Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Dąb „Fabrykant” Europejskim Drzewem Roku!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wyjątkowy dąb rosnący w łódzkim Parku im. ks. bpa Klepacza, został głosami internautów z całego świata, wybrany Europejskim Drzewem Roku 2023. Łódzkie drzewo rywalizowało w konkursie o prestiżowy tytuł z piętnastoma drzewami z Europy.

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w Parlamencie Europejskim 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Zwycięski Fabrykant, zwany także Jagoszem, to dąb szypułkowy. Jest jednym z ponad 20 drzew będących Pomnikami Przyrody w parku im. ks. bpa Klepacza, znajdującym się niedaleko Bazyliki Archikatedralnej. Szacuje się, że ma pomiędzy 150 a 180 lat. Drzewo mierzy 22 metry, w obwodzie ma 485 centymetrów, rozpiętość korony wynosi około trzydziestu metrów, co świadczy o jego wyjątkowości. Konary są rozłożyste, długie i grube, te największe biegnące poziomo i nisko nad ziemią - jeden z nich liczy aż 20 metrów. Niektóre są tak długie i ciężkie, że zainstalowano pod nimi metalowe podpory chroniące przed obłamaniem. Dąb jest podświetlany, by również wieczorem podziwiać jego urodę. Najbardziej popularny staje się wczesną wiosną, kiedy kwitnie pod nim morze niebieskich śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich., przyciągających tłumy spacerowiczów i miłośników fotografii. Dąb posiada dwa imiona. Profesor Jan Teofil Siciński, biolog z Uniwersytetu Łódzkiego nazwał go „Fabrykantem”, by upamiętnić fabrykancką, przemysłową historię Łodzi. Z kolei Jagosz to pseudonim Mieczysława Jagoszewskiego - pisarza, eseisty, propagatora krajoznawstwa i turystyki lokalnej, współzałożyciela Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Dąb nazwano ku jego czci.

Celem europejskiego etapu konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy, które należy cenić i chronić. Dąb Fabrykant z pewnością spełnia te kryteria. W minionym roku to wyróżnienie należało do dębu „Dunin” rosnącego na Podlasiu.

Zanim Fabrykant został Europejskim Drzewem Roku 2023, wygrał polski etap plebiscytu na Drzewo Roku 2022. Zgłoszenie do tego konkursu wysłał Przemysław Bartos, autor bloga i fanpage`a „Przyroda dla Sosnowca”.

2023-03-22 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: za posłaniem do ewangelizacji kryje się miłosierdzie Boga!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak chcesz iść do ewangelizacji, to masz iść i zanieść doświadczenie Boga miłosiernego. Nikt nie daje tego, czego sam nie posiada. Odejście ks. Artura czytamy jako kolejne jego wyjście do ewangelizacji. Bóg tą śmiercią woła do nas i pokazuje jak bardzo się nad nami zmiłował jak nas rozgrzeszył, jak nas ze sobą jedna. On mówi do nas idźcie, idźcie – potrzeba żebyście poszli! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

2023-06-02 16:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

#Pielgrzymka

BPJG

„Kształcąc wychowujemy”, to dewiza, która przyświeca placówkom należącym do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK). Jest ich w całej Polsce 120. Dziś uczniowie i nauczyciele dziękowali na Jasnej Górze za miniony rok nauki, za pracę szkół i przedszkoli. To ich 25. ogólnopolska pielgrzymka. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boża Jasnogórska.

Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej. W kazaniu nawiązał do słów św. Jana Pawła II, że człowiek nie jest w stanie do końca zrozumieć siebie bez poznania Jezusa Chrystusa. - Przestrzeganie Bożych przykazań sprawia, że stajemy się świadkami Jezusa w codzienności - podkreślał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: możliwości Polski są nieograniczone

2023-06-02 19:37

[ TEMATY ]

NASA

lot w kosmos

PAP/Chema Moya

Szef NASA Bill Nelson

Szef NASA Bill Nelson

Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i coraz aktywniej z nią współpracuje – powiedział szef NASA Bill Nelson podczas wizyty w Polsce. Odniósł się także do ewentualnych planów wysłania Sławosza Uznańskiego w kosmos w ramach misji NASA. Nelson ujawnił także najbliższe plany NASA związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i misjami na Księżyc i Marsa.

Pytany o to, czy rząd polski prowadzi rozmowy z NASA, by umożliwić polskiemu astronaucie Sławoszowi Uznańskiemu udział w jednej z misji NASA odparł, że obecnie nie są prowadzone negocjacje w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję