Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie Jezu, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła umacniaj nas

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Poniedziałek, 29 maja. Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, święto

• Rdz 3, 9-15.20 • Ps 87, 1-3.5-7 • Dz 1, 12-14 • J 19, 25-34

Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Śmierć dziecka, potem pogrzeb – to chyba najcięższe z ludzkich doświadczeń. Bo choć pustkę, żal i łzy pozostawia każda strata, to jednak inaczej jest, gdy umiera człowiek stary, schorowany, mówimy wówczas: taka kolej rzeczy. Nieporównywalnie większy pozostaje ból, gdy rodzic musi pochować dziecko, nadzieję na przyszłość, na przedłużenie rodu. Przywołuję to bolesne doświadczenie, bo dziś tak czytam postawę Maryi pod krzyżem. Ona wie, co to znaczy stracić dziecko. Ale jej obecność na Golgocie nie była podyktowana tylko więzami krwi, współczuciem. Maryja, jako Matka Kościoła, jest rozpalona tym samym ogniem miłości, który płonie w sercu Jej Syna, i rozumie, jaką wielką cenę zdecydował się zapłacić Bóg za zbawienie człowieka. Błogosławiona Dziewica jest pod krzyżem swojego Syna także z tego powodu, że cały Kościół potrzebuje Jej jako Matki. Wszyscy potrzebujemy uczyć się zawierzenia Bogu Ojcu tak, jak ona to zrobiła. Po to jest nam potrzebna ta dzisiejsza Ewangelia – abyśmy zobaczyli i przyjęli Maryję za Matkę i aby jej zawierzenie stało się naszym zawierzeniem, naszą siłą w każdej sytuacji. Przyzwyczailiśmy się, że najczęściej prosimy Boga w trudnych życiowych sytuacjach, a kiedy nastaje czas spokojny, bez cienia próby i jakichkolwiek opresji, wówczas nasze modlitwy są bo są. Często bezrefleksyjne, automatyczne, rutynowe. I kiedy znów nastaje czas próby, gdy kończy się zdrowie, pieniądze, dopada nas kryzys wiary lub wieku średniego, czy nie stajemy się zgorzkniali, nie rozpaczamy, nie utyskujemy, czy nie ogarnia nas poczucie bezsensu życia?

Reklama

Panie Jezu, przez Twoją najdroższą Krew i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła oczyszczaj nas i umacniaj, abyśmy modlili się sercem i kierowali wiarą w dobro i zło, i abyśmy w każdym doświadczeniu stawali się ludźmi zawierzenia. A prawdziwie zawierzyć, to znaczy nawet w śmierci zobaczyć życie, bo Jezus jako pierwszy wrócił żywy z cmentarza. Amen.

F.P.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-04-13 10:46

Ocena: +32 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy dziękuję Bogu za wzór Maryi?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Środa, 31 maja. Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, święto

CZYTAJ DALEJ

Mateusz opuszcza urząd skarbowy, źródło dochodu, i idzie za Jezusem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

wikipedia.org

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Powołanie św. Mateusza, Caravaggio

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Czwartek, 21 września. Św. Mateusza Apostoła Ewangelisty, święto

CZYTAJ DALEJ

25 lat pomocy starszym i schorowanym w Henrykowie

2023-09-21 17:44

mat. pras

Swój jubileusz 25-lecia obchodzi Dom Opieki w Henrykowie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Uroczystości związane z rocznicą powstania ośrodka w cieniu Klasztoru Księgi Henrykowskiej rozpoczęła dyrektor Domu Opieki Anna Lewandowska. Na samym początku przytoczyła słowa papieża Franciszka. - Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, by być zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o osoby najbardziej opuszczone przez społeczeństwo - zaznaczyła pani dyrektor, przytaczając historię ośrodka: - Został powołany do życia w grudniu 1997 roku. Jest to dom dla osób przewlekle somatycznie chorych, dotkniętych wielochorobowością i opuszczonych. Tutaj znaleźli swój dom. Dla wielu mieszkańców pobyt w domu opieki jest ostatnim etapem życia. Otaczamy ich szczególną opieką, próbując stworzyć namiastkę domu. One zaś odwdzięczają się uśmiechem czy przytuleniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję