Reklama

Niedziela Legnicka

Bolesławiec: drugie Okno Życia w diecezji legnickiej

Uczestnicząc w otwarciu Okna Życia, uczestniczymy w bożym planie zbawienia – powiedział bp Andrzej Siemieniewski, który poświęcił bolesławieckie Okno Życia, drugie w diecezji legnickiej.

[ TEMATY ]

okno życia

Okno Zycia

Diecezja Legnicka

Uroczystość miała miejsce podczas obchodów Dnia Świętości Życia. Okno mieści się w klasztorze sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przy ul. Zgorzeleckiej. Miejsce nie jest przypadkowe. – Nasza założycielka św. Maria de Mattias wiedziała doskonale jaka jest wartość ludzkiego życia. Była obrończynią życia. Życie człowieka jest święte, jest darem Boga, to za ludzkie życie Jezus przelał swoją krew. Zatem Okno Życia wpisuje się w charyzmat naszego zgromadzenia – powiedziała siostra prowincjalna Ewa Kleps.

Inicjatorem jego powstania jest stowarzyszenie osób świeckich Wiara-Rodzina-Życie. – Pomysł zrodził się 3 lata temu, jako odpowiedź na zadania, jakie sobie postawiliśmy odnośnie do pogłębiania wiary, wsparcia rodziny i troski o życie - powiedziała prezes Renata Marszałek. Do stowarzyszenia należy kilka małżeństw, które zostały rodzinami zastępczymi i rodzinami adopcyjnymi. To właśnie one będą współpracować w szczególny sposób z siostrami Adoratorkami decydując się na opiekę nad dziećmi, które pojawią się w Oknie Życia.

Jak podkreśla s. Anna Mikołajewicz, która uczestniczyła w pracach przygotowawczych, trzeba było dopełnić wiele formalności, zdobyć szereg zgód oraz przygotować miejsce. – wszystko udało się sfinalizować, min. dzięki życzliwości władz, służb oraz wsparciu ludzi dobrej woli – podkreśla.

Na uroczystym otwarciu obecny był prezydent miasta Piotr Roman, dyrektor miejskiego szpitala im. św. Łukasza oraz komendant policji, a także przedstawiciele innych instytucji miejskich. Istnienie i funkcjonowanie Okna Życia możliwe jest dzięki skoordynowanej współpracy wszystkich tych instytucji.

Poświęcenie Okna Życia poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, który w homilii podkreślił, że Bóg jest dawcą życia ludzkiego i życia wiecznego. – Bóg chce, aby ta mała, krucha istota ludzka, która pojawiła się na ziemi i może pojawić się w Oknie Życia, mogła żyć, mogła realizować plan, jaki Bóg ma wobec niej – zaznaczył. Podkreślił też, że otwarcie tego miejsca nawiązuje do nauczania Jana Pawła II, który w sowim nauczaniu wiele razy podkreślał wartość i świętość ludzkiego życia.

Reklama

Okno Życia jest alternatywą dla matek (rodziców), które nie mogą wychować swego dziecka, urodziły je w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, nie mają warunków, nie czują się na siłach lub po prostu nie są gotowe na takie wyzwanie. Warto podkreślić, że pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie jest porzuceniem! Należy docenić odwagę matki, która chce w ten sposób dać dziecku szansę na lepsze życie, którego sama nie może mu zapewnić. Matki pozostawiające dziecko w oknie życia nie są poszukiwane, a maleństwo po badaniach w szpitalu kierowane jest do rodziny zastępczej, następnie do adopcji. Należy również przypomnieć, że proces adopcji dokonuje się 60 dni po pozostawieniu dziecka w Oknie Życia. Jest to czas, w którym można jeszcze przemyśleć swoją decyzję. Dziecko w Oknie Życia jest bezpieczne i znajduje się pod opieką służb medycznych.

Pierwsze Okno Życia otwarto w Legnicy 25 marca 2010 r. przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez legnicką Caritas. Do tej pory w legnickim Oknie Życia znalazło się 5 dzieci.

2023-03-26 20:39

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starogard Gdański: pierwsze dziecko w "oknie życia"

[ TEMATY ]

okno życia

Archiwum „Aspektów”

Pierwsze dziecko, w istniejącym od dwóch lat "oknie życia" w Starogardzie Gdańskim znaleziono 24 września rano. Punkt ten prowadzi przy miejscowej parafii Miłosierdzia Bożego Caritas Diecezji Pelplińskiej.

W środę po godz. 9 uruchomiony został alarm sygnalizujący, że w "oknie życia" pojawiło się niemowlę. Jak informuje dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej, która założyła okno, jest to pierwsze dziecko w tym miejscu. Ks. dr Grzegorz Weiss na antenie diecezjalnego Radia Głos wyraził radość, że „to dziecko zostało ocalone”. Kapłan dodał, że znaleziona dziewczynka została natychmiast przewieziona do szpitala i znajduje się pod fachową opieką, „dziewczynka jest w stanie bardzo dobrym”- mówił. O wydarzeniu została poinformowana policja.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Lwów dziękuję za bł. Martę Wiecką

2023-06-02 20:51

[ TEMATY ]

Lwów

błogosławiona

Siostra Marta Wiecka

Wikipedia/ autor nieznany; domena publiczna

Błogosławiona siostra Marta Anna Wiecka

Błogosławiona  siostra Marta Anna Wiecka

Lwów podziękował Bogu za beatyfikację siostry Marty Wieckiej, która odbyła się w tym mieście przed piętnastoma laty. Z tej okazji w katedrze lwowskiej zostały umieszczone na stałe jej relikwie. Bł. Marta ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – szarytek pracowała na początku XX wieku w Śniatyniu na terenie archidiecezji lwowskiej i oddała swe życie, opiekując się chorymi na tyfus plamisty.

Uroczystej Mszy sprawowanej w bazylice metropolitarnej we Lwowie przewodniczył bp Witalij Skomorowski, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy, a homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję