Reklama

Niedziela Lubelska

KUL. Zaproszenie na debatę „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”

KUL

„Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje” to tytuł debaty, na której eksperci, m.in. wybitni historycy i znawcy dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. niedawnych zarzutów wobec papieża Jana Pawła II. Dyskusja z udziałem dr. hab. Pawła Skibińskiego, dr Ewy Czaczkowskiej, dr. Roberta Derewendy, dr hab. Łucji Marek odbędzie się 29 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Debatę poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec.

Początek spotkania godz. 14 w sali 114 w Centrum Transfery Wiedzy.

Wśród zagadnień, które zostaną poruszone podczas debaty na KUL, będą publikacje medialne dotyczące kard. Karola Wojtyły, kontekst społeczno-historyczny czasów kard. Karola Wojtyły jako metropolity krakowskiego, inwigilacja kard. Karola Wojtyły przez służby reżimu komunistycznego, metodyka pracy z materiałami archiwalnymi, w tym z zasobu IPN oraz działania Jana Pawła II w sprawie ochrony dzieci i młodzieży. Debatę akademicką „Kard. Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”, poświęconą profesorowi i wykładowcy KUL, który został papieżem Janem Pawłem II, poprowadzi red. Krzysztof Ziemiec.

Sylwetki prelegentów:

Dr hab. Paweł Skibiński, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – historyk, specjalizuje się m.in. w dziejach Kościoła katolickiego w XX wieku (m.in. publikacja o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1979 r.), w latach 2010-2015 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, obecnie współkieruje Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, jest także przewodniczącym zespołu redakcyjnego wielotomowej publikacji „Pro memoria” Stefana Wyszyńskiego.

Dr Ewa K. Czaczkowska – dziennikarka, publicystka, wykładowca i rzeczniczka UKSW, która od wielu lat zajmuje się historią Kościoła katolickiego, ponad 20 lat pracowała w dzienniku „Rzeczpospolita”, autorka biografii Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, także współautorka książki o ks. Jerzym Popiełuszce, w 2010 r. założyła Fundację Areopag XXI, która inicjuje debaty m.in. o Kościele katolickim, wierze religijnej i przemianach cywilizacyjnych, a także organizuje Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”.

Reklama

Dr Robert Derewenda – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, wykładowca KUL, gdzie pracuje w Katedrze Źródłoznawstwa, Archiwistyki i Dydaktyki Historii w Instytucie Historii i prowadzi zajęcia z archiwistyki oraz dydaktyki historii, jego badania dotyczyły m.in. represji władz komunistycznych wobec Ruchu Światło-Życie i wobec jego twórcy ks. Franciszka Blachnickiego, w latach 2004-2012 był dyrektorem Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie, jest także ekspertem w MEiN w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie.

Dr hab. Łucja Marek – historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, specjalizuje się w tematyce relacji państwo-Kościół w okresie PRL, w tym metod pracy operacyjnej aparatu bezpieczeństwa wobec Kościoła katolickiego, doktorat pt. „Kler to nasz wróg. Polityka władz państwowych wobec Kościoła katolickiego na terenie województwa katowickiego w latach 1956-1970” obroniła na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, ponadto ukończyła specjalizację archiwalną na Uniwersytecie Jagiellońskim.

2023-03-25 18:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto spojrzeć w oczy Jezusowi

2023-05-10 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 18-27.

Środa, 7 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Dla kogo jest procesja na Boże Ciało?

2023-06-06 09:13

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zapraszam na rozważanie - opowiem o osobistym doświadczeniu mojego Taty, który został poproszony o zrobienie ołtarza na Boże Ciało. Zastanówmy się, dla kogo jest ta procesja w tę uroczystość, którą przeżywamy?

Spis:

CZYTAJ DALEJ

Minister Rzeczkowska: nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają nagrodę w wysokości 1 125 zł

2023-06-09 11:56

PAP/Paweł Supernak

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Nauczyciele wychowania szkolnego i przedszkolnego otrzymają specjalną nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125 zł - poinformowała w piątek minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"To jest nagroda specjalna z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (...) dla każdego nauczyciela - przedszkole, inna forma wychowania przedszkolnego, szkoła, placówka. Taką nagrodę nauczyciele otrzymają" - powiedziała szefowa resortu finansów podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję