Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

„Wierność jednak musi jeszcze przejść przez próbę bardziej wymagającą. Jest nią wytrwałość. I to jest czwarty wymiar wierności. Bardzo łatwo jest prowadzić życie zgodne z wiarą przez jeden lub kilka dni; trudno jest natomiast postępować tak przez całe życie. Łatwo wykazać zgodność wiary z życiem w chwili entuzjazmu – trudniej natomiast w chwilach udręki” – cytował papieża Polaka ks. Grabowski.

Duchowny zwrócił uwagę, że wytrwałość wiąże się z cierpliwością, bez której życie jest prawdziwą udręką. „Cierpliwość jest towarzyszem mądrości” – przypomniał za św. Augustynem.

– Potrzebujemy cierpliwości w wydarzeniach, które są często nie po naszej myśli, w przeciwnościach i w cierpieniach. Cierpliwość wymaga wytrwałości. Jedna i druga postawa nie przychodzą łatwo, są owocami duchowego rozwoju i skutecznej współpracy z Bogiem. „Dzięki swej wytrwałości zyskacie wasze życie” – mówi Jezus (Łk 21, 19). Chodzi tu nie tylko o perspektywę doczesną, lecz także o obietnicę nowego życia istniejącego poza doczesnością: „Ten, kto wytrwa do końca, będzie zbawiony” (Mk 13, 13). W świetle tej obietnicy nowego sensu nabiera wszystko, czego doświadczamy, a zwłaszcza wszelkie trudności i przeciwności, których nie brakuje – kontynuował redaktor naczelny „Niedzieli”.

Podkreślił, że „zło staje się tak wszechobecne, a przez to tak zwyczajne, że ludzie nie czują już zagrożenia”. Wskazał, że w czasach relatywizmu moralnego „nawet za cenę bycia społecznie przegranymi nie możemy akceptować kompromisów z niemoralnością”. – Przeciwnie, trzeba jasno i głośno zdefiniować w swoim sumieniu, co jest dobre, a co złe, co jest wymogiem etycznym, a co prywatnym interesem. Tylko w ten sposób ludzkość nie ulegnie rozkładowi! – przekonywał ks. Grabowski.

Reklama

Zaznaczył, że „w tym niezwykle trudnym zmaganiu się potrzeba nam dużo cierpliwości i wytrwałości. By je mieć, potrzebna jest nasza współpraca z Bogiem”. To przecież „cierpliwość Boga odkupiła świat” – powiedział za Benedyktem XVI, a cytując ks. Jana Twardowskiego, dodał: „Gdyby Bóg nie był cierpliwy wobec nas, wszyscy siedzielibyśmy w piekle”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” dziękował Maryi za Jej opiekę nad redaktorami, pracownikami i czytelnikami pisma oraz prosił „o łaskę trwania i wytrwania w odważnym pisaniu, komentowaniu spraw, które wypełniają naszą codzienność”.

– Matko Słowa, w tym apelowym czuwaniu zawierzamy Ci naszą „Niedzielę”. My, redaktorzy, dziennikarze i inni pracownicy tygodnika, jesteśmy zobowiązani do wierności nauce Chrystusa i Jego Kościoła, do rzetelności w przekazywaniu informacji, do pisania o tym, o czym inni milczą. „Niedziela” stawia na formację religijną, dlatego nasz przekaz nie może być banalny czy tabloidowy – wskazał.

– Prosimy Cię, Matko Najświętsza, dopomóż nam, abyśmy jako wiarygodne pismo katolickie byli przewodnikiem na drogach wiary i mogli docierać do coraz szerszego grona czytelników – zakończył ks. Grabowski.

2023-03-26 21:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To, co naprawdę ważne

Niedziela Ogólnopolska 51/2022, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Coraz częściej oczekujemy nie tego, czego powinniśmy. Dlatego w Betlejem nie zrozumieli Boga, kiedy przybył.

Te małe drzwi do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, ten otwór wysoki na zaledwie metr dwadzieścia, przez który jedynie dzieci mogą przejść, nie zginając kolan – pozostały mi najbardziej w pamięci. Nasz przewodnik po Ziemi Świętej wyjaśnił, że wejście to powstało w średniowieczu i jest tak małe, żeby janczarzy nie mogli wjeżdżać konno do świątyni, straszyć i zabijać wiernych podczas modlitwy. Pomyślałem wtedy, że wolałbym bardziej wzniosły powód, mianowicie taki, że do Boga możemy podejść tylko na dwa sposoby: albo jako dziecko, albo pochylając się nisko. Nie zadzierając głowy, ale pokorniejąc, pomniejszając siebie. Ta myśl zrodziła jednak wątpliwość: skoro Bóg zbliżył się do ludzi, czyniąc siebie małym, to czy ludzie mogą się zbliżyć do Boga w inny sposób? Tymczasem dziś mocno urośliśmy we własnych oczach, staliśmy się pewni siebie, zakochani w sobie...

CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Farrell stanie na czele watykańskiego Sądu Kasacyjnego

2023-06-02 13:32

[ TEMATY ]

kard. Kevin Farrell

Eliza Bartkiewicz/BP KEP

Kard. Kevin Farrell

Kard. Kevin Farrell

Ojciec Święty mianował z dniem 1 stycznia 2024 r. kardynała Kevina Josepha Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, przewodniczącym Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wcześniej na czele tego organu stał z urzędu prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Do końca bieżącego roku będzie to kard. Dominique Mamberti.

Papież mianował również, z takim samym skutkiem sędziami tego Trybunału kardynałów: Matteo Marię Zuppiego, acybiskupa Bolonii; Augusto Paolo Lojudice, arcybiskupa Sieny-Colle di Val d'Elsa-Montalcino; Mauro Gambettiego, OFM Conv., Wikariusza Generalnego Jego Świątobliwości dla Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny Jubileusz kapłaństwa

2023-06-02 19:58

ks. Maciej Flader

Jubilaci z abp. Józefem Michalikiem i przełożonymi

Jubilaci z abp. Józefem Michalikiem i przełożonymi

Srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzą w tym roku księża, którzy otrzymali święcenia prezbiteratu dokładnie 31 maja 1998 roku. Szafarzem sakramentu kapłaństwa był ówczesny metropolita przemyski, abp Józef Michalik. To właśnie on w ostatnią środę, 31 maja br., przewodniczył Jubileuszowej Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, którą koncelebrowali księża jubilaci.

Kapłani od niedzieli przeżywali swoje rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Heluszu, które poprowadził ks. prał. Józef Trela. On także wygłosił okolicznościową homilię podczas uroczystej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję