Reklama

Kultura

Seria „Oczom wierzę – Caravaggio”: Powołanie świętego Mateusza

Na czyje zlecenie, kiedy i dlaczego powstało dzieło: „Powołanie świętego Mateusza”?, Czy Caravaggio chętnie podjął się tego zadania i jaki przyświecał mu cel?, Z ilu części miał się składać obraz związany z życiem św. Mateusza Ewangelisty i jakie sceny miał uwieczniać? Jaka była jedna z największych i najbardziej charakterystycznych cech Caravaggia, którą wykorzystywał w swojej twórczości?

[ TEMATY ]

Caravaggio

"Oczom wierzę"

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Oleś OP w trzecim odcinku serii „Oczom wierzę – Caravaggio” odpowiada na te wszystkie pytania. Zaprasza nas również do tego, żebyśmy wspólnie przyjrzeli się obrazowi, który robi chyba największe wrażenie, a mianowicie scenie powołania celnika z Kafarnaum.

Ojciec Piotr skłania nas przy tym do refleksji i zadania sobie fundamentalnego pytania – Czy gdyby nagle w moim życiu pojawił się nawet ktoś, kogo podziwiam, kogo słyszałem już wielokrotnie wcześniej i gdyby powiedział mi: „Zostaw to wszystko, czym do tej pory się zajmowałeś i chodź za mną”, to czy byłbyś w stanie tak po prostu ruszyć z miejsca i zacząć żyć w całkowicie inny sposób?

Piotr Oleś OP – dominikanin, absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów. Obecnie w trakcie pisania doktoratu z historii architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pasjonuje się chrześcijańską architekturą sakralną, ikonografią oraz ochroną zabytków, teologicznie interesuje go alegoria w pismach Ojców Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-09 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seria „Oczom wierzę – Caravaggio”: Dawid z głową Goliata

[ TEMATY ]

Caravaggio

"Oczom wierzę"

Mat.prasowy

Caravaggio to człowiek niebywałych kontrastów. Trudno być może o lepszy obraz kontrastu walki dobra ze złem, aniżeli figura walki Dawida z Goliatem.

Na obrazie: „Dawid z głową Goliata” Caravaggio uwiecznia zwycięstwo słabszego nad silniejszym. Chłopiec zwycięża doświadczonego, starszego mężczyznę, silnego żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Nie miał nic ze świeckości – sympozjum o bł. o. Józefie Cebuli OMI

2024-03-01 21:53

[ TEMATY ]

UKSW

Oblaci Maryi Niepokalanej

Bł. o. Józef Cebula OMI

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na UKSW odbyło się sympozjum naukowe poświęcone bł. o. Józefowi Cebuli, polskiemu Misjonarzowi Oblatowi Maryi Niepokalanej, wychowawcy młodzieży w junioracie w Lublińcu i nowicjuszy w Markowicach, który zginął zamordowany przez Niemców za wiarę i kapłaństwo.

Okazją do zorganizowania konferencji była przypadająca w tym roku 25. rocznica beatyfikacji o. Cebuli, której dokonał św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Ekstremalna Droga Krzyżowa

2024-03-02 15:41

Materiały organizatorów

W piątek, 8 marca, na szlak Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą pielgrzymi. Niektórzy już po raz dziesiąty, inni po raz pierwszy. Dla każdego taka noc jest wyjątkowa; każdy, kto podejmuje się trudu wędrówki z krzyżem, wygrywa. Jak 17-letni Franciszek, który po drugim przejściu EDK podzielił się świadectwem: - „Do końca życia zapamiętam to uczucie, kiedy trzymając brzozowy krzyż w ręce, poczułem ciepło. Krzyż mnie ogrzewał i to właśnie jest sedno drogi z Chrystusem. Pośród ciemnej i zimnej nocy On był, jest i będzie mi światłem i ciepłem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję