Reklama

Niedziela Wrocławska

Dziękczynienie za św. Jana Pawła II

W Bazylice Garnizonowej Mszy dziękczynnej za pontyfikat św. Jana Pawła II przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Magdalena Lewandowska

W Bazylice Garnizonowej w hołdzie Janowi Pawłowi II zaśpiewał Chór Gaudium.

W Bazylice Garnizonowej w hołdzie Janowi Pawłowi II zaśpiewał Chór Gaudium.

– Podczas tej Eucharystii dziękujemy Bogu za dar św. Jana Pawła II – za dar życia, za jego pontyfikat, ale przede wszystkim za dar wiary, która przekładała się na miłość wobec Boga i drugiego człowieka. Miłość do Boga sprawiała, że Jan Paweł II pochylał się nad każdym człowiekiem, kochał każdego człowieka i w każdym widział dobro – podkreślał hierarcha.

W homilii powrócił do wydarzeń z ostatnich dni życia Papieża Polaka: – 18 lat temu przeżywaliśmy swego rodzaju rekolekcje – odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca. Gdy Papież Polak umierał, czuliśmy, że odchodzi ktoś nam bliski, kto przeżywał z nami smutki i radości, kto towarzyszył nam na drodze wiary. Wiedzieliśmy, że żegnamy naszego ojca. Nikt nie wstydził się łez, towarzyszyła nam modlitwa i wielka cisza. A potem ostatnie pożegnanie, Msza na Placu Świętego Piotra i powiew Ducha Świętego, który zamknął księgę Ewangelii złożoną na jego trumnie. I spontaniczny zryw „santo subito”.

Hierarcha przywołał także słowa dzisiejszego czytania z Księgi Jeremiasza. – Tych słów na dzisiejszą Eucharystię nikt nie dobierał, tak działa Duch Święty w Liturgii Słowa. Rzekł Jeremiasz: „Słyszałem oszczerstwo wielu, trwoga dookoła. Donieśmy, donieśmy na niego! Wszyscy zaprzyjaźnieni ze mną wypatrują mego upadku”. Jakże to dzisiejsze czytanie koresponduje z życiem św. Jana Pawła II i z tym, co się obecnie dzieje – mówił hierarcha. Przypomniał, że Jeremiasz był prorokiem Boga posłanym do narodu wybranego, lecz został przez niego odrzucony: – Smutny był los Jeremiasza, a jego ostrzeżenia bardzo szybko się spełniły – naród wybrany, który odrzucił Słowo Boga, popadł w niewolę babilońską.

Reklama

– Rodzi się dzisiaj pytanie, co my uczyniliśmy ze spuścizną św. Jana Pawła II? Jakie słowa zapadły nam w serca? Czy zdajemy egzamin z tego, co św. Jan Paweł II nam zostawił, czego nauczał? Jako wspólnota prosimy, by kolejny prorok tej ziemi, naszej polskiej ziemi, nie został upokorzony i odrzucony – zakończył homilię bp Kiciński.

Po Eucharystii odbył się wielkopostny koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi. Wystąpił m.in. Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego pod dyrekcją Alana Urbanka, a na odnowionych organach Englera prof. Piotr Rojek. Wybrzmiało m.in. „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego i „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara.

2023-03-31 22:17

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2023-05-30 10:41

Katarzyna Krawcewicz

30 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze bp Tadeusz Lityński ogłosił zmiany personalne w diecezji.

PROBOSZCZOWIE

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: wzmagają się ataki na księży i wiarę

2023-05-31 13:13

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Wzmagają się ataki na księży i wiarę – informuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. „Narastająca fala agresji wobec wiary, Kościoła i kapłanów jest efektem lekceważenia pierwszych aktów nienawiści. Lewicowe media, które pochwalały ataki na kościoły oraz brały w obronę celebrytów boleśnie szydzących ze świętych dla chrześcijan symboli, stworzyły atmosferę swoistego przyzwolenia na agresję skierowaną przeciw ludziom wierzącym. To ośmielało naśladowców i prowadziło do eskalacji przestępstw” – czytamy w przesłanej KAI informacji prasowej.

Ordo Iuris informuje, że 5 maja młody mężczyzna dotkliwie pobił 80-letniego ks. Leona Czerwińskiego z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach. Kapłan, ubrany w komżę i stułę, został zaatakowany w biały dzień obok kościoła i domu parafialnego, gdy wracał od chorych, których odwiedzał z Najświętszym Sakramentem. Napastnik, nie zważając na wiek duchownego, przewrócił go i wściekle bił.

CZYTAJ DALEJ

Oratorium "Pieśń nad pieśniami" [zaproszenie]

2023-05-31 21:55

ks. Łukasz Romańczuk

W Kolegiacie Świętego Krzyża we Wrocławiu będzie możliwość usłyszenia oratorium „Pieśń nad pieśniami” Roberta Pożarskiego do starotestamentalnego tekstu w przekładzie Romana Brandstaettera.

W roli Oblubieńca wystąpi kantor Paweł Szczyciński, w roli Oblubienicy usłyszymy śpiewaczki ze Scholi Mulierum Silesiensis, a w roli chóru – kantorów i śpiewaków ze Scholi Gregoriana Silesiensis. Kierownictwo muzyczne – Marcin Bornus-Szczyciński, reżyseria – Johann Wolfgang Niklaus, scenografia i kostiumy – Małgorzata Dżygadło-Niklaus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję