Reklama

Kościół

Papież do studentów: zmieniajcie rzeczywistość

„Idźcie odważnie do przodu” – tymi słowami Papież zachęca studentów do zaangażowania i przypomina im, że zmiana jest możliwa. Swoje przesłanie zawarł w specjalnym filmie przesłanym na zebranie formacyjne studentów włoskiej sekcji Akcji Katolickiej.

[ TEMATY ]

studenci

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wydarzenie zgromadziło ponad 2000 młodych. W tym roku chcą oni uczyć się, jak żyć w sposób zrównoważony i z troską o wspólny dom. Jak zaznaczają, wszyscy mamy świadomość konieczności przemian, ale będą one dopiero możliwe, gdy zmieni się nasza mentalność i prawdziwie przekształcimy nasz sposób życia.

„Oglądam wasz program i widzę hasło: «studenci zmieniający rzeczywistość». Czy to prawda? Jesteście zdolni zmienić rzeczywistość? Tę uziemiającą rzeczywistość, [na którą reagujemy, mówiąc] «zawsze tak było» i nie chcemy iść do przodu. Bądźcie uważni. Jest rzeczywistość dobra, która sprawia, że, jeżeli byłeś na orbicie, to schodzisz [na ziemię]. I to jest dobre. Ale jest też zła rzeczywistość, która cię wciąga i czyni więźniem. I tę trzeba zmienić. To właśnie młodzi, studenci mogą ją zmienić. Czasami marzenia są inne, ale da się to zrobić i macie siłę oraz wizję. Zmieniajcie rzeczywistość. Czyńcie to z pomocą innych, zawsze w dialogu z osobami starszymi. Dialog między młodymi i dziadkami jest niezwykle ważny. Zmieniajcie rzeczywistość“ - zaapelował Franciszek.

2023-03-27 17:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i inspiracja

13 i 14 maja odbyła się 87. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Wzięli w niej udział również studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Parakletos w Słubicach.

W spotkaniu uczestniczył delegat episkopatu Polski do spraw duszpasterstw akademickich – bp Marek Marczak z Łodzi. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem, pamiętam, czuwam”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „W duchu Chrystusa Sługi”- 1,4 tys. seminarzystów na ogólnopolskiej pielgrzymce

2023-06-01 17:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

seminarzyści

#Pielgrzymka

BPJG

Z udziałem 1,4 tys. kleryków na Jasnej Górze odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Tym razem w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana przybyli pod hasłem: „W duchu Chrystusa Sługi”. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazarus You Heung-sik.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w języku łacińskim w jasnogórskiej Bazylice. Eucharystii przewodniczył kard. Lazarus You Heung-sik. W homilii przestrzegał, by daru Bożej łaski nie redukować do obowiązku i nie traktować Ewangelii jako czystej powinności do wykonania, zapominając o sile, którą tylko Jezus może dać. - Nie zapominajcie, że w Ewangelii pierwszy jest sługą wszystkich - mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Maryja jest najlepszą wychowawczynią przyszłych kapłanów, a Jasna Góra miejscem Jej szczególnej opieki. - Pamiętajcie o tym, to jest nasza Kana Galilejska, gdzie możemy się zawsze odnaleźć z tą pewnością, że zostaniemy przyjęci i przytuleni przez Matkę Niebieską, która chce was, przyszłych prezbiterów wychowywać do naśladowania Jezusa - mówił w homilii gość z Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Egipt: bp Nitkiewicz na obradach komisji ds. dialogu katolicko-prawosławnego

2023-06-02 19:43

[ TEMATY ]

Egipt

bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz

W egipskiej Aleksandrii Egipskiej zebrała się na posiedzeniu plenarnym Komisja mieszana ds. dialogu teologicznego pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym. W skład delegacji katolickiej wchodzi m.in. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

W obradach poświęconych prymatowi i synodalności w Kościele biorą udział biskupi, księża i świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję