Reklama

Inwestycja w kapitał ludzki

Począwszy od 1989 r. kapitał zachodni wchodzi na Wolę szeroko otwartą przez władze dzielnicy bramą. - Po raz pierwszy jednak przedmiotem inwestycji jest edukacja - powiedział Mieczysław Zmysłowski, dyrektor dzielnicy Wola podczas uroczystego poświęcenia Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi przy parafii św. Stanisława BM.
Nowy gmach szkoły wzniesiono w szybkim tempie. Wykonawca - białostocka spółka FADBET S.A. potrzebowała niewiele ponad rok, by zbudować dwupiętrową szkołę o powierzchni użytkowej 1850 metrów kwadratowych z 15 salami lekcyjnymi i pomieszczeniami zaplecza administracyjnego. Budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła parafialnego. Koszt inwestycji przekroczył 4 miliony złotych.
Poświęcenie szkoły poprzedziła Msza św. dziękczynna. Przewodniczył jej bp Piotr Jarecki. - Ta szkoła to obraz prawdziwej Unii Europejskiej, w której jedni drugim pomagają ku dobremu - mówił bp Jarecki. Zaangażowanie METRA w katolickim ekonomiku nazwał "inwestycją w kapitał ludzki". Podkreślił, że celem pomocy ze strony zamożnego sponsora nie jest sama substancja materialna, ale człowiek, uczeń - rozwój jego wiedzy i profesjonalizmu. Wykształcenie kompetentnych ekonomistów i handlowców to, jego zdaniem, dopiero połowa sukcesu. - Obok kompetencji potrzebna jest świętość - zaznaczył bp Jarecki. - Ten zespół szkół jest katolicki nie dlatego, że dokonuje się w nim indoktrynacja czy klerykalizacja młodzieży. Właśnie tu, bardziej niż w innych szkołach o podobnym profilu nauczania, młodzi ludzi powinni poznawać Chrystusa i uczyć się żyć zgodnie z ewangelicznymi wartościami - stwierdził.
Wprawdzie nowy budynek został zasiedlony przez uczniów już na początku września, jednak potrzebuje on doinwestowania - dziś klasy są wyposażone zaledwie w podstawowy sprzęt. Brakuje gablot, pomocy naukowych i specjalistycznych narzędzi do poszczególnych pracowni przedmiotowych. - Pełne zagospodarowanie jednej tylko pracowni, np. językowej to koszt sięgający 10 tys. zł. Na obszernym placu sąsiadującym ze szkołą chcielibyśmy przygotować boisko sportowe, a w przyszłości dużą salę gimnastyczną - mówi Anna Żak, wicedyrektor zespołu szkół. - Perspektywy rozwoju są duże. Ufamy, że będzie się on dokonywał równie dynamicznie jak dotychczas - dodaje.
Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi działa od 1 września 1997 r. Obecnie składa się z czterech szkół - szkoły podstawowej, gimnazjum i dwóch liceów o profilu handlowym i ekonomicznym oraz liceum ogólnokształcącego. Dziś kształci się w nim blisko 150 uczniów z Warszawy i okolic.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję