Reklama

€uro na klawiaturze komputera

Witold Iwańczak
Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 37-44

W Polsce euro jeszcze nie jest obowiązującą walutą, ale członkostwo w Unii Europejskiej powoduje, że coraz częściej spotykamy się z problemem umieszczania w różnych dokumentach lub prywatnych listach znaku tej waluty. Wtedy pojawia się problem, jak można uruchomić znak euro na klawiaturze naszego komputera.
Na wielu nowych klawiaturach (również nowych notebooków) jest on nadrukowany na klawiszu 4/$ lub 5/%, dlatego że np. na klawiaturze angielskiej (amerykańskiej) euro wpisuje się przez kombinację klawiszy Alt+5. Co najśmieszniejsze, umiejscowienie znaku € na klawiszu numerycznym „4” lub „5” nam, Polakom, czasami wcale nie pomaga w rozwiązaniu problemu! Dlaczego? Ponieważ najczęściej używamy układu klawiatury „Polski (programisty)” oraz traktujemy klawiaturę jako urządzenie, które po wyjęciu z opakowania i podłączeniu do komputera po prostu ma działać. Owszem, działa, ale jeśli klawiatura ma dodatkowe funkcje (w tym znak € namalowany na klawiaturze), to aby one zaczęły działać, musimy zainstalować sterownik dostarczany na płycie CD wraz z klawiaturą.
Po zainstalowaniu tego sterownika znak € powinien być dostępny przez użycie kombinacji klawiszy AltGr + 4 lub AltGr + 5. Efekt zależy jednak od jakości dostarczonego przez producenta sterownika klawiatury (musi być wersja przeznaczona na polski rynek). Dlatego uważam, że lepiej zastosować prostsze sposoby uzyskania znaku € z klawiatury. Tym bardziej że większość klawiatur nie ma naniesionego tego znaku. Te sposoby to:
- przy użyciu klawiatury numerycznej (musi być włączony tryb NUM LOCK), na której wstukujemy nr kodowy znaku - 0128 - przy wciśniętym klawiszu „prawy Alt” (tzw. AltGr) - Alt + 0128. (Uwaga: czasami się zdarza, że przestawione są funkcje klawiszy Alt i wówczas trzeba zastosować „lewy Alt”).
Ta metoda działa w przypadku prawie wszystkich innych europejskich ustawień regionalnych, wyjątkiem są ustawienia regionalne używające cyrylicy - w tym przypadku należy użyć kombinacji Alt + 0136.
- ponieważ w unikodzie znak € jest umieszczony na pozycji 8364, można, również z wykorzystaniem klawiatury numerycznej, zastosować kombinację Alt + 8364.
- w systemie Mac OS X, stosując układ klawiatury „Polski (programisty)”, znak € można uzyskać kombinacją klawiszy Alt i cyfry 3 - Alt+3.

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IPN złożył zażalenie dot. umorzenia sprawy prowokacji SB wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:38

Radio Maryja

Do warszawskiego Sądu Apelacyjnego wpłynęło zażalenie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące umorzenia sprawy prowokacji wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o postępowanie wobec oskarżonych o podrzucenie w 1983 roku przez SB do mieszkania kapłana materiałów go obciążających.

Archiwum

W październiku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przestępstwa zostały popełnione i że były zbrodniami komunistycznymi, ale nastąpiło przedawnienie.

Prokuratorzy IPN nie zgodzili się z tą oceną sądu. Według nich prowokacja na Chłodnej stanowiła zbrodnię przeciwko ludzkości, które się nie przedawniają.

Prof. Jan Żaryn, historyk, odnosząc się do sprawy ocenia, że jej dalszy bieg zależy od kwestii woli, a nie jednoznacznego kwalifikowania prawnego.

– Po stronie sądu widać, że takowej woli nie ma, aby podtrzymać tę możliwość orzekania w sprawach dotyczących przestępstw szczególnie z lat stanu wojennego i późniejszych. Zapewne w rzeczywistości prawnej sąd potrafi udowodnić, że takich możliwości nie posiada. Moim zdaniem nie posiada bardziej woli niż możliwości. Tak to trwa od 1989 roku. Wola to jest bardzo trudna kategoria do udowodnienia, oceny, bo to przecież zależy od ludzi, którzy gdzieś w swym sumieniu albo pracują na rzecz sprawiedliwości albo tez uchylają się od tego zadania – wskazuje prof. Jan Żaryn.

Zabójców ks. Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej oskarżył pion śledczy IPN. Oskarżeni nielegalnie weszli do mieszkania kapłana przy ul. Chłodnej w Warszawie i pozostawili w nim amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i wydawnictwa, których posiadanie było wtedy zabronione.

Następnie SB doprowadziło do ich ujawnienia w wyniku przeszukania mieszkania, co spowodowało wdrożenie przeciw kapelanowi ,,Solidarności” postępowania karnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem