Reklama

Gospodarka

Morawiecki: Nie pozwolimy rozkradać Polski

Nie pozwolimy rozkradać Polski. Nie pozwolimy, żeby Polska marnowała wielkie szanse – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego otwarcia mostu na rzece Dunajec w Tylmanowej w Małopolsce.

2023-05-18 19:47

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Dunajec

most

Tylmanowa

PAP/Grzegorz Momot

Most na Dunajcu w Tylmanowej

Most na Dunajcu w Tylmanowej

Budowa mostu była możliwa dzięki funduszom rządowym i dotacji z funduszy marszałka województwa małopolskiego.

„Przyszło nam żyć w tym trudnym czasie, kiedy wojna za granicą, kryzys energetyczny, inflacyjny. My kontynuujemy nasz wielki program inwestycyjny i mogę państwu obiecać, jeżeli tylko wyborcy nam zaufają, wybory za kilka miesięcy, to będziemy kontynuować. Nie pozwolimy rozkradać Polski. Nie pozwolimy, żeby Polska marnowała wielkie szanse” – mówił premier podczas uroczystości.

Morawiecki powiedział, że otwarty most w Tylmanowej jest też symbolem znakomitej współpracy pomiędzy rządem Prawa i Sprawiedliwości, a samorządem. Podkreślił, że za wcześniejszych rządów samorządy często nie miały możliwości i szans na realizację inwestycji drogowych, wodnych, kanalizacyjnych czy mostowych.

„Zapytajcie swojego wójta, starostę, burmistrza czy kiedykolwiek były takie środki na inwestycje lokalne. No nie było. Nie było dlatego, że wcześniej budżet był dziurawy jak durszlak, że pieniądze przeciekały przez niego. Mafie vat-owskie rozkradały pieniądze i zamiast na taki most (…) lądowały w kieszeniach mafii krajowych i międzynarodowych” - mówił Morawiecki.

„Dla nas nie ma za małych inwestycji. Nie ma też za małych miejscowości na inwestycje. Są czasami może za mali ludzie, żeby zrozumieć, że inwestycje są potrzebne, ale inwestycje są potrzebne, bo rozwój będzie wtedy tylko zrównoważony, jak będzie można dojechać. Przedsiębiorca się zainteresuje danym obszarem, gminą, powiatem i tak się dzieje. To dlatego mamy w historii Polski najniższe bezrobocie. Nigdy nie było takie niskie jak teraz” – podkreślił premier.

Budowa mostu Brzegi nad rzeką Dunajec w Tylmanowej w gminie Ochotnica Dolna wraz z odcinkami drogi gminnej była największą pojedynczą inwestycją w historii tej gminy. Nowy most powstał w miejsce starego, stalowego o konstrukcji wiszącej z 1967 r., który nie spełniał wymogów technicznych. Nowa przeprawa była ważna również dla realizacji projektu budowy ścieżek rowerowych Velo Dunajec. Most Brzegi na Dunajcu ma 104,4 m długości i 9,2 m szerokości. Nośność przeprawy to 40 ton.

Reklama

Na realizację inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina otrzymała kwotę przeszło 7,5 mln zł, a Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dofinansowanie w kwocie 3 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego w sierpniu przyznał na ten cel pomoc finansową w kwocie kolejnych 3 mln zł. Całkowity koszt całej inwestycji budowy mostu oraz odcinków drogi gminnej, obejmujący roboty budowlane, nadzory inwestorskie, dokumentację projektową oraz pozwolenia ZRID wynosi 15,4 mln zł.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ drag/

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karol Lwanga i towarzysze

[ TEMATY ]

święci

www.glassisland.com

Papież Paweł VI w piśmie "Misterium paschalne" z 14 II 1969 r. zapowiadającym reformę kalendarza liturgicznego (od 1970 r.) postanowił włączyć do niego świętych z tzw. nowego świata, czyli spoza Europy, aby w ten sposób ukazać powszechność Kościoła katolickiego. W ten sposób w odnowionym kalendarzu kościelnym znaleźli się nasi święci patronowie pochodzący z Afryki, z Ugandy.

Życie Karola Lwangi i jego towarzyszy przypada na czasy, kiedy ich ojczyzna Uganda, odkryta w XIX wieku przez angielskich podróżników, stała się przedmiotem kolonialnych zainteresowań Anglii. W roku 1877 na wezwanie sławnego podróżnika i odkrywcy Henryka Stanley'a przybyli do Ugandy misjonarze anglikańscy. W dwa lata później przybyli tu katoliccy misjonarze, ojcowie biali, wysłani przez algierskiego kardynała Lawigerie. Szybko pozyskali uznanie na dworze królewskim, nawracając wielu na wiarę katolicką. Liczba wyznawców Chrystusa wzrosła do kilkunastu tysięcy. Jednakże król Ugandy Mutesa I nie chcąc rezygnować z licznych swoich żon przeszedł na islam. Zaczęło się wówczas prześladowanie, misjonarze anglikańscy i katoliccy musieli opuścić Ugandę. Wspomagali jednakże młodych ugandyjskich chrześcijan, przebywając poza ich krajem na terenie Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Pojemność ludzkiego serca? Nieskończona!

2023-06-03 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

jorisvo/fotolia.com

Zrób sobie dzisiaj „rachunek sumienia” z dostrzegania nieskończonego majestatu Boga, który objawiał się w ostatnich godzinach/dniach w tobie i w ludziach obok ciebie. Ale nie po to, by się „zdołować” tym, jak często zdarza ci się go przeoczyć; lecz po to, by się nim – choćby i po fakcie – ucieszyć i zachwycić.

Biblia wielokrotnie opiewa majestat Boga. Majestat, czyli dostojeństwo, powagę, potęgę, okazałość, splendor, moc, chwałę i tak dalej. W litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa wołamy: Serce Jezusa, nieskończonego majestatu… Ponieważ zwykliśmy (całkowicie słusznie) myśleć i mówić o Zbawicielu w samych superlatywach, to wezwanie to nie robi na nas większego wrażenia, nie zdumiewa nas i nie zastanawia. Ot, jeszcze jeden, jak najbardziej „zasłużony” modlitewny „komplement” wobec Pana Jezusa. Tymczasem warto poświęcić mu chwilę i odrobinę więcej uwagi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję