Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja uczy nas mówienia Bogu „tak” w naszej codzienności

– Maryja uczy nas w tajemnicy zwiastowania mówienia Bogu „tak” wobec wyzwań codzienności – mówił abp Wacław Depo. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 31. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

Podczas Mszy św. modlono się również za zmarłego abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę częstochowskiego w latach 1992-2011.

Mszę św. z abp Depo koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej i ks. Robert Grohs, duszpasterz rodzin i kierownik Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Nazaret. Liturgii towarzyszył śpiew chóru „Basilica Cantans”. Obecni byli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na początku Mszy św. abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptoris Mater”: „Zwiastowanie jest z pewnością momentem przełomowym, ale zarazem jest także punktem wyjścia, od którego zaczyna się całe itinerarium ku Bogu: cała Jej droga wiary”.

W homilii zacytował modlitwę Romana Brandstaettera, który pisał: „Spójrz Duchu Święty na ludzi idących przed siebie drogą nieskończonego postępu, na mędrców, którzy ulepili golema na własne podobieństwo i na własną zgubę. Spójrz, Duchu Święty, na rozpad atomu, na rozpad moralności, na rozpad ładu, na rozpad porządku, na rozpad sztuki, na rozpad cywilizacji, na rozpad słów, na rozpad prawa, na rozpad harmonii, na rozpad rozsądku, na rozpad logiki, na rozpad wszystkich wartości”.

– Ta modlitwa ma swoje dopełnienie i przestrogę w nauczaniu następców św. Piotra: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, którzy zwracają uwagę, że Europa straciła pamięć o swoich korzeniach chrześcijańskich i dlatego nie wpisuje Boga i Jego Imienia we własne konstytucje – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „Europa rozwinęła kulturę, która wyklucza Boga z publicznej świadomości, czy to negując Jego istnienie, czy też agnostycznie uważając Jego istnienie za niemożliwe do udowodnienia. I dlatego sprawę wiary spycha się do spraw prywatnych i dlatego publicznie nieważnych”.

Reklama

Komentując czytania mszalne abp Depo wskazał, że „Izajaszowe proroctwo o Dziewicy, która pocznie i porodzi Syna – Boga z nami jest najważniejszym z objawień przekazanych ludzkości, ale my wiemy, że to proroctwo ukazuje zaledwie drogę i przekazuje również przez proroka Izajasza tajemnicę odrzucenia owego Emmanuela i zdruzgotania Go za nasze grzechy, przebitego, wzgardzonego, a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie i życie”. – Od początku dziejów człowieka, to Bóg jest tym, który powołuje nas do życia i wkracza w jego i naszą indywidualną i wspólnotową historię – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Dziś wyznajemy, że Syn Boży wkroczył w nasz ludzki czas, by umożliwić nasze i jego uświęcenie. Ten dar czasu i łaski wykorzystała najpełniej wybrana przez Boga Maryja, która nie tylko żyła prawdą ludzkiego rytmu życia i rodziny Anny i Joachima w Nazarecie, ale była otwarta na obietnice Boże wobec Izraela. I dlatego z wiarą Jej serce przygarnęło i wypowiedziało swoje „tak” poczynając życie ludzkie Syna Bożego i Zbawiciela świata – kontynuował arcybiskup.

– Każde nasze chrześcijańskie serce powinno bić radością i wdzięcznością wobec Niej jako Matki Zbawiciela – przypomniał abp Depo i dodał: „Przyznajmy rację mądrości i pedagogii Kościoła, że dla uczczenia tej objawionej prawdy wzywa nas Kościół dzisiaj i w uroczystość Narodzenia Pańskiego do przyklęknięcia na chwilę po słowach „stał się człowiekiem”.

– Maryja objawia nam dzisiaj tajemnicę swojego zadania i misji wobec ludzi stając się Matką Zbawiciela, a po ludzku mogła być tak bardzo wolna i odpowiedzieć Bogu: Dziękuję za Twój plan, dziękuję za Twoją łaskę, chce iść swoja drogą, wybierz kogo chcesz, ale nie mnie – podkreślił abp Depo.

Cytując artykuł ks. Janusza Lekana, opublikowany w „Niedzieli” abp Depo pytał: Czy Maryja mogła powiedzieć Bogu „nie”? – Mogła. Człowiek jest tak dramatycznie wolny, że może Bogu powiedzieć „nie”. Ale pytał nas Jan Paweł II na krakowskich błoniach, w imię czego? Człowiek może powiedzieć Bogu „nie”, może powiedzieć Chrystusowi „nie”, który przyszedł dla naszego zbawienia – odpowiedział arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski zaapelował, „aby nasze serca, umysły i nasze wspólnoty stawały się sanktuariami życia Bożego. Bóg wszedł w nasze życie od momentu naszego chrztu na czas i na wieczność”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka.

Metropolita częstochowski również odznaczył Medalem Świętej Rodziny Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej: Danutę Piątkowską, za zaangażowanie w dzieła charytatywne, Marka Kępińskiego, wieloletniego fotoreportera sanktuarium jasnogórskiego i Marię i Franciszka Kaletów za zaangażowanie w Ruchu Domowego Kościoła.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Ta nagroda dla mnie jest swoistym wyrażeniem podziękowania za moją pracę dla sanktuarium jasnogórskiego. Od początku byłem też przy realizacji telewizyjnej Apelu Jasnogórskiego. Dla mnie bardzo ważne w mojej pracy było uwiecznienie na zdjęciach pielgrzymek maturzystów, czy też najstarszych polskich pielgrzymek. W sumie zrobiłem kilkaset tysięcy zdjęć. Bardzo lubiłem to robić – powiedział „Niedzieli” Marek Kępiński.

25 marca 1992 r., bullą „Totus tuus Poloniae populus”, Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji i ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną, czyli metropolię. Pierwszym arcybiskupem metropolitą w 1992 r. został dotychczasowy biskup częstochowski Stanisław Nowak.

Jako archidiecezja przeżywała dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy (4 czerwca 1997 r. i 17 czerwca 1999 r.), pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.) oraz pielgrzymkę papieża Franciszka z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (28 lipca 2016 r.).

2023-03-25 21:32

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kultura w sztuce – sztuka w kulturze

[ TEMATY ]

Częstochowa

wystawa

konferencja

Anna Przewoźnik

22 czerwca br. w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia” w Częstochowie pracownicy Instytutu Sztuk Pięknych UJD zorganizowali I Międzynarodową Konferencję i Wystawę: „Kultura w sztuce, sztuka w kulturze – naukowe aspekty procesu twórczego”.

W wydarzeniu uczestniczyło pięć Ośrodków Uniwersyteckich z Polski i cztery ośrodki z zagranicy: Kazachstanu, Słowacji, Czech i Chorwacji. Jak zaznacza dr Jakub Jakubowski z Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie „zależało nam– przede wszystkim, by podkreślić wagę naukowej strony procesu twórczego, stąd taki tytuł konferencji. Kształcimy często do sztuki, ale najważniejsze jest kształcenie do kultury, bo kulturę tworzą wszyscy, sztukę nie. To jest ta różnica. Bardzo istotne jest, by ten aspekt był szczególnie podkreślony podczas naszej konferencji.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Departament Stanu: w Korei Płn. za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan

Rząd Korei Północnej najprawdopodobniej kontynuuje prześladowania za praktykowanie religii; mają miejsce egzekucje, tortury i aresztowania - informuje w najnowszym raporcie amerykański Departament Stanu. W kraju za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan - szacuje amerykańska dyplomacja.

Wiele źródeł wskazuje na to, że sytuacja w Korei Płn. nie zmieniła się znacząco od czasu opublikowania w 2014 roku raportu ONZ.

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję