparaliżować organizację księdza Chrześcijańską Służbę Narodu „Wyzwolenie”.

Udało się to agentom doskonale. Jak zacytowano w filmie ks. Blachnickiego – „Gontarczyki rozwalili nam całą drukarnię” – miał powiedzieć kapłan dzień przed śmiercią. 27 lutego 1987 roku już nie żył. Po latach stwierdzono, że został otruty.

Jak przedstawiają autorzy filmu, Gontarczykowie wrócili do PRL. Szefowie SB hojnie wynagrodzili swych agentów. Dostali oni mieszkanie 150-metrowe w centrum Warszawy, tysiąc dolarów na jego remont oraz 10 tys. marek niemieckich jako zadośćuczynienie za „utracony majątek” w RFN.

Jak wyglądała dalsza kariera Jolanty Gontarczyk w III RP? Była agentka SB związała się z lewicą. Należała do SLD, współpracowała z Danutą Waniek, została radną, a nawet wicemarszałkiem woj. mazowieckiego. W 2004 roku pracowała w MSWiA, gdzie zajmowała się walką z korupcją. Otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

– Dlaczego, mimo intensywnej współpracy z SB po '89 roku kariera polityczna Jolanty Gontarczyk nabrała tempa, a działalność jej stowarzyszenia od lat dofinansowuje warszawski Ratusz z kieszeni podatników? – na te pytania konkretnie odpowiedziała red. Gargas, m.in. przytaczając kwoty, jakimi prezydent Rafał Trzaskowski wspiera lewacką organizację „Pro Humanum”, na której czele stoi Jolanta Lange. Tylko w 2020 roku Ratusz przekazał ponad 1,2 mln złotych dotacji dla stowarzyszenia. Suma wszystkich dotacji oscyluje wokół 3 mln złotych.

Jolanta Lange vel Gontarczyk miała zadzwonić do red. Gargas i odpowiedzieć na pytania dziennikarki. Nie zadzwoniła.

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” – koncert w 100-ną rocznicę urodzin

„Prawda Krzyż Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu” – koncert w setną rocznicę urodzin Czcigodnego Sługi Bożego 14 października w Sosnowcu odbędzie się widowisko poświęcone ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Celem wydarzenia jest przybliżenie sylwetki Czcigodnego Sługi Bożego, który stanowił przykład dla młodzieży, wspierał ją i wychowywał, a jego patriotyzm przyczynił się do budowy i wzmocnienia niepodległej Polski. Udział w koncercie jest bezpłatny.

CZYTAJ DALEJ

Teraz i w godzinę śmierci – poznaj moc Różańca!

Czy prawdą jest, że równo sto lat temu w Fatimie Maryja, zachęcając do odmawiania różańca, podarowała światu najlepszą broń w walce ze złem? Szukamy odpowiedzi w filmie, który polecamy na ten weekend „Teraz i w godzinę śmierci”. Wielki Post to idealny czas aby jeszcze mocniej poznać siłę modlitwy.

Na zdjęciu młody amerykański żołnierz. Chwilę wcześniej został ciężko ranny. Cierpi, ale jest spokojny. W zaciśniętej pięści, brudnej od krwi i ziemi wznosi różaniec… Autorka tego ujęcia zginie w Afganistanie trzy lata później…

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczyna się Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego

2023-03-20 12:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kordecki

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze już dziś wieczorem Apelem i jutrzejszą Mszą św. rozpocznie się Rok Jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin. To uwieczniony na kartach „Potopu” Henryka Sienkiewicza obrońca klasztoru przed potopem szwedzkim, którego kard. Wojtyła nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

O. Kordecki swoją niezłomnością zasłynął podczas 40-dniowego oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów. Przygotował fortecę jasnogórską do obrony i podejmując ją, wykazał się ogromną nadzieją zwycięstwa. Wszystkie swoje działania zawierzał Bożej Opatrzności oraz niezawodnej opiece Maryi, którą nazywał Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi jako pomoc ku obronie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję