Reklama

Kultura

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu - od 9 czerwca

Z okazji jubileuszowego 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (KFPP) w Opolu Telewizja Polska przygotowała sześć koncertów, które będą transmitowane z opolskiego amfiteatru od 9 do 11 czerwca. Kierownikami muzycznymi KFPP są Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban.

2023-05-18 18:06

[ TEMATY ]

festiwal

jubileusz

Opole

Festiwal Opole.com

"Nasz klucz to przede wszystkim piosenki nagrodzone w tych sześciu dekadach. To utwory, który stały się niezapomnianymi polskimi przebojami; zbudowały tradycje polskiej piosenki, tradycję Opola" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej odpowiadający za koncert finałowy 60. KFPP Marek Sierocki.

"Chcemy też pokazać, jak zmieniał się ten festiwal, ponieważ wykonania na żywo będą przedzielona takimi krótkimi filmami, pokazującymi różne rzeczy, które działy się w Opolu na przestrzeni lat" - wyjaśnił krytyk muzyczny. Zaznaczył, że "niezwykle ważną postacią w naszym trio robiącym ten koncert jest Zygmunt Kukla, który przygotowuje aranżacje, które zagra orkiestra".

"Nic nie zastąpi orkiestry grającej na żywo. Wszystko się zmieniło, ale orkiestra grająca na żywo to jest coś, co jest wspólnym mianownikiem wszystkich sześćdziesięciu festiwali" - podkreślił Marek Sierocki.

Festiwal zainauguruje 9 czerwca o godz. 20.15 koncert "Wielka Gala. Od Opola do Opola" w reż. Konrada Smugi. 9 czerwca 60. KFPP. W tym muzycznym przeglądzie minionego roku przypomniane zostaną muzyczne wydarzenia (płyty i piosenki). "Widzowie poznają też nowe muzyczne trendy i najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia" - zapowiedzieli organizatorzy.

W koncercie wystąpią, m.in.: Golec uOrkiestra, Lombard, Roxie Węgiel, Trubadurzy, Wanda i Banda, Marina Łuczenko, Zakopower, Viki Gabor i Dominik Dudek.

W drugim koncercie tego samego dnia wystąpi dziesiątka uczestników konkursu "Debiuty". Będą to: Konrad Baum z piosenką "Sam jak Ty", Magda Bereda z "Jest mi do twarzy we własnej osobie", Ewa Novel z "Na końcu świata", Felivers z utworem "Szminka", Jan Majewski z "Właściwie mi dobrze", Ada Szulc z "Co teraz", Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Kamil Jachyra – laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023" - z piosenką "Kocham cię", Klaudia Kowalik - laureatka opolskich eliminacji do koncertu "Debiuty" - z piosenką "Za mało czasu" oraz laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023". Koncert dodatkowo uświetnią występy Blue Café i zespołu Feel oraz specjalny minirecital Dody.

Reklama

Koncert "Debiuty" odbędzie się w nowej formule talent show, a występy artystów obok publiczności oceniać będzie sześcioosobowe profesjonalne jury.

Z kolei 10 czerwca o godz. 20.15 w pierwszym koncercie w opolskim amfiteatrze wystąpią uczestnicy konkursu "Premiery", w którym znani wykonawcy zaprezentują swoje nowe utwory. W tym roku o Nagrodę im. Karola Musioła powalczą: Rafał Brzozowski z piosenką "W pokoju hotelowym", Sara Chmiel i Gromee z "Ty i ja", Łukasz Drapała z "Jeszcze jestem", Iwaneczko z utworem "Miłość", Anastazja Maciąg z piosenką "Moment", Mezo i Liber z "Jakie masz dziś plany", Seibert z "Niby tak, niby nie", Anna Sokołowska z "Jesteś przy mnie", Tulia i Halina Mlynkova z utworem "Przerwany" oraz Dominik Dudek - zwycięzca 13. edycji audycji "The Voice of Poland" - z piosenką "Idę". Gwiazdami koncertu będą Zakopower i Karolina Lizer.

Kolejnym koncertem 10 czerwca będzie sentymentalną, muzyczną podróż w czasie, czyli koncert pt. "Czas ołowiu" w reż. Michała Bandurskiego. "Podczas koncertu przypomniane zostaną największe przeboje artystów, którzy zapisali złotymi zgłoskami w historii opolskiego festiwalu, m.in. Czesława Niemena, Wioletty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Grzegorza Ciechowskiego, Ady Rusowicz, Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego. Dokumentalny klimat, archiwalne nagrania i piosenki, które do dziś nuci cała Polska" - zapowiedzieli organizatorzy KFPP.

W koncercie "Czas ołowiu" wystąpią, m.in.: Kasia Moś, Andrzej Lampert, Piotr Kupicha, Piotr Cugowski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Mlynkova i Justyna Steczkowska.

Pierwszym niedzielnym koncertem (11 czerwca) będzie "Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności". "To będą piosenki, które doczekały się kilkunastu bisów i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością" - poinformowali organizatorzy festiwalu. Podczas koncertu wystąpią, m.in.: Leszcze, Lombard, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Łukasz Zagrobelny i Robert Rozmus.

Reklama

Z kolei tytuł koncertu wieńczącego 60. KFPP brzmi: "Ale To Już Było. Jest. I Będzie!". Organizatorzy zapewnili, że podczas niego "przywołane zostaną utwory z każdej dekady opolskiego festiwalu". Wykonają je, m.in.: Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Marek Piekarczyk, Danuta Błażejczyk i Andrzej Rybiński, Justyna Steczkowska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Anna Wyszkoni, Skaldowie, Izabela Trojanowska, Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski.

Ich występy i piosenki będą przeplatane felietonami muzycznymi "O'polskiej Kroniki Festiwalowej".

Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Waldemar Musioł - biskupem pomocniczym diecezji opolskiej

[ TEMATY ]

Opole

Bp Waldemar Musioł

Episkopat News

Ks. Waldemar Musioł, dotychczasowy dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii biskupiej w Opolu, został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

Ks. Waldemar Musioł urodził się 10 listopada 1976 roku w Krapkowicach.

CZYTAJ DALEJ

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

2023-06-01 21:25

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…

CZYTAJ DALEJ

Jezus uzdrowił go z alkoholizmu

2023-06-03 21:38

[ TEMATY ]

świadectwa

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Artura Balceraka

Płakałem trzy dni i byłem pewny, że więcej się już nie napiję – opowiada Artur Balcerak.

Podczas modlitwy zawołałem: „Jezu, zmień moje życie!”. Przed oczami zobaczyłem je całe. Zacząłem płakać...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję