Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół łódzki pożegnał ks. Roberta Jantczaka

Dziś w południe w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Łodzi celebrowana była Msza święta pogrzebowa za zmarłego śp. księdza Roberta Jantczaka – proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

We wprowadzeniu do liturgii metropolita łódzki zauważył, że Zmarły - stał przy różnych ołtarzach Chrystusowych począwszy od 1991 roku. Najdłuższy czas życia kapłańskiego był na misjach w Argentynie – 13 lat. Był wikariuszem w czterech parafiach i przez 10 lat proboszczem w parafii w Konstantynowie Łódzkim. Arcybiskup Ryś zwrócił uwagę również na to, że – kiedy Zmarły był w Argentynie pisał listy do abpa Władysława – to jest bardzo piękna korespondencja, która nie ma w sobie nic z jakiejś wymaganej urzędowo grzeczności. Będąc na misji utożsamiał się z Kościołem, który go wychował i doprowadził do kapłaństwa. To była taka bardzo piękna relacja księdza z biskupem – bardzo ludzka, bardzo ciepła, bardzo zwyczajna. – zauważył duchowny.

W homilii, którą wygłosił ks. Maciej Łazarek – proboszcz parafii w Kurowicach i kolega kursowy Zmarłego – przypomniał postać kapłana i wspólnie przeżyte lata seminaryjne. – Żegnamy księdza Roberta, który odszedł z naszego kursu jako trzeci, za księdzem Mariuszem, który cieszył się kapłaństwem 3-miesiące i za zaginionym księdzem Piotrem. Jak rocznik kapłański trwamy i jesteśmy – podkreślił na 20. rocznicę naszych Święceń ksiądz arcybiskup Władysław. Święta Faustyna – sekretarka Bożego Miłosierdzia notując słowa podyktowane Jej przez Pana Jezusa napisała – o Jezu pomnij na gorzką mękę swoją i nie dozwól, aby ginęły dusze odkupione tak drogocenną Krwią Twoją najświętszą. Wystarczy jedna kropla Bożego Miłosierdzia. Miłosierdzia, które głosił w swojej parafii śp. ks. Robert. Miłosierdzia, które głosimy i my przystępując do Sakramentu Pokuty i udzielając rozgrzeszenia. Przywołujemy tegoż Bożego Miłosierdzia, by Bóg zmazał grzech, przebaczył winy, by nas wspomagał w posłudze głoszenia Jego Miłosierdzia – podkreślił duchowny.

Przed zakończeniem liturgii Zmarłego pożegnali: przedstawiciel władz Konstantynowa Łódzkiego, przedstawiciel parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim, oraz dziekan konstantynowski – ks. Leszek Kaźmierczak.

Liturgię zakończyły egzekwie żałobne, które poprowadził arcybiskup Grzegorz Ryś. Śp. ksiądz Robert Jantczak odszedł do Pana w niedzielę 26 marca br. w 57 roku życia i 32 roku kapłaństwa. Był proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim.

2023-03-31 17:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Męska Pielgrzymka Rowerowa

[ TEMATY ]

aarchidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Tegoroczna Męska Pielgrzymka Rowerowa z parafii pw. Św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Łasku rozpoczęła się w inny niż zazwyczaj sposób. Po modlitwie, błogosławieństwie i poświęceniu rowerów pielgrzymi posadzili dąb „Pielgrzym”, który został wyhodowany z nasion pochodzących z Dębu Papieskiego rosnącego koło Archikatedry Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

CZYTAJ DALEJ

Kościół otwarty na wszystkich

2023-06-04 20:36

[ TEMATY ]

drezdenko

kanonicy regularni

festyn rodzinny

CRL

ks. Paweł Greń CRL

Ks. Paweł Greń

Festyn Parafialny w Drezdenku zgromadził tłumy!

II Parafialny Festyn Rodzinny, który został zorganizowany przez Parafię pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku zgromadził rekordowe tłumy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji - link poniżej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję