– Podczas tej Eucharystii dziękujemy Bogu za dar św. Jana Pawła II – za dar życia, za jego pontyfikat, ale przede wszystkim za dar wiary, która przekładała się na miłość wobec Boga i drugiego człowieka. Miłość do Boga sprawiała, że Jan Paweł II pochylał się nad każdym człowiekiem, kochał każdego człowieka i w każdym widział dobro – podkreślał hierarcha.
W homilii powrócił do wydarzeń z ostatnich dni życia Papieża Polaka: – 18 lat temu przeżywaliśmy swego rodzaju rekolekcje – odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca. Gdy Papież Polak umierał, czuliśmy, że odchodzi ktoś nam bliski, kto przeżywał z nami smutki i radości, kto towarzyszył nam na drodze wiary. Wiedzieliśmy, że żegnamy naszego ojca. Nikt nie wstydził się łez, towarzyszyła nam modlitwa i wielka cisza. A potem ostatnie pożegnanie, Msza na Placu Świętego Piotra i powiew Ducha Świętego, który zamknął księgę Ewangelii złożoną na jego trumnie. I spontaniczny zryw „santo subito”.
Hierarcha przywołał także słowa dzisiejszego czytania z Księgi Jeremiasza. – Tych słów na dzisiejszą Eucharystię nikt nie dobierał, tak działa Duch Święty w Liturgii Słowa. Rzekł Jeremiasz: „Słyszałem oszczerstwo wielu, trwoga dookoła. Donieśmy, donieśmy na niego! Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mego upadku”. Jakże to dzisiejsze czytanie koresponduje z życiem św. Jana Pawła II i z tym, co się obecnie dzieje – mówił hierarcha. Przypomniał, że Jeremiasz był prorokiem Boga posłanym do narodu wybranego, lecz został przez niego odrzucony: – Smutny był los Jeremiasza, a jego ostrzeżenia bardzo szybko się spełniły – naród wybrany, który odrzucił Słowo Boga, popadł w niewolę babilońską.
Reklama
– Rodzi się dzisiaj pytanie, co my uczyniliśmy ze spuścizną św. Jana Pawła II? Jakie słowa zapadły nam w serca? Czy zdajemy egzamin z tego, co św. Jan Paweł II nam zostawił, czego nauczał? Jako wspólnota prosimy, by kolejny prorok tej ziemi, naszej polskiej ziemi, nie został upokorzony i odrzucony – zakończył homilię bp Kiciński.
Po Eucharystii odbył się wielkopostny koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi. Wystąpił m.in. Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego pod dyrekcją Alana Urbanka, a na odnowionych organach Englera prof. Piotr Rojek. Wybrzmiało m.in. „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego i „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara.