Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nasza wierność wyraża się w posłuszeństwie wiary

– Korzeniem wszelkich dramatów ludzkich jest brak wiary w Boga – powiedział w homilii abp Wacław Depo, który 23 marca w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przewodniczył Mszy św. na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, którym w dniach 21-22 marca przewodniczył ks. Piotr Zaborski, dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.

W rekolekcjach wzięli udział pracownicy i dziennikarze „Niedzieli” i Radia Fiat.

W homilii abp Depo zauważył, że teksty czytań mszalnych to „ostrzegający komunikat przed sprzeniewierzeniem się woli Boga”. – Korzeniem wszelkich dramatów ludzkich jest brak wiary w Boga. Odcięcie od Boga grozi samounicestwieniem, które pochodzi od nas i jest swoistą prowokacją skierowaną ku Bogu. Każda niewierność wobec Boga przynosi straszne konsekwencje – mówił abp Depo.

Czym jest wierność wobec Boga? – pytał metropolita częstochowski. – Wierność Bogu to codzienna wdzięczność za to, że jestem. To wdzięczność za łaskę chrztu. My przez dom Boży – Kościół zmierzamy do domu Ojca. Czy nieśmiertelność należy do nas? To jest dar Jego miłości – kontynuował.

Przypomniał, że potrzebna jest wdzięczność za dar ojczyzny, za dar Kościoła. – Dziękujmy za Chrystusa, który przyniósł nam klucz do zrozumienia kim jesteśmy – dodał.

Arcybiskup wskazał z Benedyktem XVI, że niebezpieczna jest bezbożna wolność. Za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim zaapelował: „Nie pozwólmy podkopywać domu swego, domu swojej duszy, domu rodzinnego i ojczystego, opartego o niewzruszone zasady nauki Chrystusa! Nie dopuśćmy do progów domowych i ojczystych ducha społecznego nieładu, nieufności wobec Kościoła oraz burzącej gadaniny, która jest straszną chorobą dusz i pychą umysłów!”.

W kontekście ataków medialnych na św. Jana Pawła II zacytował fragment książki Andre’ Frossarda pt. „Bronię papieża”, w której autor bronił Jana Pawła II w związku opublikowanie encykliki „Veritatis splendor”. Frossard napisał, że „daleko jeszcze było do jej opublikowania, a ataki przeciw temu - jeszcze nieznanemu - tekstowi pojawiały się ze wszystkich stron, zwłaszcza ze strony czcigodnych ojców jezuitów z Etudes”. „Chcą Kościoła na wzór społeczności świeckiej, gdzie władza byłaby sprawowana przez kolegialne kierownictwo, pod parlamentarną kontrolą dobrych chrześcijan, zasiadających w zgromadzeniu obradującym nieustannie w każdej diecezji. Rozprawialiby oni o Wniebowstąpieniu, odsyłaliby Zesłanie Ducha Świętego do komisji i ustanawialiby Credo każdego dnia, zgodnie z aktualną modą. Przecież oni w ogóle nie chcą papieża” – napisał Andre’ Frossard.

Reklama

– Nasza wierność wyraża się w posłuszeństwie wiary. To także wierność sumieniu, wierność modlitwie, której nauczyliśmy się w latach dziecięcych. Chodzi o pomnożenie przylgnięcia do Chrystusa. Wierność jest miłością wzrastającą – mówił arcybiskup i wskazał na konieczność zawierzenia Bogu przez odczytywanie każdego dnia słowa Bożego.

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

W naukach rekolekcyjnych ks. Piotr Zaborski mówił o tym jak ważny jest osobisty kontakt z Jezusem. – Mamy wszystko w zasięgu ręki, a czegoś nam brakuje. Możemy być w środku słowa Bożego, w środku świątyni, blisko sakramentów, ale wciąż pozostawać chorym człowiekiem – komentował tekst Ewangelii o chorym człowieku przy sadzawce Betesda.

– Spotkanie z Jezusem sprawiło, że człowiek ten stał się znakiem zapytania. Czy w poukładany świat potrafię wpuścić Jezusa? – pytał rekolekcjonista.

– Zobacz jak widzi cię Bóg. Czy widzisz siebie tak samo? Bóg chce, abyśmy stawali się kimś lepszym. Żyj tak, żeby ludzie zaczęli ciebie pytać o Boga – przypomniał ks. Zaborski.

Kapłan wyjaśnił, że wierzyć, to szukać w Bogu oparcia. – Bóg daje nam zbawienie, daje nam życie wieczne, a my wadzimy się często z Bogiem o drobnostki życia. Od drobnych chwil bardzo wiele w życiu zależy. Trzeba zmienić logikę życia z „muszę” na „chcę” – podkreślił.

2023-03-23 13:15

Ocena: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turnus, który łączy pokolenia

W Poniku koła Janowa tradycyjnie już odpoczywają dzieci z naszej archidiecezji na koloniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestników ostatniego turnusu 27 sierpnia odwiedził abp Wacław Depo.

– Ufam, że ten czas tutaj spędzony będzie czasem wielkich łask i błogosławieństwa na nowy rok szkolny – mówił ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej 27 sierpnia w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w Poniku.

CZYTAJ DALEJ

Co robimy z tym, co Pan nam powierzył?

2023-05-10 10:03

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 1-12.

Poniedziałek, 5 czerwca. Św. Bonifacego, biskupa i męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Nekrolog

2023-06-05 07:23

[ TEMATY ]

nekrolog

©MaverickRose – stock.adobe.com

Serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci Marii Sulatyckiej składa Panu Kapitanowi Zbigniewowi Sulatyckiemu zarząd „Fundacji Instytut Mediów” wraz z Mec. Ireneuszem Wilkiem.

Ze smutkiem zawiadamiamy o Mszy św. pogrzebowej i rożańcu za śp. żone Kapitana - Marie Sulatycką, która będzie celebrowana w Sopocie w Kościele Św. Bernarda w poniedziałek 05.06.2023 o godz. 11.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję