Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy pozwalam, aby Duch Święty uświęcał moje życie?

Rozważania do Ewangelii J 20, 19-23.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Niedziela, 28 maja. Zesłanie Ducha Świętego, uroczystość

• Dz 2, 1-11 • Ps 104, 1ab i 24ac.29bc-30.31 i 34 • 1 Kor 12, 3b-7.12-13 • J 20, 19-23

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyła ». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

Niezwykłe są okoliczności, w których Chrystus przekazuje swoim uczniom dar Ducha Świętego. Żyją w psychicznym napięciu i lęku. Zabarykadowali się z obawy przed represjami Żydów, którzy mogą potraktować ich tak samo, jak ich Mistrza. Obawiali się pojmania i śmierci. Dlatego Zmartwychwstały, przychodząc do nich, najpierw pragnie wlać w ich serca pokój. Dwukrotnie powtarza: Pokój wam! Ich lęk i niepewność mogły być też spowodowane wyrzutami sumienia. Przecież w Ogrójcu, gdy Jezus został pojmany, opuścili Go i pouciekali. Piotr się później wyparł znajomości z Jezusem. Mogli więc spodziewać się wyrzutów ze strony Nauczyciela. Tymczasem Chrystus nie tylko, że nie wypomina im niczego, ale dwukrotnie zapewnia, iż pragnie, aby mieli pokój w sobie. Następnie zmartwychwstały Pan przekazuje im dar Ducha Świętego, a wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Pokój, który otrzymali od Niego, mają przekazywać innym wraz z darem sakramentalnego przebaczenia. Duch Święty, którego otrzymali, nie jest więc nagrodą za ich odwagę, wierność i „dobre sprawowanie”. Jest niezasłużonym darem, który mają wykorzystywać do posługi innym, do niesienia pokoju i Bożego przebaczenia ludzkim duszom. Czy jestem świadomy, że Pan również mnie (jako chrześcijanina) obdarza tym darem? Namaścił mnie swoim Duchem w sakramentach chrztu i bierzmowania. Jego Duchem przeniknięte jest Słowo Boże, a także nauka Kościoła i jego liturgia. Czy i jak korzystam z tych „kanałów”, poprzez które Pan wciąż na nowo daje swoje tchnienie? Czy pozwalam, aby Duch Święty uświęcał moje życie, a przeze mnie także tych, których spotykam?

Reklama

J.G.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-04-13 10:38

Ocena: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia przy grobie Jana Pawła II

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Ewangelia

rozważania

Fot. Br. Bogdan Barton, TChr

W czwartki jest sprawowana Msza Święta przy grobie Papieża Polaka, która gromadzi jego rodaków z Rzymu oraz pielgrzymów. Dn. 23 stycznia Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Golec, Wikariusz Generalny Pallotynów. Eucharystię koncelebrowało prawie 90 kapłanów. Wśród pielgrzymów byli m.in. księża z Archidiecezji Katowickiej, którzy wzięli za swego patrona bł. Piotra Jerzego Frassati, a w Rzymie przeżywają kapłańskie rekolekcje.

CZYTAJ DALEJ

Człowieku, gdzie twój różaniec?

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec od samego początku jednoczył wiernych. Odmawiamy go „po cichu” w domu, ale też w określonych grupach modlitewnych. Jedną z nich jest Bractwo Różańcowe, którego fenomenu i skali nie przewidział chyba sam twórca – św. Dominik.

Tradycja powołanie Bractw Różańcowych przypisuje św. Dominikowi, jednak pewnym i udokumentowanym momentem ich powstania jest dopiero XV wiek oraz osoba Alana de la Roche, apostoła modlitwy różańcowej. To on w 1470 r. w Douai założył pierwsze bractwo. Opiekę nad bractwami od zawsze sprawowali dominikanie. Prawo do ich zakładania miał wyłącznie generał dominikanów lub zakonnicy przez niego wyznaczeni. Jak napisał o. Stanisław Kałdon, dominikanin: „Bractwa Różańcowe od początku miały charakter bractw miejskich. Na ogół skupiały ludzi świeckich, choć bardzo często ich członkami byli także księża. Należeć do nich mógł każdy, bez względu na pochodzenie społeczne, płeć czy wiek. Można było zapisywać także ludzi zmarłych. Przy czym w tym przypadku osoba zgłaszająca kandydata zobowiązywała się odmawiać za niego Różaniec. Wynikało to z przekonania o szczególnej roli modlitwy różańcowej, która obejmując wszystkich: żywych, zmarłych i błogosławionych, przyczyniała się także do wybawienia dusz czyśćcowych”.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec zawierzenia z księdzem Dolindo

2023-10-03 21:00

[ TEMATY ]

różaniec

Matka Boża

Maryja

o. Dolindo

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Sługa Boży ks. Dolindo podkreślał zawsze, że najlepsza droga do Boga wiedzie przez Maryję. A do Niej przez Różaniec.

"Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i naziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkim Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i na ziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkimpromieniem, refleksem, jakiego nigdy przedtem nie widziano na tej ziemi. Maryja! Maryja! Maryja!" - pisał ks. Dolindo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję