Reklama

Jasna Góra

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Ks. Mariusz Frukacz

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Do wierności Chrystusowi, do formowania sumień, wrażliwości na biedę i cierpienie drugiego człowieka i o poszanowanie godności człowieka wzywał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Tradycyjnie metropolita częstochowski poprowadził w Wielki Piątek drogę krzyżową na jasnogórskich wałach.

Reklama

„Droga Jezusa nie jest jakimś rodzajem informacji, przekazem treści. On Sam stał się drogą prowadzącą do Boga”- mówił abp Depo na rozpoczęcie nabożeństwa i dodał, że „Ewangelia jest spotkaniem żywym z Jezusem. Jest ona sposobem życia, które wymaga świadectwa nie tylko przez słowa, ale przez naśladowanie.”

Metropolita częstochowski przypomniał, że „kto idzie za Chrystusem, a nie bierze Jego krzyża, nie jest Jego uczniem”.

Rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej abp Depo wskazał na „prawdę o krzyżu, w którym jest nasze miejsce i nasze życie”. - Trzeba każde zwątpienie w prawdę, każde kłamstwo i zdradę nazywać po imieniu. Nie możemy utracić poczucia grzechu - mówił abp Depo przy pierwszej stacji.

Metropolita częstochowski zaapelował o formowanie prawych sumień: - Wydaje nam się, że jesteśmy panami siebie. Dzisiaj sumienie jako głos Boga we wnętrzu człowieka przestaje się liczyć i niepokoić. Potrzebne jest otwarcie sumienia na prawdę o Bogu i człowieku - wołał Metropolita częstochowski przy trzeciej stacji i dodał, że brak uformowanego sumienia powoduje to, że „pseudoartyści sztuki drwią bezkarnie z Chrystusa czy to na naszych ulicach, czy też w muzeach sztuki”.

Reklama

Wskazując na cierpienie i bóle współczesnych ludzi abp Depo podkreślił, że „często jesteśmy w sytuacji Szymona Cyrenejczyka wchodząc na drogę cierpień naszych najbliższych czy też innych ludzi”. - Trzeba stanąć w prawdzie o nas samych, podejść do Jezusa miłosiernego, nazwać grzechy po imieniu w konfesjonale, zacząć wszystko od nowa, by być darem dla innych - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił jak ważna jest wrażliwość na innych ludzi - Nawet szklanka wody podana spragnionemu zostanie odciśnięta w programie sadu ostatecznego - podkreślił Metropolita częstochowski.

Przy siódmej stacji abp Depo zaapelował o to, by „przeciwstawić się wszystkiemu, co oddziela od Chrystusa”. - Trzeba przeciwstawić złu moc zwyciężającego dobra - mówił abp Depo i kontynuował, że „ poza Chrystusem nie ma nadziei, ani nie ma powstania ze zła ani przezwyciężenia śmierci”.

„Na zło jest zbyt dużo przyzwolenia a dobro bardzo trudno zakorzenia się duszach.”- kontynuował Metropolita częstochowski przy dziewiątej stacji.

Hierarcha zwrócił również uwagę na niszczenie godności człowieka „przez współczesne nudyzmy” - Jezus czerwieni się własną krwią, bo ludzie nie czerwienią się ze wstydu wtedy kiedy powinni - mówił abp Depo i dodał, że „w wykorzystaniu nagości człowieka w dzisiejszych czasach objawia się prawda o współczesnej wolnej, bo uwolnionej od odpowiedzialności, miłości”.

Na zakończenie nabożeństwa drogi krzyżowej połączonej z Koronką do Bożego Miłosierdzia Metropolita częstochowski zaapelował o wypełnienie testamentu bł. Jana Pawła II z Błoni krakowskich: „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości. Byście nie wzgardzili miłością, która jest w krzyżu”.

Metropolita częstochowski zaapelował również o pokój na świecie i jedność w Ojczyźnie.

W nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach wzięło udział wielu mieszkańców Częstochowy, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego oraz pielgrzymi.

Po raz pierwszy wielkopiątkową Drogę Krzyżową na wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży, w 1985 r.

2014-04-18 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa dla każdego

Niedziela wrocławska 10/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Tomasz Lewandowski

To nabożeństwo nigdy nie przestanie być aktualne, nigdy nie przestanie poruszać i zmieniać naszych serc. Głębokie przeżycie Drogi Krzyżowej przypomina nam o wielkiej miłości Boga, tak szalonej, że zaprowadziła Go aż na krzyż. Po przejściu Drogi Krzyżowej z Chrystusem chce się na tę miłość odpowiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję