Reklama

Franciszek

Papież chwali wyrzeczenie się konsumpcjonizmu jako współczesnego stylu życia

Papież Franciszek skrytykował eksploatację przyrody i ludzi oraz w imieniu młodych ludzi i ich przyszłości wezwał do przyjaznego dla środowiska stylu życia. W przedmowie do nowej książki pt. „Smak zmian: transformacja ekologiczna jako droga do szczęścia”, którą opublikowano dzisiaj w języku włoskim Ojciec Święty pochwalił również zaangażowanie młodych ludzi w mniejszą i bardziej świadomą konsumpcję.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współautorami książki są francuski jezuita i ekonomista ks. Gaël Giraud oraz agnostyk i założyciel ruchu „Slow Food” we Włoszech, Carlo Petrini. Papież zna ich obu i współpracował z nimi przy innych projektach książkowych. Petrini uczestniczył również w Synodzie Biskupów o Amazonii w Watykanie w 2019 roku.

„Młode pokolenie na całym świecie domaga się zmian. Chodzi o zmianę stylu życia, który tak bardzo eksploatuje środowisko. Musimy zmienić sposób, w jaki obchodzimy się z zasobami Ziemi, które nie są nieskończone. Musimy zmienić sposób, w jaki traktujemy młodych, nowe pokolenia, które okradamy z ich przyszłości. Nie tylko proszą nas o to, ale także wychodzą na ulice i wyrażają swoje niezadowolenie w obliczu systemu gospodarczego, który jest wrogiem ubogich i środowiska. Młodzi ludzie szukają nowych dróg i zaczynają od codziennego życia: dokonują odpowiedzialnych wyborów w zakresie żywności, środków transportu i wzorców konsumpcji" - czytamy w przedmowie papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek i obaj autorzy zgadzają się w wielu kwestiach. Ojciec Święty odnosi się także do swojej encykliki "Fratelli tutti", która porusza podobne problemy i wyraźnie wskazuje na ważne wypowiedzi ks. Girauda, ekonomisty i współbrata w zakonie jezuitów. "Byłem pod wielkim wrażeniem, że ks. Gaël Giraud zrekonstruował, w jaki sposób produkt krajowy brutto (PKB) stał się na przestrzeni dziejów jedynym parametrem oceny stanu gospodarki narodowej. Wyjaśnia, że stało się to w czasach nazistowskich, a punktem odniesienia był przemysł zbrojeniowy: można powiedzieć, że PKB ma «wojenne pochodzenie». Istnieje pilna potrzeba uwolnienia się od tej ekonomicznej perspektywy, która wydaje się gardzić ludzką stroną gospodarki i poświęca ją na ołtarzu zysku jako absolutnego kryterium" - ostrzega Franciszek.

Papież Franciszek wykorzystuje również przedmowę, aby po raz kolejny potępić obojętność, która panuje w wielu miejscach świata. "W obliczu wiadomości, które docierają do nas każdego dnia - susze, katastrofy ekologiczne, przymusowe migracje z powodu zmian klimatycznych - nie możemy pozostać obojętni. Bylibyśmy współwinni zniszczenia piękna, które Bóg chciał nam dać w stworzeniu, które nas otacza" – stwierdził papież i zaapelował do sumienia każdego z nas: "Spójrzmy prawdzie w oczy: lekkomyślny rozwój gospodarczy, któremu się oddajemy, powoduje nierównowagę klimatyczną, która ciąży na barkach najbiedniejszych, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. Jak możemy zamykać drzwi przed tymi, którzy uciekają i będą uciekać przed niezrównoważonymi sytuacjami środowiskowymi, bezpośrednią konsekwencją naszego nieumiarkowanego konsumpcjonizmu?".

Reklama

Papieżowi podoba się fakt, że książka trafnie analizuje sytuację wyjściową, a następnie nie szokuje, ale dostarcza pozytywnych przykładów na to, jak konieczne zmiany mogą się powieść. „Książka jest manifestem możliwej przyszłości naszego społeczeństwa i naszej planety, która jest tak poważnie zagrożona destrukcyjnymi skutkami podejścia kolonialnego, które dominuje nad całym stworzeniem” - stwierdził Franciszek.

Podziel się cytatem

Reklama

Papież pochwalił także dialogowy charakter książki. "Wymiana nas wzbogaca, chodzi o to, by nie upierać się sztywno przy swoich stanowiskach. Rozmowa jest okazją do osobistego rozwoju, a nie fundamentalizmem, który blokuje drogę do innowacji. Dojrzewamy, gdy debatujemy, ale nie wtedy, gdy upieramy się przy hermeneutyce przekonań" – zaznaczył Franciszek.

Książka dwóch autorów ks. Gaëla Girauda i Carlo Petriniego z przedmową papieża została opublikowana przez watykańskie wydawnictwo LEV. Od dzisiaj jest dostępna w języku włoskim.

2023-05-17 12:36

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do młodych: nie wznoście murów, lecz patrzcie na horyzont

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Nie budujcie muru przed swoim życiem. Mury zamykają cię w sobie, perspektywa sprawia, że się rozwijasz! Zawsze patrz na horyzont, oczami, ale przede wszystkim sercem! – zaapelował Ojciec Święty w przesłaniu wideo skierowanym do młodych przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie 2023:

Drodzy młodzi,

CZYTAJ DALEJ

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

2024-07-11 20:00

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Na Euro 2024 odbędzie się już tylko jedno spotkanie – finał zaplanowany na niedzielę 14 lipca. W Berlinie zagrają ze sobą Hiszpania i Anglia. Przegrani ze spotkań 1/2 finału, czyli Francja i Holandia, nie wyjdą już na boisko.

Po 1980 UEFA podjęła decyzje, iż rezygnują z meczu o trzecie miejsce, powodem było słabe zainteresowanie ze strony telewizji. Co więcej dużo mniej kibiców pojawiało się wówczas na trybunach.

CZYTAJ DALEJ

33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

2024-07-14 17:20

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa 33. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Łączy ona wszystkich słuchaczy toruńskiej katolickiej rozgłośni oraz jej sympatyków i przyjaciół. Wierni zjednoczeni pod hasłem: „Uczestniczę w misji Kościoła” modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Przed rozpoczęciem Eucharystii minister Piotr Ćwik odczytał list prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję