Reklama

Nowoczesne technologie w sektorze średnich przedsiębiorstw

Włodzimierz Chwalba - Prezes Zarządu Metal Union Sp. z o.o. 
Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 37-44

Polski przemysł jest wciąż mniej innowacyjny niż przemysł krajów starej Unii Europejskiej. Są to zapóźnienia, oczywiste zaszłości, z poprzedniej epoki ustrojowej, które wyrównujemy niewystarczająco szybko i sprawnie, powiedziałbym - na trójkę z plusem.
W związku z akcesją do UE w 2004 r. zyskaliśmy dostęp do najnowocześniejszej technologii i do unijnych funduszy. To szansa dziejowa - jedyna w naszej historii - dlatego powinniśmy „gnać do przodu”, bo czas jest krótki. Żyjemy w okresie przejściowym - poakcesyjnym, otrzymujemy „środki wzmacniające”, ale za kilka lat przyjdzie nam, Polakom, o własnych siłach dotrzymywać kroku najlepszym producentom w Europie.
Gdy zbliżał się czas akcesji Polski do UE, w latach 2002-2003 dostrzegliśmy - jako zarząd Metal Unionu - ogromną szansę połączenia rodzimego potencjału intelektualnego ze światowymi osiągnięciami nauki i techniki, by dzięki temu nowoczesnością i jakością wyrobów dogonić świat. W owym czasie postawiliśmy na innowacyjną technologię spawania laserowego cienkościennych profili stalowych, stosowanych głównie w budownictwie. Zakupiliśmy - w połowie za środki unijne - potrzebne urządzenia i dzięki naszemu doświadczeniu produkcyjnemu uruchomiliśmy - jako trzecia firma w Europie - produkcję wspomnianych wyrobów. Po dwóch latach, mając już doświadczenie w aplikowaniu o fundusze unijne, zbudowaliśmy następną linię produkcyjną i uruchomiliśmy kolejny innowacyjny temat, wspólnie z firmami z UE.
Aplikowanie o fundusze unijne jest najeżone trudnościami formalnymi i merytorycznymi, obarczone niewątpliwym ryzykiem, ale z każdym projektem rośnie nasze doświadczenie i zaufanie instytucji zarządzających funduszami wobec nas. Ważne, by wykazać się determinacją i mieć jasną, długofalową strategię rozwoju firmy. I najważniejsze - sięganie po innowacje jest zawsze wysoko punktowane. Unijne wsparcie finansowe jest bardzo istotne, bo zapewnia dopływ kapitału, którego ciągle nam brakuje. Dzięki niemu możemy ceny naszych towarów dostosować do cen konkurencji zachodniej, która obarczona jest niższymi kosztami produkcji ze względu na zamortyzowane urządzenia. Urządzenia, linie produkcyjne są na ogół skomplikowane, trzeba szkolić załogę do ich obsługi w zagraniczych firmach, co również jest wspierane przez środki unijne.
W latach 2004-2006 polscy średni i mali przedsiębiorcy najwiekszą pomoc finansową w zakresie innowacyjnych inwestycji uzyskali w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Obecnie szansą dla nas jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, wspierający na różnym szczeblu działania w zakresie innowacyjności produktowej, procesowej, marketingowej i organizacyjnej. Budżet POIG to blisko 10 mld euro. Program ma zachęcić firmy do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, transferu rozwiązań naukowych do biznesu i między przedsiębiorstwami, zakupów i wdrożeń wyników prac B+R, a następnie ich realizacji. Największym wyzwaniem dla programu będzie jednak pokonanie mentalnej bariery we współpracy przedsiębiorstw ze środowiskiem naukowym.

Reklama

Nowa Sól: Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą

2019-07-21 10:26

Kamil Krasowski

W Nowej Soli trwają trzydniowe (19-21 lipca) rekolekcje z o. Johnem Bashoborą. Hasłem rekolekcji są słowa z Psalmu 32: "Pouczę cię i wskażę drogę, którą pójdziesz. Umocnię moje spojrzenie na tobie"(Ps 32,8). Kaznodzieja z Ugandy gości w Nowej Soli po raz czwarty.

Karolina Krasowska
O. John Bashobora prowadzi rekolekcje w Nowej Soli po raz czwarty

Organizatorami rekolekcji są parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli oraz Alina i Marek Sobczak. - Są to czwarte rekolekcje z o. Johnem, z kapłanem, który jest prorokiem danym nam od Boga na ten czas. Idziemy z nim w jednym duchu, widzimy w tym prowadzenie Boże. Jest to bardzo pokorny kapłan, oddany Panu Bogu i naprawdę jesteśmy zachwyceni jego świadectwem, bo uczy nas pokornego kroczenia za Jezusem w posłuszeństwie Kościołowi - powiedziała Alina Sobczak.

Zobacz zdjęcia: Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą w Nowej Soli

Rekolekcje z charyzmatykiem w Hali Sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk" w Nowej Soli przeżywa 600 osób.

O tym, co powiedział o. John Bashobora w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpust ku czci św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-07-22 09:26

Zofia Białas

Zofia Białas
Procesja do kościoła

Niedziela, 21 lipca, w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie odbył się odpust parafialny ku czci św. Marii Magdaleny. Uroczystą Sumę odpustową poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie oraz orkiestry OSP Ożarów. Wszyscy oni wyruszyli spod budynku remizy OSP Ożarów, by po przyjściu do pięknie odrestaurowanego kościoła wspólnie z wszystkimi wiernymi uczcić patronkę parafii i kościoła modlitwą i śpiewem prowadzonym przez chór parafialny.

Zobacz zdjęcia: Odpust w Ożarowie

Kult św. Marii Magdaleny znany był już w średniowieczu. Oddawano jej cześć w zachodniej Europie: w południowej Francji, gdzie wg legendy, w pobliżu Marsylii, miał znajdować się jej grób, w Niemczech i w Polsce, w której w XII wieku znajdowało się już 6 miejsc jej kultu. Miejsca kultu św. Marii Magdaleny w Polsce były wyrazem działalności misyjnej benedyktynów, którzy przybywali na ziemie polskie z południowej Francji. Dla nich święta Maria Magdalena była przykładem pokuty, o czym mówi tekst modlitwy zapisany w Modlitewniku Gertrudy Mieszkówny, siostry Kazimierza Odnowiciela, córki Mieszka II i Rychezy, wychowanki klasztoru benedyktyńskiego w Niemczech. Tekst ten przytacza ks. prof. Jan Związek: „Wyznaję, Panie Jezu Chryste, że grzechy moje są niezliczone nad wszelką miarę, dlatego błagam odpuszczenia, na które nie zasługuję, lecz Ty podaj mi rękę miłosierdzia Twego (…); Panie Boże, Królu Wszechmocny, uwolnij mnie od wszelkich utrapień, Ojcze tkliwy i daj mi czas pokuty; liczne są, Panie, grzechy moje i nad miarę niezliczone”.

Świętą Marię Magdalenę, którą Jezus uwolnił od 7 złych duchów, czytaj od wszystkich skłonności do grzechu, która zaniosła Apostołom wieść o Zmartwychwstaniu, która przez Ojca św. Franciszka nazwana została Apostołką Apostołów odpustem czci wiele parafii, tak jest i w Ożarowie, w którym patronuje parafii i kościołowi od 1440 roku.

Sumę odpustową odprawił, ks. dr Adam Fogelman . On też przybliżył wiernym postać świętej, wokół której, jak mówił urosło wiele legend, i którą postrzegano, jako jawnogrzesznicę. Maria Magdalena, mówił, to jednak postać ewangeliczna, która przylgnęła do Chrystusa tak jak dwunastu wybranych przez Niego Apostołów i która wiernie zachowywała głoszoną przez Niego naukę. Wierność Chrystusowi zaprowadziła ją najpierw pod krzyż, pod którym stanęła obok Maryi, Matki Jezusa i Jego umiłowanego ucznia Jana, w końcu do grobu, by swemu Nauczycielowi oddać ostatnią posługę. Za to wszystko osiągnęła nagrodę, została pierwszym świadkiem Zmartwychwstania. Czy my wierni z parafii Marii Magdaleny możemy wykazać się tak wielkim zaufaniem Chrystusowi? Z tym pytaniem wierni pozostali…

Sumę odpustową zakończyły: litania do św. Marii Magdaleny, procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła i uroczyste Ciebie Boga wysławiamy…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem