Reklama

Niedziela Przemyska

XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa

W piątek, 17 marca 2023 r., odbyła się XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W tym roku udział w jarosławskiej EDK zarejestrowały przez strony internetowe 403 osoby. Organizatorzy szacują, że taka sama była realna liczba uczestników.

edk.opactwo.pl

Uczestnicy wyruszający w drogę

Uczestnicy wyruszający w drogę

Tradycyjnie przygotowano dwie wersje tras – dłuższą i krótszą. - Na trasy o długości powyżej 40 km wybrały się 243 osoby, a na trasy krótsze, tzw. „Preludium do EDK” - 160 osób – podsumowuje Paweł Hajnus, lider regionu jarosławskiego EDK. Jak dodaje, przed pandemię w nocnym nabożeństwie brało udział nawet ok. 800 osób, a tegoroczna po pandemiczna edycja mogła być powrotem do takiej frekwencji.

EDK rozpoczęła Eucharystia o godz. 20:00 w Jarosławskim Opactwie, a następnie uczestnicy wyruszyli na wybrane warianty tras. – Częścią idei tego wydarzenia zawsze jest wzięcie odpowiedzialności za siebie, żeby wyruszyć nocą na ścieżki, odpowiednio się przygotować. Wyruszyć samemu lub w bardzo małych grupach cały czas mierząc się z samotnością. Oczywiście Wielki Post to wczesna wiosna, czasem zima, a my idziemy zawsze polnymi drogami, więc nie brakowało błota, wilgoci i było się z czym mierzyć fizycznie, a przede wszystkim duchowo – dodaje Paweł Hajnus.

W tym roku wyznaczono aż 14 różnych tras, z których mogli skorzystać uczestnicy wybierając najodpowiedniejszy dla siebie wariant. – Zawsze chodzi o to, aby wędrować całą noc, a z drugiej strony, aby ta wędrówka skończyła się w sobotę za dnia. Stąd były to odległości od czterdziestu do osiemdziesięciu kilometrów na trasach podstawowych – mówi lider regionu jarosławskiego EDK.

Reklama

Dlatego trasy wiodły m.in. do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, sanktuarium Matki Bożej Chłopickiej w Chłopicach, sanktuarium Maryi Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach i sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach. – Zawsze jest to jakieś znane miejsce, sanktuarium w którym kończymy trasę – dodaje Hajnus.

Jak informują organizatorzy, prawie wszyscy uczestnicy skorzystali z wcześniej wyznaczonych tras, bo zaledwie kilka osób wybrało własne warianty tras. Największą frekwencję w grupie tras powyżej 40 km miały trasy do Przemyśla przez Drohojów (46 km) i do Wielkich Oczu (41 km) - po 30 osób oraz na Kalwarię przez Gruszową (63 km) - 42 osoby. Z kolei w grupie „Preludium do EDK” od wielu lat największym powodzeniem cieszyła się trasa do Przeworska przez Ujezną, z której skorzystało aż 62 osoby.

Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy EDK dzielili się z nimi swoimi wrażeniami i zdjęciami. Swoje świadectwa i materiały można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej edk.opactwo.pl.

2023-03-22 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Czym był cud z Bolseny? Kim była bł. Julianna? Dlaczego oczy całej Polski zwrócone są dziś na Spycimierz? Oto 10 ciekawostek i zwyczajów związanych z uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Święto Bożego Ciała to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to święto ruchome, przypadające w czwartek po niedzieli Najświętszej Trójcy.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w piątek po Bożym Ciele?

W piątek w oktawie Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa.

Oktawa Bożego Ciała nie znosi piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Podziel się cytatem

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II) – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Nie dajcie sobie wmówić, że wiara jest wstydem!

2023-06-09 11:22

Karol Porwich/Niedziela

Znany dziennikarz Tomasz Wolny ma ważne przesłanie nie tylko dla młodych ludzi, ale dla każdego człowieka!

Tomasz Wolny w swoich mediach społecznościowych napisał:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję