Reklama

Zginął jeden z najstarszych obrazów w naszej diecezji

Kradzieży niezwykle cennych zabytkowych przedmiotów dokonano w kościołach parafialnych w Daniszewie (dekanat staroźrebski) i Rębowie (dekanat wyszogrodzki). Z Daniszewa skradziono XV-wieczny obraz "Niewiasta Apokaliptyczna", z Rębowa zginęły zaś naczynia liturgiczne.

Obu napadów dokonano w nocy z 3 na 4 października br. Jak poinformowała nas Ewa Jaszczak dyrektor płockiej Delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, z Daniszewa skradziono 500-letni obraz Niewiasta Apokaliptyczna o nieocenionej wprost wartości historycznej i kulturowej. Obraz ma wymiary 123 x 90 cm. Od frontu dzieło przedstawia Madonnę na półksiężycu z Dzieciątkiem na rękach. Postacie okrywa srebrna sukienka. Wokół głów Madonny i Dzieciatka znajdują się złote aureole. Nad głową Madonny dwa anioły unoszą koronę. U stóp Matki Bożej klęczą dwie postacie z różańcami: kobieta z tarczą herbu Pomian i mężczyzna z tarczą herbu Brodzic. Na rewersie obrazu Niewiasty Apokaliptycznej przedstawiona jest postać kroczącej śmierci z kosą w dłoniach. Całość utrzymana jest w kolorze beżowym na czarnym tle. - "Niewiasta Apokaliptyczna to jeden z najstarszych i najcenniejszych obrazów naszej diecezji" - wyjaśnia ks. kan. Bronisław Gwiazda, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
Drugiej kradzieży dokonano w kościele parafialnym w Rębowie. Zginęły stamtąd paramenty liturgiczne: XVIII-wieczna monstrancja, zabytkowe kielichy i puszki mszalne, a także relikwiarz św. Krescencji. Kradzieże w Rębowie i Daniszewie są kolejnymi napadami na terenie diecezji płockiej po niedawnym włamaniu do kościoła w Grzebsku i zrabowaniu stamtąd XV-wiecznej figury Madonny. Sprawcy napadu w Grzebsku także dopuścili się profanacji Najświętszego Sakramentu.
Zarówno policja, jak również państwowe i diecezjalne służby konserwatorskie apelują do kapłanów i wiernych o ścisłe przestrzeganie przepisów o ochronie zabytków, a także o wzmożoną czujność i pilne strzeżenie parafialnych świątyń. Z całą pewnością przyczyni się to do większego bezpieczeństwa zgromadzonych w nich zabytkowych przedmiotów.
Osoby, które posiadają informacje, mogące przyczynić się do wykrycia sprawców kradzieży, proszone są o kontakt pod adresem:
Komenda Miejska Policji w Płocku, ul. Słowackiego 4/1,
tel. (0-24) 266-16-00 lub 262-79-51.

Dziękujemy płockiej delegaturze Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków za udostępnienie fotografii dzieła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję