Reklama

Polska

Warszawa: Msza „Za Białoruś” i sztuka opozycyjnego pisarza w Dzień Wolności

25 marca Białorusini na całym świecie będą obchodzić Dzień Wolności, święto nieuznawane przez reżim w Mińsku, upamiętniające powstanie po I wojnie światowej niepodległego państwa. W Warszawie białoruscy katolicy zapraszają tego dnia na Mszę świętą i wspólną modlitwę „Za Białoruś” do kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, a po niej na sztukę „W burzy” przygotowaną przez zespół teatralny „Kupalinka” na podstawie prozy współczesnego opozycyjnego pisarza Uładzimira Niaklajeva.

[ TEMATY ]

Warszawa

Msza św.

Białoruś

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk; Creative Commons

Kościół św. Aleksandra w Warszawie

Kościół św. Aleksandra w Warszawie

Święto obchodzone przez Białorusinów, zwłaszcza środowiska opozycyjne, jako Dzień Wolności nawiązuje do powstania 25 marca 1918 r. niezależnego państwa – Białoruskiej Republiki Ludowej.

W 105. rocznicę proklamowania niepodległości katolickie duszpasterstwo białoruskie w Warszawie zaprasza w sobotę o godz. 11.30 na Mszę świętą „Za Białoruś” do kościoła św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Po Eucharystii, około godz. 12.30 w podziemiach kościoła, w sali św. Jana Pawła II, zespół teatralny „Kupalinka” przedstawi sztukę zatytułowaną „W burzy” na podstawie powieści „Hej Ben Ginom", której autorem jest Uładzimir Niaklajev. Sztukę wyreżyserowała Natallia Łokić.

Przedstawienie będzie można obejrzeć także następnego dnia, w niedzielę 26 marca, około godz. 12.30, również po Mszy świętej odprawionej godzinę wcześniej.

Na wspólną modlitwę za Białoruś i część artystyczną Białorusini zapraszają również Polaków.

Prowadzący duszpasterstwo białoruskie w Warszawie ks. Wiaczesław Barok prosi, aby w tym dniu szczególnie pamiętać w modlitwie o tysiącach więźniów politycznych na Białorusi, pośród których jest katolik Aleś Bialacki (skazany na 10 lat więzienia), ubiegłoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, i Polak dziennikarz Andrzej Poczobut (skazany na 8 lat więzienia).

Zespół „Kupalinka” działał na Białorusi w miejscowości Żodzino w obwodzie mińskim. Po wyjeździe części grupy teatralnej do Polski, wznowił działalność przy katolickim duszpasterstwie w Warszawie. Zespół tworzą dorośli i dzieci, zarówno katolicy jak i prawosławni.

Opozycyjny poeta i pisarz Uładzimir Niaklajev (ur. w 1946 r. w Smorgoniach) kandydował w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Przewodniczył wtedy społecznej kampanii „Mów prawdę!”. W dniu wyborów został pobity do nieprzytomności, a następnie porwany ze szpitala przez nieznanych sprawców i osadzony w izolatce śledczej Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. W 2011 r. został odznaczony nagrodą „Za wolność myśli” im. Wasila Bykava przez Ruch „Za Wolność”.

Reklama

Białoruska Republika Ludowa powstała jako niezależne państwo 25 marca 1918 r. po podpisaniu traktatu brzeskiego (3 marca 1918). Po upadku ZSRR, kiedy Białoruś ponownie uzyskała niepodległość w 1991 r., dzień 25 marca ogłoszono świętem państwowym (jako Dzień Niepodległości). Po dojściu do władzy Łukaszenki, w 1996 r. obchody przeniesiono na 3 lipca dla upamiętnienia wyzwolenia Mińska spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną.

Obecnie rocznica powstania niezależnego państwa białoruskiego obchodzona jest przez opozycję jako Dzień Wolności.

2023-03-23 18:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dziedziniec Dialogu” w stolicy

Spotkania i wystawy. Pokazy filmowe oraz happeningi i koncerty. Ale przede wszystkim dyskusje wierzących z agnostykami o relacjach wiary z kulturą, nauką i społeczeństwem - będą najważniejszymi wydarzeniami pierwszego w historii Warszawy „Dziedzińca dialogu”

Idea dziedzińca została ogłoszona przez Benedykta XVI kilka lat temu - przypomniał kard. Kazimierz Nycz na konferencji zapowiadającej jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w stolicy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończyła się 3. edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2023-06-03 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Zakończyła się 3 edycja Ekumenicznej Szkoły Biblijnej, która jest wspólnym projektem Archidiecezji Łódzkiej i łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję