Reklama

Widawa

Każdy dzień darowany przez Boga

Niedziela łódzka 44/2002

Takiego jubileuszu w widawskiej parafii nie było od kilkunastu lat. Swoje setne urodziny obchodziła Franciszka Płuciennik z Widawy. Cała rodzina spotkała się, aby życzyć Seniorce rodu długich jeszcze lat życia. Tej ważnej daty nie przeoczyli również wójt Jerzy Blaźlak z kierowniczką USC Jadwigą Kuśmierek i przedstawiciele ZUS-u. Po listach gratulacyjnych, kwiatach i symbolicznej lampce szampana przyszedł czas na chwilę refleksji. "Każdy kolejny dzień życia to dla mnie dzień darowany przez Boga i to jedyna recepta na długowieczność" - twierdzi Jubilatka. Córka Mirosława Rybak powiedziała nam z kolei, że mimo tak sędziwego wieku mama jest nadal skarbnicą dobrych rad dla wszystkich. Seniorka dba, aby rodzina była razem przy okazji takich świąt jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. "Te dwa święta w roku należą do Mamy i nikt jej w tym nie zastąpi, gdyż pełen dom ludzi i staropolska zastawa na stole, to jest to co najbardziej lubi".
Sto przeżytych lat to magiczna data i w kilku zdaniach trudno streścić to wszystko, co w życiu Jubilatki się zdarzyło. Nie było życie bez trosk i kłopotów. Trudy dnia codziennego dało się jednak pokonać, dzięki głębokiej wierze i wytrwałości. Warto wspomnieć, iż w domu Płucienników w Widawie w czasie wojny mieścił się zakonspirowany kościół. Co dwa tygodnie z Łodzi przyjeżdżał ks. Dobrowolski, by tam sprawować duszpasterską posługę dla mieszkańców Widawy. Groziła za to nawet śmierć, jednak miłosierny Bóg okazał swą łaskę i nikt z tego powodu nie ucierpiał z ręki okupanta. Pani Franciszka ma także przybraną córkę Annę, którą przygarnęła w wieku ośmiu lat i pokochała jak własną.
Jubilatka była obecna na Mszy św., którą w dniu jubileuszu sprawował w jej intencji ks. Robert Nowak. W homilii Kapłan przyznał, iż po raz pierwszy w życiu ma okazję odprawiać osobiście taką Mszę św. i udzielać Komunii św. osobie, która w wieku stu lat o własnych siłach przyszła do kościoła. Bardzo miłym akcentem była również specjalnie na tę okoliczność napisana pieśń odśpiewana przez widawskich chórzystów. Pełen kościół ludzi i wiele kwiatów oraz serdeczności od rodziny i mieszkańców to dobre świadectwo o sympatii jaką Franciszka Płuciennik jest otaczana.
Jubilatka ma troje dzieci: syna Stanisława i córki - Mirosławę i przyrodnią Annę. Dochowała się trojga wnuków i pięciorga prawnuków. I my życzymy Franciszce Płuciennik wielu jeszcze lat błogosławionego życia. Szczęść Boże.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję