Reklama

Kościół

Ukraina: trwa walka nie tylko o życie, lecz także o dusze

„Mamy świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem” – powiedział biskup Radosław Zmitrowicz OMI. Biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej jest przewodniczącą Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Jego wypowiedź cytuje portal Credo.

[ TEMATY ]

Ukraina

Bp Radosław Zmitrowicz

Adobe.Stock.pl

Biskup Zmitrowicz zaznaczył, że Kościół katolicki na Ukrainie nadal robi to, co czynił zawsze: służy ludziom. „Rozmawiałem ostatnio z wieloma księżmi: wszędzie odbywają się rekolekcje wielkopostne. To dobry znak, że mimo trudnej sytuacji w kraju, kapłani dbają także o duchową strawę dla swojej trzody. Kościół wykonuje swoją zwykłą, codzienną pracę, której nie widać, która nie jest niczym rewelacyjnym: Msze święte, katechezy, odwiedziny chorych, odwiedziny rannych w szpitalach, wyjazdy na front, aby spowiadać i rozmawiać z wojskowymi” – wyznał hierarcha.

Podkreślił, że dziś Ukraina doświadcza straszliwej agresji ze strony Rosji i dosłownie walczy o życie. „Ale jako Kościół mamy też świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem. Jesteśmy absolutnie przekonani, że bez Boga nie ma przyszłości, a cierpienie wielu ludzi bez Boga będzie daremne. Dlatego musimy pozostać wierni prawdzie, którą Bóg objawił nam w Jezusie Chrystusie. Prawdzie o tym, kim jest człowiek, czym jest życie, miłość, cierpienie, rodzina...” – stwierdził. Zauważył, że w wątpliwości i pytania pojawiają się także w Kościele powszechnym. trzeba być jednak wiernym temu, „co przysięgaliśmy jako kapłani i biskupi” – zaznaczył biskup-oblat.

„Wojna pomaga nam określić siebie; pokazuje nam prawdę o nas. Problemy w Kościele czynią to samo: pokazują nam prawdę, którą mamy w sobie. Ostatecznie każdy z nas będzie odpowiadał przed Bogiem za to, co mówi i robi. Naszą misją jest więc głoszenie prawdy, szukanie słów i argumentów, ale przede wszystkim odwaga głoszenia Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, zwłaszcza młodym ludziom, którzy są wciągani w dzisiejszą bezbożną kulturę” – powiedział portalowi Credo bp Radosław Zmitrowicz.

Dodał, że w obliczu zamętu i kryzysów „ludzie potrzebują osobistego spotkania z Jezusem, bo tylko On odpuszcza nam grzechy. I zrozumienie tego w kontekście wojny jest niezwykle ważne. Ludzie na wojnie, zarówno cywile, jak i wojskowi, zmagają się z winą różnego rodzaju, a naszym zadaniem jest niesienie Dobrej Nowiny, że Jezus ma dla nas przebaczenie. To jest nasza dzisiejsza misja” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej.

2023-03-27 18:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: natychmiast powstrzymać rozlew krwi!

[ TEMATY ]

Ukraina

pl.wikipedia.org

"Apeluję do wszystkich, aby natychmiast powstrzymać rozlew krwi!" - napisał w odezwie do ukraińskiego narodu abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wezwał wszystkich wiernych Kościoła do postu, modlitwy i solidarności z ofiarami. "Z wielkim żalem stwierdzam, że odezwy Kościołów, aby zapobiec rozlewowi krwi i pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu nie zostały wysłuchane.

CZYTAJ DALEJ

Ukryte opłaty za ciepło w Warszawie

2023-06-02 08:41

[ TEMATY ]

Warszawa

Adobe.Stock

Francuska firma Veolia, monopolista na warszawskim rynku ciepła, nie udziela polskim przedsiębiorstwom oraz klientom indywidualnym kluczowych informacji na temat tzw. pików energetycznych, czyli momentów o największym zużyciu energii. Bez tej wiedzy odbiorcy są pozbawieni możliwości elastycznego zarządzania wartościami zamówionej mocy cieplnej, co skutkuje wyższymi opłatami.

Opłata za moc cieplną zamówioną nie jest często przedmiotem szczególnego zainteresowania odbiorców, jako że na fakturze prezentuje się jako stała i niezmienna przez cały rok. Niemniej jednak, jest to składnik mający istotny wpływ na ostateczną wysokość rachunków rocznych. Ponadto, koszt ten ponoszony jest przez całe 12 miesięcy, niezależnie od pory roku, co dodatkowo obciąża portfele odbiorców.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny Jubileusz kapłaństwa

2023-06-02 19:58

ks. Maciej Flader

Jubilaci z abp. Józefem Michalikiem i przełożonymi

Jubilaci z abp. Józefem Michalikiem i przełożonymi

Srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzą w tym roku księża, którzy otrzymali święcenia prezbiteratu dokładnie 31 maja 1998 roku. Szafarzem sakramentu kapłaństwa był ówczesny metropolita przemyski, abp Józef Michalik. To właśnie on w ostatnią środę, 31 maja br., przewodniczył Jubileuszowej Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, którą koncelebrowali księża jubilaci.

Kapłani od niedzieli przeżywali swoje rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Heluszu, które poprowadził ks. prał. Józef Trela. On także wygłosił okolicznościową homilię podczas uroczystej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję