Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej i Instytut Pamięci Narodowej oddały 9 grudnia 2009 r. hołd NIEZŁOMNYM LUDZIOM KOŚCIOŁA, którzy w latach komunistycznego zniewolenia Polski dawali ludziom nadzieję. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono pośmiertnie s. Zofię Łuszczkiewicz ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia i o. Tomasza Rostworowskiego, jezuitę.
S. Zofia Łuszczkiewicz z Kalwarii Zebrzydowskiej w czasie wojny działała w Podziemiu. Po wojnie w 1948 r., za duchowe wspieranie organizacji Wolność i Niepodległość, po okrutnym śledztwie została skazana na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. O. Tomasz Rostworowski, jezuita, w czasie wojny ratował Żydów. Kapelan Komendy Głównej Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Po wojnie działał w Sodalicji Mariańskiej i w duszpasterstwie akademickim. W 1951 r. został skazany na 12 lat więzienia. W komunistycznym więzieniu na Mokotowie, w ukryciu, otaczał współwięźniów opieką duszpasterską, spowiadał, posługując się alfabetem Morse’a, sprawował Eucharystię. Podtrzymywał ich na duchu, śpiewając i komponując piosenki, a wśród nich kolędy. Dzisiaj - „Hej, Mokotów kolęda!” napisana do melodii kolędy „Witaj, Gwiazdko złota!” Zygmunta Noskowskiego. W tej kolędzie napisanej w więzieniu na Mokotowie jest rozpacz, ale i światło nadziei. Ocalił ją od zapomnienia jezuita, ks. Józef Wilczyński. W 1956 r. ks. Tomasz wyszedł na wolność, był duszpasterzem akademickim w Lublinie, w latach 60. pracował w Radiu Watykańskim. Zmarł w opinii świętości. Niezłomni ludzie Kościoła. Orderem Orła Białego prezydent Lech Kaczyński uhonorował pośmiertnie ks. Jerzego Popiełuszkę. W 2005 r. w Częstochowie został odsłonięty jego pomnik. Na cokole umieszczono słowa: „Ks. Jerzy Popiełuszko 1947-1984 r.”. W imieniu rodaków z kraju i zagranicy ponawiam apel o umieszczenie na cokole słów:
„Kapelan Solidarności, zamęczony przez komunistycznych oprawców, oddał życie za Boga i Ojczyznę”. Bardzo proszę o przysyłanie listów z poparciem apelu (z imieniem, nazwiskiem, peselem i podpisem) na mój adres domowy:
L. Schillera 4/68, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 322-05-29 oraz na adres: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”, Częstochowa ul. Łódzka 8/12.

Reklama

Hej, Mokotów kolęda! (na melodię: „Witaj, Gwiazdko złota!”)

Słowa: ks. Tomasz Rostworowski Melodia: Zygmunt Noskowski

Kiedy wigilijnej nocy
rytmem rozpacznej niemocy
serce Twe się tłucze
jak oddźwierne klucze.
Gwiezdny uśmiech w oknie błyska
i przez kraty się przeciska
zabłąkana kolęda,
z wspomnień tkana kolęda.

Dziecięcymi głosy
kolęda popłynie,
biały płat obrusa
przy ciemnej choinie,
nad pustym nakryciem
schylona gromadka.
Przełam z nami, Dziecię,
naszą część opłatka.
Przełam z nami, Dziecię,
naszą część opłatka.

Dziś umilkło echo gromu
w katakumbach widma - domu...
Zdradnych barier brzęki,
po nich szloch i jęki...
Tylko w oknie wciąż tak samo.
Ktoś zziębłymi usty: Mamo!
Hej, Mokotów kolęda!
Rwana szlochem kolęda!

W dłonie Dzieciąteczka
składamy w pokorze
wyrok nasz od Ciebie,
nie od ludzi, Boże.
I skarb nasz ubogi,
co w bluzie szeleści.
Zapisana kartka
cząstkę domu mieści...
Zapisana kartka
cząstkę domu mieści...

Zanucili nam Anieli,
żeś jest, Dziecię, z nami w celi.
Tu - na słomie zmiętej,
Małe - uśmiechnięte...
Tam, gdzie smutek śmierci gości,
ziarno życia i radości.
Uśmiechnięta kolęda,
z marzeń spięta kolęda!

Błyska gwiazdka, błyska
promykiem nadziei,
świeci mej Ojczyźnie
wśród mrocznej zawiei.
Znika czarnoskrzydły
Anioł - mieczem zbrojny,
ludziom dobrej woli
wieści sen spokojny.
Ludziom dobrej woli
wieści sen spokojny.

Złóżmy hołd Dziecinie!
Złóżmy hołd Panience!
Wrócą nas rodzinie
ich najświętsze ręce!
Modły z domu, z celi
niechaj żłóbek oprzędą!
Niech je splotą Anieli
w jedną wspólną kolędę!
Niech je splotą Anieli
w jedną wspólną kolędę!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję