Reklama

Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego

Anna Róg
Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 25

W stolicy Kolumbii - Bogocie, w dniach 19-20 lutego br. miał miejsce I Międzynarodowy Kongres „Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego”.
Głównym organizatorem kongresu był prof. Bogdan Piotrowski, częstochowianin, od 30 lat pracujący w Kolumbii, dyrektor Departamentu Języka i Literatury Uniwersytetu de La Sabana, Katedry Jana Pawła II Uniwersytetu Sergio Arboleda w Bogocie i szef Międzynarodowej Sieci Badawczej Jana Pawła II Wielkiego.
Kongres pomyślany został jako przestrzeń wymiany idei i refleksji nad spuścizną Jana Pawła II, a także dialogu i współpracy między przedstawicielami różnych religii, instytucji kulturalnych i naukowych.
Wśród zaproszonych mówców znaleźli się m.in. były prezydent Kolumbii, który przyjął wizytę Papieża w tym kraju w 1986 r., nuncjusz apostolski w Bogocie, prymas Kolumbii, naczelny rabin Bogoty, biskup luterański, ambasador RP w Kolumbii, dyrektor Kolumbijskiej Akademii Języka, przedstawiciele Kościoła i nauki z Kolumbii, Włoch, Hiszpanii, Kostaryki, Chile, Argentyny, Austrii, Liechtensteinu, Meksyku i Kuby. Polskę reprezentowali kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, o. prof. Jarosław Kupczyk z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Alfred Wierzbicki z KUL-u, Paweł Gierech i dyrektor Piotr Dardziński z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, ks. dr Andrzej Dobrzyński z Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu i ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
Obecność tak wielu wybitnych osobistości zrodziła możliwość dotknięcia wielu ważnych tematów, jak choćby postawa Papieża Polaka wobec transformacji systemów politycznych w Polsce i na świecie, materializmu, komunizmu i socjalizmu, wobec liberalizmu, Żydów, dialogu ekumenicznego, kobiet, literatury, a także twórczość Papieża poety w korespondencji z innymi sztukami. Poruszone były tematy dotyczące historii, teologii i prawa. Oczywiście były też przedstawione różne spojrzenia filozoficzne, antropologiczne i psychologiczne na koncepcję człowieka w ujęciu Karola Wojtyły. Okazało się, że nie ma dziedziny kultury i organizacji społecznej, w której Jan Paweł II nie zostawiłby znaczących wpływów swojego nauczania.
Prawie tysiąc uczestników kongresu miało więc szansę wydobyć fundamentalne idee nauczania Jana Pawła II i zrozumieć wagę jego propozycji dla współczesnego świata. Z wielu wygłoszonych referatów i świadectw wyłonił się obraz człowieka integralnego, prawdziwego humanisty, będącego drogowskazem, modelem życia dla człowieka współczesnego. Echo kongresu - w gronie około 600 osób - miało miejsce w innej siedzibie Uniwersytetu Sergio Arboleda w Santa Marta, mieście położonym nad Morzem Karaibskim.
Warto podkreślić, że z okazji kongresu został wyemitowany przez Ministerstwo Komunikacji Kolumbii znaczek z podobizną Papieża Polaka w nakładzie 300 tys. egzemplarzy, który najprawdopodobniej dotrze do wszystkich krajów świata.
Na zakończenie spotkań w Bogocie i w Santa Marta zaplanowany został jeszcze jeden polski akcent: koncerty muzyki Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Szymczak (częstochowianki o międzynarodowej sławie, rezydującej w Paryżu) dla uczczenia Międzynarodowego Roku Chopina, jaki obecnie celebruje cały świat.
Kongres spotkał się z wielkim zainteresowaniem uczestników i mediów. A kard. Dziwisz zaprosił już wszystkich na kolejny taki kongres do Krakowa w 2011 r.

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

XI Oławskie Pola Nadziei zasiane

2019-10-17 17:50

mat. prasowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Cebulki żonkilowe zasadzili uczniowie z Oławy i okolic inaugurując XI Oławskie Pola Nadziei. Kiedy wiosną kwiaty rozkwitną, będą wręczane podczas zbiórki na zakup sprzętu dla podopiecznych Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie.

Paweł Trawka

Uczniowie ze wszystkich oławskich i okolicznych szkół sadzili wczoraj (16.10.2019) cebulki żonkili. Wspólnie otworzyli w ten sposób XI Oławskie Pola Nadziei pod hasłem „Nie jesteś sam”. W oławskim Ośrodku Kultury sala widowiskowa wypełniła się do ostatniego miejsca. – Rok temu zmieniliśmy miejsce na większe ponieważ mamy tak wielu wolontariuszy, tak wiele szkół współpracujących z naszym hospicjum, że w Sali ratuszowej już się po prostu nie mieściliśmy – wyjaśnia Marta Możejko, koordynująca wolontariat hospicjum domowego.

Dla wszystkich zebranych wystąpili uczniowie Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie pod kierunkiem Katarzyny Daleckiej prezentując program słowno – muzyczny przybliżający ideę Pól nadziei, ich historię oraz wskazujący na potrzebę wyrażania swojej miłości wobec osób bliskich naszym sercom.

Na scenie pojawili się również przedstawiciele wszystkich szkół i zaprzyjaźnionych z Hospicjum instytucji by wspólnie zasadzić żonkile, które już od starożytności były uważane za symbol nadziei.

– Zasadzone jesienią cebulki wyglądają bardzo niepozornie, ale wiosną spodziewamy się, że ucieszą nas piękne żółte kwiaty na tle błękitnego nieba – te dwa kolory: żółty i niebieski to kolory niosące nadzieję dla naszych podopiecznych zmagających się z chorobą nowotworową. To symbol, że nie są sami, że ludzie o nich pamiętają i niosą pomoc tak jak potrafią – mówi koordynator oławskich pól nadziei Sławek Graczyk.

Otwarcie tegorocznej edycji Pól nadziei zwieńczył mini recital oławskiego gitarzysty Błażeja Prochownika.

Zasadzenie Pól nadziei to tylko część szerszej kampanii, która promuję ideę hospicyjną. Wolontariusze i pracownicy Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej regularnie odwiedzają okoliczne szkoły i spotykają się z uczniami by pokazać im w jaki sposób należy pielęgnować osoby chora, ale najważniejszą częścią takich wyjazdów są rozmowy o śmierci, cierpieniu i chorobie.

- To trudne tematy, ale zadziwiające jest,  jak bardzo uczniowie angażują się w te rozmowy. Oni potrzebują podzielić się swoim doświadczeniem, opowiedzieć o tym co się dzieje w ich rodzinach. To niezwykle cenna część naszej działalności – opowiada Wioletta Suseł, kierownik medyczny Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Naszymi pacjentami są osoby, u których rozpoznano chorobę nowotworową, zmagające się z ogromnym bólem. Ale samotność to też element cierpienia związany z ich stanem. Dlatego hospicjum domowe niesie pomoc nie tylko na poziomie medycznym, ale jest to również pomoc psychologa, czy wolontariuszy rozmawiających z podopiecznymi, albo po prostu spędzających z nimi czas – wyjaśnia Adam Dziadura, lekarz z hospicjum.

27 marca 2020 r. odbędzie się wielki finał akcji przy Termach Jakuba w Oławie. Wtedy uczniowie przejdą w radosnym korowodzie niosąc naręcza żonkili wyrosłych na Polach Nadziei oraz zrobionych własnoręcznie z papieru i bibuły.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem