Reklama

Franciszek

Papież w telewizji argentyńskiej m.in. o kulisach swego wyboru i powinnościach polityków

O zaskoczeniu po wybraniu go na papieża, o okrucieństwach wojen, o świecie po pandemii koronawirusa i o powinnościach polityków - mówił papież Franciszek w obszernym wywiadzie dla argentyńskiej telewizji C5N. Wywiad przeprowadził Gustavo Sylvestre z argentyńskiej telewizji informacyjnej C5N.

[ TEMATY ]

papież

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dziennikarz zapytał Ojca Świętego o wydarzenia sprzed 10 lat, gdy wybrano go na najwyższy urząd w Kościele katolickim. "W pierwszym głosowaniu zdałem sobie sprawę, że zabrakło tylko kilku głosów i wtedy podszedł do mnie zmarły niedawno kardynał Hummes i powiedział: «Nie bój się, tak działa Duch Święty» a po drugim głosowaniu powiedział: «Nie zapominaj o ubogich» i stąd wzięła się decyzja o przyjęciu imienia Franciszek" – powiedział papież.

Odpowiadając na pytanie o nauki płynące z pandemii koronawirusa, Ojciec Święty wyraził przekonanie, iż pozostawiła ona jakiś ślad – świadomy lub nieświadomy – w ludziach i że "czegoś się nauczyliśmy". Zmarło wielu lekarzy – kobiet i mężczyzn, pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy ogromnie się zmobilizowali do walki z tą chorobą "i to pozostawiło swój ślad", jest trochę więcej wrażliwości i świadomości, że życia nie można kupić, ale że je «wynajmujemy» każdego dnia – podkreślił Ojciec Święty.

Papież wspomniał też o okrucieństwie wojen na świecie, które są "jakąś formą niedojrzałego braterstwa, prowadzącego do niecenienia i niszczenia rodzin i w wymiarach powszechnych". Zauważył, że ludzie mają w sobie skłonności do niszczenia, wynikające z wyboru na rzecz grzechu. Zwrócił uwagę, że przyczyną takich postaw jest "zakochanie się" w złocie, przygodach wojennych czy w brudnych interesach, bo wszystko to zakłóca harmonię. Wskazał też, że "pokój jest utopią, ale taką, o którą musimy walczyć, wojna natomiast jest dramatem, który nas nęci i niszczy". Ale najgorszym dramatem jest handel bronią – powiedział Franciszek i dodał, że "gdy jakieś imperium czuje się słabe, wówczas potrzebuje wywołać wojnę".

Odnosząc się do zagadnień politycznych, zwłaszcza bieżącej sytuacji, Papież wskazał, iż "działanie na rzecz niszczenia nosimy w sobie, to grzech cię niszczy, ponieważ wyrywa cię z harmonii ludzkiej". Politycy winni się jednoczyć, aby zrobić coś dla swej ojczyzny, a nie skupiać się na sprawach wewnętrznych, gdyż jest to szkodliwe dla kraju – podkreślił papież.

Reklama

"Smutne jest bycie sierotą ojczyzny, czy jesteśmy pewni, że nie jesteśmy takimi sierotami i że spotkaliśmy się z matką ojczyzną?" – zapytał retorycznie. Wyraził też obawę przed ludźmi uważającymi się za zbawców historii i dodał, że polityka jest sztuką przedstawiania jakiegoś projektu i przekonania do niego innych, ma być służbą, a nie działalnością frakcyjną, prowadzoną z myślą o wyborach.

Papież ujawnił również, iż pierścień, który nosi na palcu, kupił jeszcze w Argentynie, a krzyż, jaki noszą na piersi biskupi (pektorał) podarował mu przed laty, gdy przyjmował sakrę, jeden z argentyńskich biskupów. Z kolei buty, które nosi jako biskup Rzymu, są obuwiem ortopedycznym, także z czasów argentyńskich.

2023-04-01 10:14

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do teologów: dyskutujcie między sobą, nie wśród wiernych

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„Teolodzy powinni swobodnie dyskutować między sobą, ale Ludowi Bożemu muszą dawać pewny pokarm wiary, a nie budzić w nim zamęt” – mówił Franciszek podczas spotkania z członkami Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Na wstępie odniósł się do przypadającej właśnie 50. rocznicy powstania Komisji. Przywołał również wystosowane z tej okazji obszerne przesłanie Benedykta XVI.

Nawiązując do przypadającej w tym roku rocznicy Międzynarodowej Komisji Teologicznej Franciszek zatrzymał się dłużej nad dwoma niezbędnymi aspektami teologii. Są to z jednej strony życie duchowe, modlitewne otwarcie na Ducha Świętego, teologia na kolanach, a z drugiej „czucie z Kościołem”, w jedności ze wspólnotą Kościoła i na służbie wszystkich. Wynikają z tego konkretne zobowiązania.

CZYTAJ DALEJ

Dr Szpytma: Trudno znaleźć lepiej udokumentowaną historię ratowania Żydów, niż ta dokonana przez Ulmów

2023-06-01 21:00

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

pomoc Żydom

Archiwum Mateusza Szpytmy

Pod hasłem „Od Markowej do Watykanu” odbyło się spotkanie z dr. Mateuszem Szpytmą, wiceprezesem IPN. Wydarzenie miało miejsce dziś w sali widowiskowej w podziemiach kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie. Historyk pochodzący z Markowej i spokrewniony z rodziną Ulmów opowiedział o swojej drodze do odkrywania ich tragicznych losów oraz upowszechniania tych dziejów w kraju i za granicą.

Dr Mateusz Szpytma z IPN na początku omówił stosunki polsko-żydowskie w latach 39-45 podkreślając, że kluczowe jest tu zrozumienie kontekstu, czyli trwającej wówczas niemieckiej okupacji. Wskazał, że niemiecka okupacja poprzez propagandę stwarzała warunki do wzmagania nienawiści miedzy narodowościami, do tego obowiązywało nazistowskie ustawodawstwo - np. kara śmierci za pomoc Żydom obowiązująca od '41 r., wzmacniana poprzez karanie całych rodzin, a nawet sąsiadów. "Sam brak doniesienia o tym, że gdzieś przebywali Żydzi, mógł skutkować obozem koncentracyjnym a nawet śmiercią" - mówił historyk wskazując, że relacje polsko-żydowskie trzeba oceniać raczej uwzględniając dwudziestolecie międzywojenne, kiedy w wolnej Polsce za przemoc wobec Żydów groziły kary.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Słowo potrzebuje ciała. Twojego ciała

2023-06-02 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Po co żyjesz? Po co istniejesz? Aby być głosem Słowa. Nieważne, ile masz lat i sił; jakie masz za sobą doświadczenia i błędy. Jesteś potrzebny Bogu. Nikt inny nie może cię zastąpić w wypowiedzeniu tego Słowa.

Wczoraj odkrywaliśmy, że nabożeństwo do Serca Jezusa ma mocny biblijny fundament. Warto zagłębić się w Słowo Boże, by lepiej poznać to Serce. Co jednak ciekawe, Biblia bodajże tylko w jednym jedynym miejscu mówi dosłownie o Sercu Boga. W Księdze proroka Ozeasza padają słowa: „Jakże cię mogę porzucić, Efraimie, i jak opuścić ciebie, Izraelu? (…) Moje serce na to się wzdraga i rozpalają się moje wnętrzności. Nie chcę, aby wybuchnął płomień mego gniewu i Efraima już więcej nie zniszczę, albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja - Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać” (Oz 11,7-8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję