Reklama

Ze świata

Komentarz

Czarna legenda

Tego można się było spodziewać. Dekret o heroiczności cnót Piusa XII wywołał krytykę, także w części środowisk żydowskich. Niektórzy z krytyków nie przebierali w słowach, twierdząc, że decyzja Benedykta XVI obraża ofiary holokaustu, a także inne świetlane postacie Kościoła katolickiego.
Czarna legenda jaką wykreowano wokół wielkiego Papieża trwa. Nie zmieniają jej opinie wiarygodnych historyków, że wytworzyły ją lewicowe kręgi, wsparte środkami i możliwościami bloku sowieckiego. Było to zemstą za nieprzejednaną postawę wobec komunizmu. Takich rzeczy się nie wybacza. Nie wystarczą udokumentowane fakty o tym, że Pius XII uratował kilkaset tysięcy Żydów przed zagładą. Mało znany jest fakt, że tuż po wojnie dziękowali mu oficjalnie przywódcy nowo powstałego państwa żydowskiego. To wszystko się nie liczy. Górę nad prawdą bierze kłamstwo, tylko dlatego, że ma potężniejszych protektorów.
Najdelikatniejsze zarzuty wobec Piusa XII mówią o jego milczeniu wobec zagłady Żydów, co miało spotęgować cierpienia Narodu Wybranego. Trudno nawet polemizować z takim zarzutem, bo to tak, jakby rozpatrywać kwestię z gatunku „co by było gdyby”. Czy gdyby Pius XII mówił głośno i otwarcie o zagładzie Żydów poprawiłoby to znacząco ich sytuację? Tego po prostu nie wiemy i raczej nigdy nie będziemy wiedzieć, bo czasu nie da się cofnąć, żeby tezę zweryfikować. Równie dobrze głos papieża mógł cierpienia spotęgować.
Ks. Paweł Rozpiątkowski

Krótko

Według brytyjskiej prasy, za kradzieżą napisu „Arbeit macht frei” w Auschwitz-Birkenau stał brytyjski kolekcjoner, a szwedzcy nacjonaliści byli tylko pośrednikami. Zamysł się nie udał, bo polscy złodzieje wpadli w panikę.

Szwedzka prokuratura poinformowała, że w sprawie kradzieży napisu „Arbeit macht frei” z hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau polskim śledczym pomoże komórka prokuratury ds. bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu.

Władze Iranu zakazały swoim obywatelom kontaktów z „cudzoziemcami i ambasadami obcych państw”. Zakaz obejmuje 60 instytucji, które Teheran oskarża o próbę obalenia republiki islamskiej.

Turecki Urząd ds. Religii opowiedział się za przywróceniem statusu świątyni kościołowi św. Pawła w Tarsie. Świątynia przez długie lata była używana przez wojsko jako magazyn. Gest władzy ma demonstrować wolność religijną panującą w Turcji.

Benedykt XVI odrzucił propozycję przejazdu ulicami Londynu w otwartej karecie i bankietu u królowej Elżbiety II w Buckingham Palace - donosi „The Tablet”. Ojciec Święty będzie przebywał w Wielkiej Brytanii w dniach 16-19 września br.

W wieku 86 lat zmarł biskup chińskiego Kościoła podziemnego Leo Yao Liang.

Następne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Rotterdamie. - To szansa na zbliżenie się młodych ludzi do Kościoła - stwierdził bp Everard Johannes de Jong, odpowiadający w Episkopacie Holandii za duszpasterstwo młodzieży.

Rosyjskie firmy przejmują ukraińskiego giganta hutniczego ISD, który jest właścielem m.in. Huty Częstochowa.

Rząd Litwy przygotował projekt ustawy zezwalającej na zapis imienia i nazwiska w paszporcie nie tylko w języku litewskim, lecz także w innych językach, opartych na alfabecie łacińskim, m.in. w polskim - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości Litwy.

Czy firmy farmaceutyczne celowo podgrzewały atmosferę strachu przed świńską grypą, aby sprzedać jak najwięcej szczepionek przeciw tej odmianie grypy? Tak myśli włoski poseł Maurizio Gasparri, który chce, aby sprawę zbadały odpowiednie służby.

Ludzie

Ettore Gotti Tedeschi

Szef „banku watykańskiego” Ettore Gotti Tedeschi w wywiadzie dla „La Stampy” stwierdził, że ekono-miści nie zrozumieli, iż bez przyrostu naturalnego nie ma rozwoju. Prof. Gotti Tedeschi, który poza działalnością bankową wykłada etykę finansów na uniwersytecie katolickim w Mediolanie, przypomniał, że realny rozwój opiera się na zrównoważonym przyroście demograficznym. Ze wzrostem liczby ludności wiąże się powstawanie nowych miejsc pracy, produktywność i gromadzenie oszczędności.
„Jakieś 35 lat temu rozpoczęła się regresja demograficzna - przypomniał prezes Instytutu Dzieł Religijnych. - Kiedy każde małżeństwo ma tylko dwoje dzieci, przyrost naturalny jest zerowy, ludność coraz bardziej się starzeje, wzrastają koszty emerytur i służby zdrowia, a obniżenie podatków staje się niemożliwe. Spadają oszczędności, działania finansowe są utrudnione, produktywność nie wzrasta, rozwój się zatrzymuje” - zauważył szef „banku watykańskiego”.

Reklama

USA

Ingres polonijnego arcybiskupa

Hierarcha polskiego pochodzenia abp Jerome Edward Listecki dbył ingres do katedry św. Jana Ewangelisty w arcybiskupstwie Milwaukee w amerykańskim stanie Wisconsin.
60-letni duchowny, urodzony w Chicago, niedawno ostro skrytykował kampanię organizacji Młodzi Katolicy na rzecz Wyboru, promującą środki antykoncepcyjne. Wcześniej publicznie krytykował przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi za fałszywe przedstawianie nauczania Kościoła katolickiego na temat aborcji.
Abp Listecki od pięciu lat był ordynariuszem diecezji La Crosse, a w latach 2000-2004 - biskupem pomocniczym archidiecezji Chicago.

Hiszpania

Walczą o życie nienarodzonych

Hiszpańscy przeciwnicy aborcji planują szeroką kampanię przeciwko liberalizacji prawa do zabijania nienarodzonych w czasie prezydencji ich kraju w Unii Europejskiej - od 1 stycznia 2010 r. przez pół roku Hiszpania przewodniczy UE.
Rzecznik stowarzyszenia Prawo do Życia Gador Joya zapowiedział masowe demonstracje i inne akcje przeciwko nowemu prawu aborcyjnemu. Protesty mają zmusić rząd do przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w tej sprawie. Pierwszy pochód w obronie życia przeszedł ulicami Madrytu już w uroczystość Objawienia Pańskiego.
W połowie grudnia 2009 r. hiszpańska Izba Poselska przyjęła zaproponowaną przez socjalistyczny rząd José Luisa Rodrígueza Zapatero nową liberalną ustawę o przerywaniu ciąży, która pozwala na aborcję na życzenie do 14. tygodnia ciąży po ukończeniu 16 lat życia. Po przyjęciu jej przez senat stanie się prawem.

Reklama

Francja

Dramatyczna wizja Kościoła

Jeśli nie przybędzie powołań, we Francji za 15 lat zniknie połowa tamtejszych diecezji. Już teraz istnieją regiony, gdzie na jednego kapłana przypada 60 kościołów - powiedział rzecznik prasowy francuskiego Episkopatu ks. Bernard Podvin w wywiadzie dla dziennika „France-Soir”.
Zapytany o przyczyny tej dramatycznej sytuacji, stwierdził m.in., że Kościół we Francji stał się niekomunikatywny i przez wiele lat nie chciał się do tego przyznać. Im więcej będziemy głosić Ewangelię, tym więcej będzie księży - uważa ks. Podvin.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję