Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ziółek: Chcemy oddać cześć każdej kobiecie, której Bóg zawierza człowieka

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

O macierzyństwie Maryi i każdej kobiety mówił abp Władysław Ziółek podczas wielkopostnego pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych.

W sobotni wieczór odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi w ramach pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Podczas homilii abp Ziółek podkreślił, że dzisiejsza uroczystość Zwiastowania Pańskiego wnosi radość w okres Wielkiego Postu. – Nie tylko Maryja znalazła łaskę u Boga, ale w Maryi każdy człowiek tę niezwykłą łaskę otrzymał, że Bóg upodobał sobie w człowieku, że przez swoje wcielenie z każdym człowiekiem się zjednoczył. Konsekwencją tego było ludzkie życie Syna Bożego – wyjaśniał duchowny.

Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w wydarzeniu narodzin Jezusa, każdy powinien zauważyć piękno własnego życia, które zostało zamierzone przez Stwórcę. Nawiązując do Ewangelii, duszpasterz podkreślił delikatność Bożego działania, który tak jak Maryi, tak każdego człowieka nie zmusza do podejmowania różnorakich działań. Daje wolność i przestrzeń każdemu z nas. Maryja jednak w posłuszeństwie odpowiedziała na Boże wołanie i podjęła heroiczną misję. – Zwiastowana przez Anioła wola Boża w pewnym sensie przekreślała jej życiowe plany, rozpoczynając całkiem inną drogę, na której macierzyńska radość przeplatać się będzie z cierpieniem. Wielkopostny czas ukazuje nam zwłaszcza tę drugą stronę życia Maryi, która przebiegała jakby wzdłuż drogi krzyżowej jej jedynego Syna aż stanie na Golgocie jako Matka Bolesna. Jednak pełnienie woli Bożej ma również wymiar paschalny, cierpienie krzyża kończy się zmartwychwstaniem – powiedział abp Ziółek. Ewangelia o zwiastowaniu wskazuje na kobietę, która decyduje się na macierzyństwo – Maryja staje się wzorem gotowości na przyjęcie nowego życia, odsuwania własnych potrzeb na dalszy plan w imię drugiego Człowieka.

Reklama

Abp Władysław Ziółek nawiązując do Dnia Świętości Życia, zachęcał do modlitwy w intencji kobiet, które jeszcze nie są gotowe do przyjęcia nowego życia, postrzegając macierzyństwo jako ciężar, a także tych, które dokonały aborcji. – Wpatrzeni w scenę zwiastowania oddajemy cześć Maryi, która z wielką odwagą zgadza się począć i porodzić Syna Bożego, ale chcemy także oddać cześć każdej kobiecie, której, jak pisze św. Jan Paweł II, Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza człowieka. W tym tkwi moralna siła kobiety, jej duchowa moc – podsumował duchowny.

Po homilii wierni podjęli Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Jest to przyrzeczenie, którego treść stanowi modlitewne zobowiązanie w intencji ocalenia życia dziecka zagrożonego w łonie matki. Osoba, która podjęła duchową adopcję odmawia codziennie przez 9 miesięcy modlitwę oraz tajemnicę różańca. Może także podjąć post i złożyć jałmużnę w ramach ofiary za grzech zabijania dzieci.    

2023-03-25 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Pamięci Bohaterów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paulina Dębiec

Świętując niepodległość, nie sposób zapomnieć o bohaterach - tych mniej i bardziej znanych , którzy poświęcili swój największy dar - życie w jej obronie, o miejscach które już na zawsze wpisały się w historię naszej Ojczyzny. Doskonałym  sposobem upamiętnienia takowych są bez wątpienia Miejsca Pamięci Narodowej. Jedno z takich znajduje się na terenie Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Poświęcone zostało ono pamięci osób, które oddały życie za Polskę podczas:
• Powstania Kościuszkowskiego w 1794 roku
• Powstania Listopadowego 1830-1831
• Powstania Styczniowego 1863-1864
• I Wojny Światowej 1914-1918
• Powstania Wielkopolskiego w 1919 roku
• III Powstań Śląskich (1919, 1920, 1921)
• Wojny polsko-ukraińskiej 1918-1919, w tym walk o Lwów polskich żołnierzy nazwanych Orlętami Lwowskimi
• Wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, w tym Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą 13-25 sierpnia 1920 roku
• II Wojny Światowej 1939-1945
• Powstania Warszawskiego w 1944 roku, a także:
• Walki z sowieckim okupantem w latach 1944-1963 (tzw. żołnierze wyklęci)

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski rozpocznie XI Pielgrzymkę Żywego Różańca

Apelem Jasnogórskim rozpocznie się dziś 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Przebiegać będzie pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Jutro spotkanie rozpocznie się o 9.30 na Błoniach jasnogórskich. Konferencje wygłosi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Następnie rozważane będą tajemnice radosne różańca świętego z medytacją w pierwszą sobotę miesiąca. Będzie też spotkanie z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych i Redakcją „Rózańca”. O godz. 12.00 Msza św. na Szczycie, której przewodniczyć ma bp Jan Glapiak z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję