Reklama

Rok trudnych pielgrzymek

Piotr Chmieliński
Niedziela Ogólnopolska 1/2010, str. 12

Wśród wydarzeń w Kościele powszechnym w 2009 r. na plan pierwszy wysuwają się dwie, bardzo ważne zagraniczne pielgrzymki Papieża Benedykta XVI. Do Ziemi Świętej i do Czech.

Papież w Ziemi Świętej

W maju Ojciec Święty odbył ośmiodniową wizytę w Ziemi Świętej. Odwiedził Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską. Podkreślał, że przybył jako przyjaciel zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków. Wyraził ból z powodu trwającego od ponad 60 lat konfliktu i zaapelował o jego pokojowe rozwiązanie. „Nigdy więcej przelewu krwi! Nigdy więcej walk! Nigdy więcej terroryzmu! Nigdy więcej wojny! Przeciwnie, przerwijmy błędny krąg przemocy. Niech nastanie trwały pokój, budowany na fundamencie sprawiedliwości, niech zapanuje prawdziwe pojednanie i uzdrowienie ran” - mówił Papież.
Była to niezwykle trudna wizyta. Benedykt XVI poruszał bolesne tematy. Potwierdził prawo Palestyńczyków do własnej państwowości, potępił terroryzm, a chrześcijan, którzy coraz liczniej opuszczają Ziemię Świętą, zachęcał, aby mieli odwagę w niej pozostać.

W zlaicyzowanych Czechach

We wrześniu Papież odwiedził Czechy, jedno z najbardziej zlaicyzowanych państw świata, gdzie regularnie praktykujących katolików jest dramatycznie mało, w niektórych rejonach kraju - nawet poniżej 1 proc. mieszkańców. Można powiedzieć, że Czesi, co wynika z uwarunkowań historycznych, są narodem „obrażonym” na Boga. Benedykt XVI ukazał piękno chrześcijaństwa i jego zdolność do odpowiedzi na najważniejsze egzystencjalne problemy zagubionego w materialistycznym świecie człowieka. Podejmował również temat wolności oraz wierności prawdzie. „Wolność to nie libertynizm, ale solidarność, miłość i prawda” - mówił Papież.
Podczas Mszy św. z udziałem ok. 150 tys. wiernych w Brnie Ojciec Święty podkreślił, że jedyna pewna i niezawodna nadzieja opiera się na Bogu. Wskazał również, że „doświadczenie historii pokazuje, do jakich absurdów dochodzi człowiek, gdy wyklucza Boga z widnokręgu swych wyborów i swych działań”. Z kolei podczas spotkania ekumenicznego w Pradze Papież zaznaczył, że „chrześcijanie powinni łączyć się z innymi w przypominaniu Europie o jej korzeniach”.
W minionym roku Papież był jeszcze m.in. w Afryce. W marcu odwiedził Kamerun i Angolę.

Reklama

Globalizacja jest szansą

W lipcu ukazała się pierwsza encyklika społeczna Benedykta XVI „Caritas in veritate” - Miłość w prawdzie. Podtytuł: „O integralnym rozwoju ludzkim w miłości i prawdzie”. Nauka społeczna Kościoła ukazana jest w dokumencie jako głoszenie prawdy miłości Chrystusa w społeczeństwie. A podstawowy cel tego głoszenia to propagowanie integralnej wizji człowieka. W rozwoju ekonomicznym nie można gubić podstawowego celu, jakim jest dobro człowieka i dobro ludzkiej społeczności, definiowane jako dobro wspólne. Papież traktuje globalizację jako szansę, w zależności od tego, jak zostanie wykorzystana. Podkreśla, że globalizacja nie jest ani dobra, ani zła. Zaznacza, że procesy globalizacji „dają możliwość redystrybucji bogactw w wymiarze planetarnym, co nigdy wcześniej nie miało miejsca”. Jeżeli jednak będą źle zarządzane, „mogą przyczynić się do wzrostu ubóstwa i nierówności, a także dotknąć kryzysem cały świat”.
- Ta encyklika jest jak woda na pustyni. Dla młodych ludzi, ich edukacji, dyskursu publicznego, jest absolutnie niezbędnym pokarmem. Kiedy mówimy o głodzie wartości w instytucjach finansowych, gospodarczych, państwowych, kiedy brak przełożenia świata wartości na realną gospodarkę, pojawia się encyklika, która tę lukę wypełnia - komentował na gorąco tekst dokumentu prof. Adam Glapiński, doradca Prezydenta RP. Innym ważnym dokumentem ogłoszonym w minionym roku w Watykanie jest konstytucja apostolska Benedykta XVI „Anglicanorum coetibus”. Wyznacza ona normy prawne dotyczące procedur przechodzenia grup byłych anglikanów do Kościoła katolickiego. Grupy te nie będą tworzyły oddzielnego obrządku, a jedynie odrębne struktury w ramach rytu łacińskiego.
Wśród zeszłorocznych decyzji papieskich wymieńmy jeszcze zniesienie ekskomuniki biskupów konsekrowanych bez zgody Stolicy Apostolskiej przez abp. Marcela Lefebvre’a.
Ważnym wydarzeniem była październikowa kanonizacja abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego w czasie powstania styczniowego.

Rok Kapłański

Od czerwca 2009 r. w Kościele powszechnym przeżywamy Rok Kapłański, ogłoszony z okazji 150. rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianneya. Otwierając Rok Kapłański, Benedykt XVI podkreślił, że misja kapłanów jest „nieodzowna dla Kościoła i świata”, który domaga się, aby „nieustannie dążyli do świętości”. Temat Roku Kapłańskiego brzmi: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. - Biorąc pod uwagę, jak łatwo dzisiaj młodzi księża rezygnują z kapłaństwa, to temat trafiony „w dziesiątkę”. Żyjemy w cywilizacji niewierności, łamanego słowa. Przyrzeczenia wypowiadane w uroczystych szatach, przy blasku świec, w obecności księży i biskupów, już nic nie znaczą, bo wszyscy przyzwyczaili się do tego, że można je złamać - mówił na naszych łamach o. Józef Augustyn SJ, znany rekolekcjonista i kierownik duchowy.
Z okazji Roku Kapłańskiego „Niedziela” uruchomiła specjalny serwis internetowy: www.rokkaplanski.niedziela.pl.

Reklama

Małe zwycięstwo Węgrów nad lobby LGBT

2019-08-22 17:25

vaticannews / Budapeszt (KAI)

Węgrzy odnieśli małe zwycięstwo nad lobby homoseksualnym w Budapeszcie, po tym, jak środowiska broniące małżeństwa i rodziny oprotestowały kontrowersyjną kampanię reklamową firmy Coca-Cola.

wikipedia.org

Wcześniej w tym miesiącu największy producent napojów na świecie rozpoczął kampanię promującą LGBT. Na dworcach i przystankach autobusowych zawisły plakaty przedstawiające pary jednopłciowe pijące popularny napój oraz hasła: „Miłość to miłość”, „Zero cukru, zero uprzedzeń”, czy „Bez cukru, bez przesądów”. Kampania spotkała się z szerokim protestem ze strony społeczeństwa i polityków.

Ponad 41 tys. podpisów pod petycją na stronie CitizenGO, a także bojkot produktów firmy Coca-Cola w sklepach spowodowały, że międzynarodowa firma wycofała się z tej kampanii reklamowej w stolicy Węgier. Prezes CitizenGO na Węgrzech, Eszter Zaymus, wzywa do dalszego bojkotowania Coli, która nie przestaje lobbować na rzecz LGBT. Podobny apel, w mediach społecznościowych, skierował premier Victor Orbán.

Petycja obywateli Węgier podkreślała, że instytucja małżeństwa zakłada się na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny oraz że rodzina jest jednostką fundamentalną dla przetrwania narodu. Wzywała ona władze do „trzymania w ryzach lobby LGBT, aby nie narażać na szwank publicznych morale”. Petycja dotyka również tematu prawa rodziców do decydowania o tym, kiedy i jak będą edukować swoje dzieci w temacie ludzkich relacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu

2019-08-22 21:24

NIEDZIELA TV

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys. jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

NIEDZIELA TV

Obejrzyj film: 95-letnia pątniczka z Włoch w rozmowie z "Niedzielą" o swoim pielgrzymowaniu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem