Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Co robimy z tym, co Pan nam powierzył?

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Poniedziałek, 5 czerwca. Św. Bonifacego, biskupa i męczennika, wsp. obow.

• Tb 1, la.2; 2, 1-9 • Ps 112(111), 1b-2.3-4.5-6 • Mk 12, 1-12

Jezus zaczął mówić w przypowieściach do arcykapłanów: «Pewien człowiek założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał tłocznię i zbudował wieżę. W końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. W odpowiedniej porze posłał do rolników sługę, by odebrał od nich część należną z plonów winnicy. Ci chwycili go, obili i odesłali z niczym. Wtedy posłał do nich drugiego sługę; lecz i tego zranili w głowę i znieważyli. Posłał jeszcze jednego, tego zabili. I posłał wielu innych, z których jednych obili, drugich pozabijali. Miał jeszcze jednego, ukochanego syna. Posłał go jako ostatniego do nich, bo sobie mówił: „Uszanują mojego syna”. Lecz owi rolnicy mówili nawzajem do siebie: „To jest dziedzic. Chodźcie, zabijmy go, a dziedzictwo będzie nasze”. I chwyciwszy, zabili go i wyrzucili z winnicy. Cóż uczyni właściciel winnicy? Przyjdzie i wytraci rolników, a winnicę odda innym. Nie czytaliście tych słów w Piśmie: Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym. Pan to sprawił i jest cudem w oczach naszych. I starali się Go ująć, lecz bali się tłumu. Zrozumieli bowiem, że przeciw nim powiedział tę przypowieść. Zostawili więc Go i odeszli».

We fragmencie, który mamy przed sobą, Jezus mówi do autorytetów duchowych, korzystając z obrazu winnicy. Często był on wykorzystywany, gdy była mowa o Izraelu. Może nam się wydawać dziwna ta sytuacja, o której opowiada Jezus, bo ci, którzy dzierżawili winnicę, potraktowali tak sługi i w końcu też syna właściciela. Złapali ich, pobili, a niektórych zabili. Ale jeśli spojrzymy na sytuację Izraela, to widzimy wtedy, że Jezus mówi o tym, co oni zrobili. Bóg wybrał ich jako naród, dał im życie, aby przez Niego samego doszli do wieczności. Od czasu do czasu posyłał proroków, aby ich ostrzec, że nie odnoszą się właściwie do Niego i tego, co Mu się należy. Jak zareagowali na Jego sługi, wysłanników i proroków? Nie chcieli ich słuchać, odrzucili, wielu prześladowali i zabijali. Pod koniec przypowieści przychodzi właściciel winnicy i szuka swojego syna, wypędza tych, którzy tak traktowali jego własność. Tak samo będzie z tymi wszystkimi, którzy tak traktują Izrael, nawet jeśliby to były autorytety duchowe. Bóg jest miłosierny i łagodny, ale jeśli ktoś okopuje się w swoim złu i Go odrzuca, to sam siebie wyklucza z możliwości życia w wieczności i wybiera życie bez Boga. W tym niebezpieczeństwie jesteśmy także my. Zadajmy sobie pytanie: co robimy z tym, co Pan nam powierzył – naszym życiem, czasem i ludźmi postawionymi na naszej drodze?

Reklama

S.H.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 10:03

Ocena: +26 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto spojrzeć w oczy Jezusowi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 18-27.

Środa, 7 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Bóg pragnie wsłuchiwać się w mój głos i moje pytania

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 7, 31-35.

Środa, 20 września. Świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję