Reklama

"Gaudeamus igitur" w Łódzkich uczelniach teologicznych

W sobotę 12 października br. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego łódzkich wyższych uczelni teologicznych, zorganizowana przez Wyższe Seminarium Duchowne, Punkt Konsultacyjny filii UKSW oraz Instytut Teologiczny z Kolegium Teologicznym. Na inaugurację przybyli m.in.: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, obecni byli rektorzy i prorektorzy łódzkich wyższych uczelni państwowych i prywatnych wraz z przedstawicielami senatu, parlamentu i władz samorządowych oraz księża, siostry zakonne, alumni, młodzież akademicka, wykładowcy i wychowawcy.

Niedziela łódzka 44/2002

Uroczystej Eucharystii w łódzkiej bazylice przewodniczył abp Władysław Ziółek, który w słowie wprowadzającym odwołał się do Pisma Świętego: "Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie". Pasterz Kościoła łódzkiego podkreślił, że każde działanie powinno być poprzedzone kontemplacją i modlitwą. Jesteśmy bowiem powołani zarówno do szukania prawdy, jak i świadczenia o niej. Ksiądz Arcybiskup, kierując powitanie do przybyłych gości, wyraził swoje życzenie, aby wysiłek i zapał przyniosły w nowym roku akademickim obfite i dobre owoce.
Homilię wygłosił ks. dr Marek Wochna. Zaakcentował specyficzny charakter Słowa Bożego, które jest żywe i jako takie domaga się odpowiedzi ze strony człowieka. Kaznodzieja zadał proste pytanie uczestnikom Liturgii: czy potrafimy słuchać Słowa Pańskiego? Wyjaśnił, że owo słuchanie to początek działania, który musi przekształcić się w czynienie miłosierdzia.
Część druga uroczystej inauguracji odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Pierwszym punktem było odśpiewanie Gaude Mater Polonia przez chór alumnów WSD w Łodzi pod dyrekcją ks. Grzegorza Kopytowskiego. Ks. dr Janusz Lewandowicz, rektor Seminarium, skierował nastepnie do zebranych słowo powitania. Zaznaczył, że każdy nowy rok studiów łączy się ze stawianiem wymagań i oczekiwaniem. Wszyscy oczekujemy ładu społecznego. Można go jednak zaprowadzić tylko we współpracy z Chrystusem i Jego Kościołem. Budowanie świata, jak mówi Pismo Święte, bez pomocy Bożej to daremny trud. Zatem wyższe uczelnie mogą i powinny się stać źródłem ładu opartego na wartościach.
Z kolei ks. Dariusz Kucharski, prorektor WSD w Łodzi, odczytał sprawozdanie z działalności wyższych uczelni katolickich, tj. Wyższego Seminarium Duchownego, łódzkiej filii UKSW i Instytutu Teologicznego, a ks. dr Stanisław Skobel, rektor Instytutu Teologicznego, dokonał prezentacji książki poświęconej ks. dr.Tadeuszowi Sikorskiemu, przedwcześnie zmarłemu łódzkiemu moraliście. Po powyższej prezentacji głos zabrał ks. prof. dr hab. Jan Bielecki, prorektor UKSW w Warszawie. Stwierdził, że okres studiów łączy się z nadzieją i stawia sobie dwa zasadnicze cele: zdobywanie wiedzy i poznawanie prawdy. Na prawdę natomiast trzeba się otworzyć nie tylko na wykładach, ale również w kaplicy. Ksiądz Prorektor życzył zebranym wykładowcom i studentom, aby rok akademicki 2002-03 poprowadził ich do pogłębienia miłości do Boga i bliźniego.
Po krótkim słowie ks. prof. J. Bieleckiego odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszych lat: WSD w Łodzi (gdzie na I rok przyjęto ich 28, w tym dwóch ze Zgromadzenia Ojców Pasjonistów i jeden ze Zgromadzenia Księży Filipinów) oraz łódzkiej filii UKSW i Instytutu Teologicznego.
Kolejnym momentem inauguracji był wykład ks. prof. dr. hab. Władysława Prężyny z KUL-u zatytułowany: Potrzeba miejsca i zakres własnej inicjatywy w rozwoju dojrzałości człowieka.
Po inauguracyjnym wykładzie głos zabrał abp Władysław Ziółek. Arcybiskup łódzki powtórzył pytanie skierowane przez Jana Pawła II do młodzieży w Toronto: "Na jakim fundamencie ludzkość ma budować obecną epokę i swoje życie?". Odpowiadając, podkreślił, że człowiek, odrzucając Boga pomniejsza bliźniego, niejednokrotnie odzierając go z godności. Stąd rzesze ubogich, bezdomnych, głodnych i opuszczonych. Przyczyny takiej sytuacji należy szukać w przewadze techniki nad duchem. Tylko Jezus Chrystus jest jedynym trwałym kamieniem węgielnym, na którym można zbudować w mieście ludzkim miasto Boga. Jest więc nadzieja na cywilizację miłości. Ta nadzieja została złożona w rękach młodych budowniczych świata. Każdy z nas jednak, przekraczając z Janem Pawłem II próg nowego tysiąclecia, posiada obszar własnej odpowiedzialności. Stąd wniosek, że sensem studiów, zarówno dla wykładowców, jak i młodzieży, jest szukanie i zgłębianie prawdy. Kończąc, Ksiądz Arcybiskup wyraził nadzieję, że Jezus Chrystus stanie się dla wszystkich zgromadzonych wiernym przyjacielem i towarzyszem życia. Naszym bowiem zadaniem jest pielęgnowanie nadziei i czynienie miłosierdzia.
Gaudeamus igitur odśpiewane wraz z chórem WSD w Łodzi zakończyło uroczystość inauguracyjną.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję