Tempo życia w dzisiejszych czasach zmusza człowieka do wybierania swoich aktywności i poświęcania czasu na to, co ważne. Natomiast styl życia, szczególnie młodych ludzi, polega w dużej mierze na zaangażowaniu w relacje wirtualne i spędzaniu czasu na różnych platformach społecznościowych, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami oraz wydarzeniami z życia tych, którzy są dla nich ważni. „Pokolenie instant” często ulega tzw. pożeraczom czasu i żyje chwilą obecną, nie robiąc planów na przyszłość. Chcąc pokazać uczniom szkół ponadpodstawowych alternatywne podejście do życia, członkowie Studenckiego Koła Przedsiębiorczości KUL przy współpracy z Pauliną Stępniewską, koordynator wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej, przeprowadzili szkolenie z planowania i zarządzania czasem dla członków Szkolnych Kół Caritas. Odbyło się ono 23 marca w Domu Spotkania w Dąbrowicy.
Warsztaty rozpoczęły się Eucharystią pod przewodnictwem ks. Pawła Zdybla, wicedyrektora CAL, który przywitał wszystkich, a nawiązując do tematu spotkania ukazał względność czasu. Powiedział, że każdy z nas dostaje określoną liczę lat do przeżycia na ziemi i musi coś z nimi zrobić. Pan Bóg jako Stwórca czasu dał człowiekowi umiejętność panowania nad czasem poprzez podejmowanie decyzji, aktywności i wzięcie za nie odpowiedzialności. Następnie Wiktor Harasimiuk przeprowadził zajęcia integrujące grupę, a studentki zarządzania Volha Sudnik, Sofiia Bondarchuk i Aleksandra Wróbel oraz koordynator SKP dr Agnieszka Marek przedstawiły młodzieży zagadnienia teoretyczne dotyczące ustalania priorytetów, planowania zadań i organizowania przedsięwzięć. Po obiedzie odbyły się warsztaty, w czasie których młodzież ze Szkolnych Kół Caritas miała okazję zastosować poznane zasady w praktyce, m.in. ustalić cele dla swojego koła, zorganizować spotkanie integracyjne dla dzieci, czy zaplanować swój tydzień. W dalszej części spotkania uczestnicy wykonali zadania przygotowane przez Paulinę Stępniewską. Ponieważ część warsztatowa i quiz o CAL zostały przeprowadzone w formie konkursu, podsumowaniem było ogłoszenie zwycięzców i wręczenie symbolicznych upominków. Laureatami zostali członkowie Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie. Drugie miejsce zajęli wolontariusze SKC przy Liceum Ogólnokształcącym nr 19 w Lublinie, zaś trzecie uczniowie ze SKC przy LCKZiU w Lublinie.
Wspólne spędzenie czasu i pochylenie się nad zagadnieniami planowania i ustalania priorytetów będzie przypominało młodym ludziom, że „czas to miłość”, a działając w Szkolnych Kołach Caritas mogą tę miłość ofiarować potrzebującym właśnie poprzez wartościowe spędzanie z nimi czasu.