Reklama

"Niedziela" z wizytą w piekarni Wielkiego Kanclerza Krzyża

Stanisław Kibało, znany piekarz z Wrocławia-Leśnicy, został Wielkim Kanclerzem Kapituły Jadwiżańskiej Krzyża "Zasłużony dla Parafii św. Jadwigi we Wrocławiu-Leśnicy". Uhonorowano go nim też jako pierwszego w myśl zasady, że "aby móc nadawać, trzeba najpierw samemu posiadać".
Nominacja nikogo w Leśnicy nie zaskoczyła. Niektórzy mówią wręcz, że w Leśnicy życie toczy się wokół piekarni. Jej szef jest bowiem nie tylko przewodniczącym Zarządu Osiedla, starszym Cechu Rzemiosł Spożywczych we Wrocławiu, ale i członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Piekarstwa RP. Chleb z jego piekarni je m.in. kard. Meissner, gdy przyjeżdża do Leśnicy, w której się urodził. To właśnie koloński metropolita poświęcił pomnik Jana Pawła II w Leśnicy, który stanął przy pętli tramwajowej z inicjatywy mieszkańców. Był to zresztą pierwszy pomnik, jaki postawiono obecnemu Ojcu Świętemu we Wrocławiu.
Natomiast na placu przy kościele z okazji 750-lecia miejscowej parafii stanęła statua jej patronki. I w tym przypadku była to inicjatywa mieszkańców. Ci, którzy byli w Leśnicy przed laty, mówią, że zmieniła się ona nie do poznania na plus.
- Bo nie samym chlebem człowiek żyje - przyznaje Stanisław Kibało. - Ludzie chętnie działają, gdy widzą sens. Zrzeszanie się i wspólne działanie to - jego zdaniem - często jedyna szansa na wyjście z problemów. Tych zaś nigdy nie brakuje. Mówiąc o tym wskazuje na własne zawodowe podwórko. Wielu piekarzy obawia się przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Starszy Cechu Rzemiosł Spożywczych przyznaje, że to wielkie wyzwanie dla polskich piekarzy. Daleki jest jednak od stwierdzenia, że rodzima gałąź tej branży jest w tej konfrontacji bez szans. Może zaś wiele o niej powiedzieć, bo działa w niej blisko 40 lat. Obecnie w piekarni Stanisława Kibały pracuje ponad 30 osób, po rozbudowie zakład liczy około 600 metrów kwadratowych. Dla porównania: gdy go przejmował, liczył on około 150 metrów kwadratowych powierzchni i pracowały w nim trzy osoby. Obecnie podczas doby wypieka się tutaj około tysiąca kilogramów pieczywa pszennego, mieszanego i półcukierniczego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję