Reklama

Kościół

Watykan: ksiądz Zollner nie jest już członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich - organ Stolicy Apostolskiej odpowiedzialny za walkę z wykorzystywaniem dzieci w środowisku kościelnym ogłosiła rezygnację u członkostwa księdza Hansa Zollnera – stwierdził w oświadczeniu jej przewodniczący, amerykański kardynał Sean O'Malley OFM Cap.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Rezygnacja, uzasadniona niedawną nominacją na konsultanta diecezji rzymskiej i innymi obowiązkami, została przyjęta przez Ojca Świętego „z głębokim podziękowaniem za jego wieloletnią służbę" – stwierdził kardynał O'Malley.

„Jako członek grupy założycielskiej, ks. Hans był stale obecny przez te wszystkie lata, kiedy nasza Komisja rozwijała się i znajdowała swoją drogę jako centrum ochrony w całym Kościele. Pomógł ukształtować i wdrożyć wiele projektów i programów, które wywodzą się z rozważań Komisji, zwłaszcza z Ogólnokościelnego Szczytu w lutym 2019 roku. Poprzez liczne szkolenia, które prowadził dla biskupów i przełożonych zakonnych, przez lata, podróżując po całym świecie, stał się ambasadorem troski o bezpieczeństwo i będzie nadal stale obecny w tej ważnej pracy poprzez swoje role jako dyrektor Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gregoriańskiego i jako konsultant diecezji rzymskiej w zakresie troski o bezpieczeństwo. Cieszymy się na dalszą współpracę z księdzem Hansem w naszym wspólnym dążeniu do uczynienia Kościoła bezpiecznym domem dla wszystkich" – dodał amerykański purpurat.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Reklama

Ks. Hans Zollner SJ urodził się 19 listopada 1966 w Ratyzbonie. W 1990 roku wstąpił do jezuitów. Jest uważany za jednego z czołowych ekspertów kościelnych w dziedzinie zapobiegania nadużyciom seksualnym w Kościele rzymskokatolickim i od 2014 roku był członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Studiował filozofię i teologię w Ratyzbonie i Innsbrucku. Uzyskał doktorat z teologii na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz licencjat kanoniczny z psychologii w Instytucie Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jest też licencjonowanym psychoterapeutą Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r.

Od 2003 roku wykłada na Wydziale Psychologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2010-2019 był prorektorem tej uczelni i dziekanem Instytutu Psychologii W 2012 roku ks. Zollner współtworzył, a od 2015 roku kierował Centrum Ochrony Dzieci (CCP) w Monachium, którego siedziba w 2015 roku została przeniesiona na Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Od 2021 roku jest dyrektorem Instytutu Antropologii - interdyscyplinarnych studiów nad godnością człowieka i opieką nad osobami wymagającymi ochrony (IADC) Jest również profesorem honoris causa na Wydziale Teologii i Religii Uniwersytetu w Durham w Anglii.

1 kwietnia 2017 roku papież Franciszek mianował go Konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa.

2023-03-29 16:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prof. Michel Schooyans, obrońca prawdy

[ TEMATY ]

Watykan

zmarły

wspomnienie

Karol Porwich/Niedziela

3 maja zmarł w wieku 92 lat ks. prał. Michel Schooyans. Belg, jezuita, filozof i teolog, dawny wykładowca na Uniwersytecie w Louvain i wielu innych uniwersytetach na całym świecie, autor około dwudziestu książek. Schooyans był ceniony przez Jana Pawła II, ponieważ jego badania naukowe z zakresu bioetyki, demografii, międzynarodowych organizacje „potwierdzały” nauczanie i refleksje Papieża. Może dlatego dziś jego idee i analizy naukowe nie są już dostatecznie doceniane a wiadomość o jego śmierci została przyjęta z zakłopotanym milczeniem, również w Kościele.

Przeprowadziłem z nim kilka wywiadów. Chciałbym przytoczyć niektóre jego wypowiedzi, aby przypomnieć tego wielkiego sługę prawdy i Kościoła. Chociaż mineło już wiele lat od naszych rozmów, analizy prof. Schooyansa nic nie straciły na swojej aktualności a to co się dzieje w świecie potwierdza jego przewidywania.

CZYTAJ DALEJ

Czy w swoich codziennych trudnościach potrafię ufać Bogu?

2023-05-10 09:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 11, 11-25.

Piątek, 2 czerwca. Świętych męczenników Marcelina i Piotra, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Lwów dziękuję za bł. Martę Wiecką

2023-06-02 20:51

[ TEMATY ]

Lwów

błogosławiona

Siostra Marta Wiecka

Wikipedia/ autor nieznany; domena publiczna

Błogosławiona siostra Marta Anna Wiecka

Błogosławiona  siostra Marta Anna Wiecka

Lwów podziękował Bogu za beatyfikację siostry Marty Wieckiej, która odbyła się w tym mieście przed piętnastoma laty. Z tej okazji w katedrze lwowskiej zostały umieszczone na stałe jej relikwie. Bł. Marta ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – szarytek pracowała na początku XX wieku w Śniatyniu na terenie archidiecezji lwowskiej i oddała swe życie, opiekując się chorymi na tyfus plamisty.

Uroczystej Mszy sprawowanej w bazylice metropolitarnej we Lwowie przewodniczył bp Witalij Skomorowski, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy, a homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję