Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Józef ma swoją rolę w Kościele

– Święty Józef trwa w Kościele wraz z Maryją, niezmiennie wskazując na Jezusa – powiedział abp Wacław Depo. W ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy modlitewnej Rady Konferencji Episkopatów Europy „Łańcuch eucharystyczny” w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, metropolita częstochowski przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. o dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy.

Witając uczestników liturgii, abp Depo zachęcił, aby „patrząc z całą czcią i miłością na postać św. Józefa, odnowić w tym spojrzeniu naszą własną wiarę w Jezusa Chrystusa i w Jego Kościół”. – Czcimy św. Józefa, w którym najpełniej ze wszystkich ojców ziemskich odzwierciedla się ojcostwo samego Boga. W ten sposób św. Józef uczestniczy nadal w pełni czasów w tajemnicy odkupienia i ma swoją rolę w Kościele – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że jedną z przeszkód „w zrozumieniu wzniosłej tajemnicy oblubieńczej komunii zjednoczenia Józefa i Maryi jest fakt przyjmowany już w tradycji od II stulecia, że Józef był mężczyzną w podeszłym wieku, tak jakby przywilej młodości oznaczał niebezpieczeństwo dla czystości i dziewictwa Maryi”. – Dlatego Józefa uważano bardziej za opiekuna, protektora wobec Prawa Izraela, niż oblubieńca Najświętszej Dziewicy. Tymczasem to nie liczba przeżytych lat, lecz jego wewnętrzna doskonałość, będąca owocem łaski, doprowadziła go do przeżywania w czystości oblubieńczej relacji z Maryją – powtórzył abp Depo za św. Janem Pawłem II.

Maciej Orman/Niedziela

Przyznał również słuszność polskiemu pisarzowi Janowi Dobraczyńskiemu, który nazwał Józefa cieniem Ojca Niebieskiego. – Odpowiedź 12-letniego Jezusa, będąca pierwszym ewangelicznym zapisem słów Zbawiciela: „Czyż nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” odnowi w Józefie świadomość, że Jezus jest poczętym z Ducha Świętego i zrodzonym z Maryi Synem Bożym, a on jest według Prawa Izraela cieniem Bożego ojcostwa – kontynuował metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zaznaczył, że „Józef jako Izraelita z krwi i kości oraz człowiek wiary ukierunkowanej na Mesjasza jest jednocześnie znakiem zakończenia Starego Przymierza”. – To on zapewnia też jedność oraz ciągłość Starego i Nowego Testamentu, na podobieństwo Jana Chrzciciela. Dlatego na wzór Abrahama widzimy go jako człowieka sprawiedliwego, okazującego absolutne posłuszeństwo Bogu. Można powiedzieć za św. Janem Pawłem II, iż to, co uczynił Józef, zjednoczyło go w sposób szczególny z wiarą Maryi. Przyjął on jako prawdę pochodzącą od Boga to, co Ona wcześniej przyjęła przy zwiastowaniu – wskazał abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Zauważył, że „odkąd Dziewica z Nazaretu wypowiedziała swoje «tak» wobec misji zostania Matką Syna Bożego, w życiu Józefa zaczęła się rozgrywać dramatyczna walka sumienia i posłuszeństwa wiary”. – Słowa anioła: „Józefie, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki, albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło”, były jak blask błyskawicy rozjaśniającej ciemności umysłu – dodał.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „rola, jaką św. Józef odegrał w domu Świętej Rodziny z Nazaretu i ziemskim życiu Jezusa, dzieje się dalej”. – Święty Józef trwa w Kościele wraz z Maryją, niezmiennie wskazując na Jezusa. Zmieniają się czasy, przychodzą nowe wyzwania, a Kościół Chrystusowy poprzez następców św. Piotra nieustannie przyzywa i wskazuje św. Józefa jako opatrznościowego świadka i opiekuna Syna Bożego w Jego zbawczym posłaniu do świata – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup podkreślił, że „nie sposób przecenić jego wstawienniczej roli w kształtowaniu rodzin i wspólnot chrześcijańskich, w wychowaniu dzieci i szacunku dla pracy”. – Święty Józef uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei wobec dechrystianizacji. Pomaga nam powierzać się Miłosierdziu Bożemu, miłości miłosiernej, która pochyla się i decyduje o losach poszczególnych ludzi i całej ludzkości, dlatego słusznie Ojciec Święty Franciszek zadał nam dzisiaj tego patrona w owym „Łańcuchu eucharystycznym”, abyśmy do Boga odnosili to wszystko, co dzieje się w świecie – stwierdził metropolita częstochowski.

Reklama

Przez wstawiennictwo św. Józefa, patrona dobrej śmierci, modlił się, „by na godzinę naszej śmierci wyprosił nam łaskę aktu wiary, która wyraża się w słowach: «Jezu, ufam Tobie. Jezus, Maryja, Józef»”.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. odśpiewano Suplikacje, a metropolita częstochowski odmówił modlitwę św. Jana Pawła II o pokój .

Podczas liturgii śpiewał chór Basilica Cantans pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Rada Konferencji Episkopatów Europy po raz kolejny wystąpiła z ogólnoeuropejską inicjatywą modlitewną „Łańcuch eucharystyczny”. Przez 39 kolejnych dni poszczególne episkopaty podejmują różnorodne inicjatywy modlitewne, upraszając dar sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy. Na prośbę Rady Kościół w Polsce animował modlitewnie dzień 20 marca.

2023-03-20 20:58

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Alarm bombowy w Kijowie i ostrzeżenia przed kolejnymi atakami rakietowymi Rosji

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/Viacheslav Ratynskyi

Ukraińskie służby ratunkowe ostrzegły we wtorek przed wysokim prawdopodobieństwem rosyjskich ataków rakietowych na terytorium całego kraju. W Kijowie w godzinach porannych ogłoszono alarm bombowy, a władze miasta poprosiły mieszkańców o ukrycie się w schronach.

„Uwaga! W ciągu dnia istnieje wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy. Dla własnego bezpieczeństwa pozostańcie w schronach. Nie lekceważcie sygnałów alarmów powietrznych” – głosi komunikat ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

CZYTAJ DALEJ

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

2023-06-01 21:25

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…

CZYTAJ DALEJ

Egipt: bp Nitkiewicz na obradach komisji ds. dialogu katolicko-prawosławnego

2023-06-02 19:43

[ TEMATY ]

Egipt

bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz

W egipskiej Aleksandrii Egipskiej zebrała się na posiedzeniu plenarnym Komisja mieszana ds. dialogu teologicznego pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym. W skład delegacji katolickiej wchodzi m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W obradach poświęconych prymatowi i synodalności w Kościele biorą udział biskupi, księża i świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję