Reklama

Kościół

Watykan: promulgowano 6 dekretów o heroiczności cnót

Podczas audiencji udzielonej Jego Eminencji kardynałowi Marcello Semeraro, Prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Ojciec Święty upoważnił tę Dykasterię do promulgowania 6 dekretów o heroiczności cnót sług i służebnic Bożych – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Oznacza to, że do beatyfikacji każdej z tych osób konieczny będzie jeszcze dekret o autentyczności cudu za ich wstawiennictwem.

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Wspomniane dekrety o heroiczności cnót dotyczą:

- sługi Bożego Karola Crespi Croci, kapłana Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko; urodzonego 29 maja 1891 r. w Legnano (Włochy) i zmarłego 30 kwietnia 1982 r. w Cuenca (Ekwador)

- służebnicy Bożej Marii Katarzyny Flanagan (ur.: Florence Kate), zakonnicy z Zakonu Najświętszego Zbawiciela Świętej Brygidy; urodzonej 17 lipca 1892 r. w Londynie (Anglia) i zmarłej 19 marca 1941 r. w Sztokholmie (Szwecja)

- służebnicy Bożej Leonildy od św. Jana Chrzciciela (ur.: Amelia Rossi), zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszych Serc Jezusa i Maryi; urpdzonej 10 listopada 1890 r. w Lisignano (Włochy) i zmarłej 12 grudnia 1945 r. w Vicarello (Włochy)

Reklama

- służebnicy Bożej Marii do Monte Pereiry (w świecie: Elizy de Jesús), zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych Najświętszego Serca Jezusowego, urodzonej 10 kwietnia 1897 r. w Funchal (Portugalia) i zmarłej tamże 18 grudnia 1963 r.

- służebnicy Bożej Teresy Enríquez de Alvarado, wiernej świeckiej i matki rodziny; urodzonej ok. 1456 r. w Valladolid (Hiszpania) i zmarłej 4 marca 1529 r. w Torrijos (Hiszpania)

- służebnicy Bożej Marii Dominiki Lazzeri, wiernej świeckiej; urodzonej 16 marca 1815 r. w Caprianie (Włochy) i zmarłej tamże 4 kwietnia 1848 r.

2023-03-23 12:58

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. M. Semeraro przedstawił rolę postulatora w procesach kanonizacyjnych

[ TEMATY ]

Watykan

proces kanonizacyjny

Margita Kotas

Ograniczenie do 30 liczby spraw, którymi może się zajmować jeden postulator na rzymskim etapie ich rozpatrywania oraz pozbawienie kardynałów, biskupów i oficjałów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pełnienia roli postulatorów – to dwie najbardziej znaczące nowości Regulaminu Postulatorów. Dokument ten, który normuje urząd i zadania tej grupy ludzi, wszedł w życie 11 października, w kolejną (59.) rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Szczegóły i okoliczności powstania Regulaminu przedstawił w rozmowie z Radiem Watykańskim prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Na wstępie przypomniał on, że dotychczas pracę postulatora regulowały różne przepisy, ujęte w formie Vademecum lub Kodeksu w sprawie postulatorów (Codex pro postulatoribus). Były one dziełem na ogół samych zainteresowanych lub niekiedy kilku oficjałów Kongregacji. Brakowało natomiast jednolitego dokumentu normatywnego, który dotyczyłby całościowo osoby i funkcji postulatora i pod tym względem ogłoszony obecnie Regulamin jest czymś zupełnie nowym – podkreślił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Chłońmy Boże odpowiedzi

2023-05-30 13:56

Niedziela Ogólnopolska 23/2023, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: «Pan, Pan, Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność»”. Pan aż wołał! Słyszał zapewne natarczywe pytanie Mojżesza: Jaki jesteś, mój Boże? To nasza ludzka specyfika: pytać i chcieć wiedzieć. Ileż to pytań zadają już małe dzieci! Na wiele z nich znamy odpowiedzi, ale na niektóre, niby też dziecięco proste, szukamy odpowiedzi przez całe życie. Albo przestajemy szukać i udajemy, że wszystko jest oczywiste. A nie jest, bo wciąż wyzwaniem dla wszystkich jest tajemnica bytu – sens istnienia. Kto jest jego dawcą i jaki On jest?

CZYTAJ DALEJ

Trzy imiona Boga

2023-06-03 22:59

[ TEMATY ]

Ewangelia

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję