Reklama

Kościół

Austria: w drodze do beatyfikacji żony „lekarza ubogich”

Dokładnie w 20 lat po beatyfikacji László (Ladislausa, czyli Władysława) Batthyány-Strattmanna (1870-1931), znanego jako „lekarz ubogich”, Kościół katolicki otwiera proces beatyfikacyjny jego żony Marii Teresy (1876-1951). Z okazji otwarcia procesu na szczeblu diecezjalnym biskupi sąsiadujących z sobą diecezji: Ägidius Zsifkovics z austriackiej Eisenstadt i Janos Szekely z węgierskiej Szombathely, sprawowali 19 marca wspólną liturgię w bazylice w Güssing w austriackim Burgerlandzie.

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Adobe Stock

W podziemiu tamtejszego kościoła znajduje się krypta rodziny Batthyány -Strattmann. Teksty liturgii oraz śpiew sprawowano po niemiecku i węgiersku.

„Błogosławiony László i jego żona Maria Teresa Coreth byli ludźmi widzącymi. Otworzyli oczy wielu, także na Boga” - powiedział bp Zsifkovics podczas Mszy św. transmitowanej na żywo przez telewizje ORF i ZDF. Hierarcha podkreślił, że jako lekarz Batthyány-Strattmann spotykał Chrystusa „w chorych, uzdrawiał ich, do kresu sił i bezinteresownie”. A bp Szekely chwaląc dobroć, współczucie, pogodę ducha i głęboką wiarę Marii Teresy zwrócił uwagę, że to pod jej wpływem również jej mąż całym swoim życiem dążył do świętości. „Małżonkowie Batthyány -Strattmann są wzorami do naśladowania w wierze, w małżeństwie przeżywanym z miłością, w przyjmowaniu błogosławieństwa dzieci, we wspieraniu ubogich" - powiedział bp Szekely. Przypomniał, że już podczas beatyfikacji László 20 lat temu wielu mówiło: „Szkoda, że nie zostali beatyfikowani razem”.

László Batthyány-Strattmann pochodził ze starej węgierskiej rodziny szlacheckiej, był lekarzem okulistą. W założonych z własnych funduszy szpitalach w Kittsee w Burgenlandzie i w Körmend na Węgrzech leczył bezpłatnie wielu pacjentów z zaćmy; mówi się też, że rozdawał pieniądze najuboższym. Batthyany przez całe życie był czczony jako święty przez wielu ludzi. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 23 marca 2003 roku.

Podziel się cytatem

Reklama

Głęboko religijna Maria Teresa Coreth poślubiła Batthyány'ego-Strattmanna w 1898 roku w wiedeńskim kościele Votivkirche. Małżonkowie mieli 13 dzieci. „Odważnie mówiła ‘tak’ swoim dzieciom, zakładała przedszkola, organizowała wsparcie dla najuboższych rodzin w Kittsee i Körmend, trwała przy mężu w jego powołaniu lekarskim” - powiedział bp Szekely podczas uroczystości w Güssing. Biskup diecezji Szombathely na podstawie znanych już świadectw i pamiętników napisał biografię Marii Teresy Batthyány-Strattmann, która w tych dniach została wydana w formie książkowej po węgiersku.

Również na konferencji prasowej w Szombathely 17 marca bp Szekely podkreślił, że spotkanie z przyszłą żoną było wielkim punktem zwrotnym w życiu László Batthyány-Strattmanna. „To dzięki swej wielkiej żonie rozpoczął drogę świętości życia, jego życie stało się pełne miłości i przyniosło tak wiele owoców" - powiedział biskup dziennikarzom, informując o mającym się wkrótce rozpocząć procesie beatyfikacyjnym Marii Teresy.

W 20. rocznicę beatyfikacji László Batthyány-Strattmanna oraz z okazji otwarcia procesu beatyfikacyjnego jego żony, nakładem Wydawnictwa Diecezji Eisenstadt św. Marcina ukazał się dziennik błogosławionego z 1926 roku. Na wiosnę planowana jest także wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Eisenstadt.

Podczas wizyty w Budapeszcie pod koniec kwietnia papież Franciszek odwiedzi placówkę społeczną imienia bł. Laszlo Batthyany-Strattmanna. 29 kwietnia papież spotka się z dziećmi z wadami wzroku i niepełnosprawnością intelektualną z katolickiego Instytutu Batthyány-Strattmanna, założonego przez zakonnicę siostrę Annę Feher (1947-2021). W skład placówki wchodzi przedszkole, szkoła i internat.

Podziel się cytatem

2023-03-20 14:00

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orędzie kard. Nycza z okazji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

Publikujemy orędzie kard. Kazimierza Nycza z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież udał się na operację

2023-06-07 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni- ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Głogowski Wieczór Chwały

2023-06-09 11:34

[ TEMATY ]

Boże Ciało

uwielbienie

Głogowski Wieczór Chwały

Grażyna Cypko

Tegoroczny wieczór chwały odbył się po raz siódmy

Tegoroczny wieczór chwały odbył się po raz siódmy

W uroczystość Bożego Ciała w Głogowie odbył się wieczór uwielbienia.

W ruinach kościoła pw. św. Mikołaja 8 czerwca odbył się VII Głogowski Wieczór Chwały. Wydarzenie co roku jest organizowane przez parafię św. Mikołaja, Miejski Ośrodek Kultury oraz Fundację - Wspólnotę WiaryGODni. Co roku jest to okazja do wspólnego uwielbienia i dziękczynienia, modlitwy za miasto i jego mieszkańców oraz do posłuchania chrześcijańskich utworów w wykonaniu głogowskich muzyków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję