Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy w budowaniu relacji z Bogiem uczę się podążać drogą miłości?

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 13-17.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Wtorek, 6 czerwca. Św. Norberta, biskupa, wsp. dow.

• Tb 2, 10-23 • Ps 112(111), 1b-2.7-8. 9 • Mk 12, 13-17

Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?». Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?». Odpowiedzieli Mu: «Cezara». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga». I byli pełni podziwu dla Niego.

Reklama

Jezus prowadzi nas dziś w stronę zobowiązań wobec instytucji państwa – a więc podatki, jakie mamy uiszczać wobec niego. Jezus nie rozważa tego, skąd one pochodzą, kto je na nas nałożył. Żyjąc w społeczeństwie, należy się wywiązywać wobec niego ze wszystkiego, co jest ustalone. Ale nie należy zapominać o tym, że wobec Boga też jesteśmy zobowiązani wywiązywać się z ofiar, które służą noszeniu dobra i nam samym. Bo to nie Bóg potrzebuje tych ofiar i darów, ale On daje nam przestrzeń, byśmy, otwierając serca, uczyli się wyrażać Mu wdzięczność, uwielbienie, chwałę. To nasze wnętrze i serce napełnione obfitością Bożej łaski, nie kalkulując i nie przeliczając, odpowiada za ten dar. Stając się wolne, oddaje Bogu to, co otrzymało za darmo. Czy w budowaniu swojej relacji z Bogiem uczę się podążać tą właśnie drogą: drogą miłości?

H.C.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 10:19

Ocena: +23 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne wskazówki na życiową drogę

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Justyna Galant

Ewangelia: J 14, 1-12

Przed swoim odejściem Jezus wiedząc, że wydarzenia Jego śmierci i zmartwychwstania mogą wywołać u uczniach lęk i zagubienie zostawia im wskazówki, jak mają przeżyć ten czas. Nie wskazuje jednak jakiejś drogi, nie uczy ich jakiejś prawdy, ani że wyjawi im tajemnicę życia, ale stwierdza, że to On jest drogą, prawdą i życiem. O tym, co dokładnie znaczą te wskazówki i jak je wcielić w życie, pisze biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik w komentarzu na V Niedzielę Wielkanocną.

CZYTAJ DALEJ

Czyńcie dobrze wszystkim

Niedziela zamojsko-lubaczowska 53/2017, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum

Bł. Bernardyna Maria Jabłońska

Bł. Bernardyna Maria Jabłońska

Małgorzata Godzisz: – Co powinniśmy wiedzieć patrząc na historię życia bł. s. Bernardyny Jabłońskiej. Do jakich też faktów z jej życiorysu powracać by poznać ją jeszcze lepiej? Jako wierni diecezji zamojsko-lubaczowskiej powinniśmy ją znać bardzo dobrze.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję