Reklama

Europa

Kryzys zjednoczył Polaków i Ukraińców mieszkających w Budapeszcie

Mamy nadzieję, że papieska pielgrzymka na Węgry przyniesie zmiany na lepsze – mówi o. Damian Gaborij, proboszcz wspólnoty greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie. Dodaje, że kiedy na Węgry napłynęły tysiące uchodźców, jego wspólnota otrzymała duże wsparcie od miejscowych Polaków. Współpraca trwa nadal i rozwijają się braterskie relacje.

[ TEMATY ]

Polacy

Budapeszt

Ukraińcy

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysłuchanie świadectwa uchodźców będzie też ważną części wizyty Ojca Świętego, który spotka się z nimi w sobotę, 29 kwietnia. Na Węgrzech mieszkają oni nie tylko w stolicy, ale także w wielu innych miastach. Przybycie uchodźców znacznie zmieniło sytuację miejscowej wspólnoty greckokatolickiej – zaznacza o. Gaborij.

„To jest w pierwszej kolejności wezwanie dla naszego Kościoła, dla Kościoła greckokatolickiego, bo przyjechało i zamieszkało tutaj dużo naszych wiernych. Staramy się najpierw pomóc im materialnie. To bardzo ważne, żeby mieli, co jeść i gdzie spać. Teraz jest już dużo organizacji węgierskich i międzynarodowych, które pomagają. Nasz Kościół niósł dużo pomocy w pierwszych dniach wojny, bo wtedy jeszcze te organizacje nie pracowały. Znajdowaliśmy mieszkania, dostarczaliśmy jedzenie, odzież” – wyliczał duchowny.

Bardzo podziękował za pomoc, jaką świadczyła „polska wspólnota parafialna rzymskokatolicka, różne towarzystwa, a także ambasada” RP. „Bardzo dziękuję, że oprócz tego, iż Polska dużo pomaga Ukrainie w sensie wojskowym i tym Ukraińcom, jacy są w Polsce, to tutaj polska wspólnota i parafia rzymskokatolicka bardzo dużo pomagają naszym Ukraińcom. Ludzie przyjeżdżają, pomagają z noclegiem, z wyżywieniem itd. Dlatego bardzo się cieszymy, że jest taka bardzo ładna polska parafia i Stowarzyszenie pw. św. Wojciecha” – powiedział o. Gaborij.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-04-21 16:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Węgry: na 52. MKE w Budapeszcie metropolita Hilarion mówił o tym, co łączy katolików i prawosławnych

Wspólna wiara w komunię św. łączy prawosławnych i katolików, chociaż nie uznają oni wzajemnie tego sakramentu, sprawowanego w kościołach drugiej strony. Wskazał na to przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) metropolita Hilarion w przemówieniu wygłoszonym 6 września w hali Hungexpo w ramach 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (MKE) w Budapeszcie.

W swym wystąpieniu przedstawił on prawosławne rozumienie Eucharystii ze szczególnym odniesieniem do nauki katolickiej na ten temat.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję