Reklama

Niedziela Małopolska

Troska o najsłabszych jest warunkiem postawy pro-life

Już po raz 43 obrońcy życia człowieka zebrali się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki, by modlić się o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami.

PSOŻC

Spotkanie rozpoczęło się w sali o. Augustyna Kordeckiego od świadectwa Anny i Zbigniewa Kasprzyków, rodziców trójki dzieci, w tym 18-letniego Karola, który urodził się z agenezją ciała modzelowatego. W swoim wystąpieniu opowiedzieli zebranym jak wyglądała ich historia oczekiwania i narodzin Karola. Z czym musieli się zmierzyć zaraz po narodzinach, a także o wielkiej miłości jaka wypływa z ich pięknej, choć trudnej codzienności.

Następnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Wojciech Zięba w swoim referacie „Słodko-gorzki sukces. Zapomniane dzieci z niepełnosprawnościami” przybliżył sytuację, z jaką borykają się rodziny wychowujące ciężko chore dzieci. – Organizacje pro-life troszczą się nie tylko o dzieci nienarodzone, ale o każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Teraz główną naszą troską jest zwiększenie pomocy materialnej państwa dla rodzin wychowujących osoby z niepełnosprawnościami. Przygotowany został projekt ustawy, który zakłada zniesienie zakazu pracy dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne na swoje ciężko chore dzieci. Obrońcy życia zebrani na Jasnej Górze popierają komitet „STOP zakazowi pracy” i zachęcają wszystkich ludzi dobrej woli do zbierania podpisów pod tą inicjatywą. Troska o najsłabszych jest warunkiem postawy pro-life – podkreślił Wojciech Zięba.

Kolejnym punktem pielgrzymki była gala wręczenia nagród w XIX Ogólnopolskim Konkursie dla młodzieży pro-life im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Młodzi laureaci konkursu nagrody otrzymali z rąk prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowiek, Wojciecha Zięby oraz Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka. Uczestnicy jak co roku zaskoczyli jury nie tylko swoim talentem plastycznym, literackim i multimedialnym, ale też sposobem interpretacji konkursowego hasła. To pokazuje, że młodzież ciągle, mimo wielu sprzecznych informacji w mediach, jest zainteresowana tematyką pro-life i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a także historiami z własnego życia, które dotykają tematyki ludzkiego życia. Rzecznik Praw Dziecka w krótkim wystąpieniu przypomniał zebranym, że w rozumieniu ustawy o rzeczniku praw dziecka, dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. (art.2, pkt. 1)

Reklama

Na stronie internetowej www.pro-life.pl można znaleźć pełną listę nagrodzonych w konkursie oraz wyróżnione prace.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, pod przewodnictwem JE abp Wacława Depo. Metropolita częstochowski podczas homilii przywołał postacie Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy decyzją papieża Franciszka, wraz ze swoim siedmiorgiem dzieci, w tym dziecka nienarodzonego, we wrześniu tego roku zostaną wyniesieni do chwały ołtarza za swoją męczeńską śmierć w Markowej. – To są znaki od Boga, niepoddawane demokratycznym przegłosowaniom – podkreślił abp Wacław Depo. Na koniec zacytował zebranym w kaplicy słowa papieża Benedykta XVI „ Istnieją tendencje kulturowe, które przy pomocy różnych argumentów próbują znieczulić nasze sumienia. A przecież już sama nauka podaje nam różne informacje na temat tego kim jest i jakie zdolności ma dziecko w łonie matki. Nie jest to tylko zbiór materiału biologicznego, ale nowa żyjąca istota, dynamicznie i doskonale uporządkowana, nowa jednostka gatunku ludzkiego. Tak było z Jezusem w łonie Maryi, tak było z nas w łonie naszych matek”.

Po uroczystej Mszy świętej odbył się drugi blok wykładowy, podczas którego uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji Magdaleny Guziak-Nowak, dyrektora ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, liczba aborcji w Polsce spadła do 107. To oczywiście ciągle o 107 za dużo, ale umówmy się, że to jest naprawdę dobry wynik, jeżeli na całym świecie życie odebrano 44 milionom nienarodzonym dzieciom. Równocześnie musimy pamiętać, że mamy młode pokolenie, dla którego niestety być może jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu było pójście na czarny protest. (..) Od lat jest realizowana kampania kłamania, mataczenia, kręcenia, by jak najwięcej zwolenników aborcji pozyskać. Polskie grupy proaborcyjne nie przebierają w środkach i sięgają po te narzędzia, które kilkadziesiąt lat temu sprawdziły się choćby w Stanach Zjednoczonych – mówiła Magdalena Guziak-Nowak, tłumacząc słuchaczom na czym polegają manipulacje grup proaborcyjnych w Polsce i na świecie.

Reklama

Kolejnym prelegentem był Jan Pospieszalski, który w swoim wykładzie przybliżył działania unijnych struktur przeciwko ludzkiemu życiu. – Kwestia obrony życia zahacza o cały szereg zjawisk, obejmuje większą rzeczywistość, którą dzisiaj kreują instytucje międzynarodowe. Instytucje te próbują w Polsce wprowadzić nową antropologię – powiedział Pospieszalski. Na koniec do wszystkich zgromadzonych słowo o strategiach obrony życia skierował Paweł Wosicki prezes fundacji „Głos dla Życia”.

Spotkanie zakończyło się wspólną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

- Cieszymy się, że po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i przybyło tu na Jasną Górę. Tym bardziej, że ciągle aktualne są słowa św. Jana Pawła II „Pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat”- powiedział Wojciech Zięba.

Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, której historia sięga 1980 roku to wyjątkowy czas modlitwy za życie. Miłośnicy życia – przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń pro-life, ale również pielgrzymi indywidualni, gromadzą się na Jasnej Górze, by prosić o ochronę życia poczętych dzieci, a także o konkretne zaangażowanie się struktur państwowych w troskę o osoby z niepełnosprawnościami.

2023-03-21 11:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Powstało już wiele biografii opisujących niezwykłość piętnastoletniego Carlo, ale żadna z nich nie poprowadziła nas jeszcze tak blisko, jak historia jego matki, która żyła u jego boku. Antonia towarzyszyła swojemu synowi, w najtrudniejszym doświadczeniu – w śmiertelnej chorobie. Doświadczała razem z nim bólu i samotności. Jak przeżyć ze świadomością, że ukochane dziecko umiera? Jak poradzić sobie z tą niewyobrażalną udręką? Jak zaufać Bogu? Jak sama mówi: To Carlo rozproszył mrok tej najciemniejszej godziny w moim życiu, złagodził wstrząs spowodowany straszną wieścią. Nie wpadł w przerażenie. Nie pozwolił, żeby owładnął nim lęk. Zamiast tego zwrócił się ku Bogu. […] Na diagnozę zareagował łagodnie i powiedział: „Pan dał mi miłą pobudkę”. Matka i autorka dzisiaj ma odwagę dzielić się z nami historią życia Carlo, który pomimo cierpienia, nie stracił radości życia. Odsłania przed nami tajemnice swojego syna, dla którego Bóg był w centrum życia aż do końca.

CZYTAJ DALEJ

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej niepodległości

[ TEMATY ]

św. Urszula Ledóchowska

Archiwum Sióstr Urszulanek SJK

Matka Urszula Ledóchowska w pamięci potomnych zapisała się jako założycielka nowej rodziny zakonnej, edukującej kolejne pokolenia młodzieży, mało natomiast wiadomo o jej wielkiej akcji promującej Polskę, gdy ważyły się losy odrodzenia państwa polskiego.

Specjalistka od historii szarych urszulanek s. Małgorzata Krupecka USJK, autorka biografii Założycielki, w książce „Ledóchowska. Polka i Europejka” zwraca uwagę na fakt, że do wielkiej akcji promującej Polskę, zwłaszcza w latach 1915–1918, gdy ważyły się losy kraju jako niepodległego państwa, przyszła Święta była doskonale przygotowana niejako „z urodzenia” – w jej żyłach płynęła krew kilku europejskich narodów. Po matce, Józefinie Salis-Zizers, odziedziczyła szwajcarsko-południowoniemiecko-nadbałtycką krew, wśród jej przodków byli lombardzcy, wirtemberscy i inflanccy szlachcice. Pradziadek Julii – baron von Bühler – był rosyjskim ministrem. Z kolei polscy przodkowie ojca, Antoniego Ledóchowskiego, brali udział w wyprawie wiedeńskiej, obradach Sejmu Czteroletniego i Powstaniu Listopadowym. Urodzenie i koligacje otwierały przed nią drzwi do europejskich elit, a fenomenalne zdolności językowe pozwalały jej wypowiadać się w językach skandynawskich.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz kapłański

2023-05-29 21:00

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele pw. św. o. Pio z Pietrelciny we Wrocławiu - Partynicach swoją 25. rocznicę święceń obchodzili kapłani wyświęceni w 1998 roku. Przewodniczącym Eucharystii był abp Józef Kupny, który wygłosił homilię, poświęcił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi Śląskiej. Była to także okazja do wspomnienia 40. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II na wrocławskich Partynicach.

Na początku homilii, metropolita wrocławski podziękował proboszczowi ks. Piotrowi Januszowi oraz wiernym parafii św. o. Pio we Wrocławiu za włożony wysiłek w budowę świątyni, a także za tworzenie wspólnoty parafialnej. - To, co zostało zrobione, zasługuje na uznanie. Dziękuję wam, za waszą troskę, za piękno tego Domu Bożego - mówił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję