Reklama

Europa

Portugalia: na czas ŚDM władze przywrócą kontrole na granicach

Rząd Portugalii przywróci w czasie zaplanowanych na 1-6 sierpnia Światowych Dni Młodzieży kontrole na swoich granicach ze względów bezpieczeństwa. Będą ona prowadzone zarówno na drogach, jak też w portach lotniczych i morskich. Decyzję w tej sprawie potwierdzili już przedstawiciele gabinetu Antonia Costy, a także rządu Hiszpanii Pedro Sancheza, przypominając, że wcześniejsze kontrole pomiędzy oboma krajami obowiązywały w 2020 r. i 2021 r. z powodu restrykcji sanitarnych spowodowanych pandemią koronawirusa.

2023-05-19 18:23

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

granica

lizbona2023.pl

Wcześniej, w 2017 r., Portugalia i Hiszpania zdecydowały się na wprowadzenie kontroli granicznych w związku z wizytą papieża Franciszka w Lizbonie i Fatimie. W portugalskim sanktuarium zgromadziło się wówczas ponad 1,5 mln osób.

Według tygodnika „Expresso”, który odnotował, że w sierpniowych ŚDM ma wziąć udział ponad 1 mln pielgrzymów, zaniepokojenie komitetu organizacyjnego i portugalskich służb wynika m.in. z bardzo wysokiej liczby zgłoszeń do udziału w imprezie od młodych z krajów o małym odsetku katolików, takich jak Pakistan czy Indie.

Część portugalskich mediów odnotowuje, że w ostatnich tygodniach przedstawiciele obrony cywilnej krytykowali lokalizację miejsca, w którym odbędą się tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Z dezaprobatą wypowiadali się oni m.in. o brakach infrastruktury i utrudnieniach logistycznych w parku na granicy gmin Lizbona i Loures, gdzie nad rzeką Tag odbędą się główne nabożeństwa. 5 i 6 sierpnia weźmie w nich udział papież Franciszek.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Przy szacunku dla migrantów, miejmy szacunek dla Wojska, Straży Granicznej i Policji

[ TEMATY ]

Białoruś

abp Józef Kupny

granica

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Życia dla Ojczyzny na nowo się uczymy i musimy się uczyć. Naszym obowiązkiem jest nauka patriotyzmu. To nic innego jak miłość do Ojczyzny. Ta miłość nie wyrządza krzywdy innym narodom. To miłość do ziem, miast, miasteczek, wsi, w których mieszkamy i przyszliśmy na świat. To miłość do tradycji, naszej tożsamości narodowej i wartości, które nas kształtowały i kształtują- mówił abp Józef Kupny w Bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, podczas Eucharystii na rozpoczęcie Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Bóg, Honor i Ojczyzna to wyznaczniki, które od wieków były dla nas droga, która prowadziła do wolności. Bez Boga trudno szukać honoru, a ojczyzna czy będzie wolna, a jej mieszkańcy szczęśliwi? Chcemy dziękować Bogu za 103 lata wolności i chcemy prosić o pokój, zgodę i wszystko to, co w naszych sercach przynosimy - powiedział witając wszystkich obecnych w bazylice ks. Mieczysław Janczyszyn, kustosz oleśnickiej bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: uratowała mnie Maryja

2023-06-02 20:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Mateusza Wałacha

Choć nie ma jeszcze 30 lat, w swoim życiu mocno doświadczył opieki Matki Bożej. Relacja z Nią przyprowadziła go do Jezusa i pozwoliła odkryć życiową drogę.

Rodzice od momentu, w którym dowiedzieli się, że są w ciąży, zawierzyli mnie Maryi z Jasnej Góry – mówi Mateusz Wałach. – Mama wielokrotnie pielgrzymowała do tego sanktuarium pieszo, z Krakowa, a tata podkreślał, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza Madonnie Jasnogórskiej. Na ostatniej prostej przed moim porodem wystąpiły komplikacje. Rodzice bez wahania powierzyli siebie i swoje nienarodzone dziecko Pani Częstochowskiej. Ona odpowiedziała na ten akt, bo urodziłem się 26 stycznia, w Godzinie Miłosierdzia – bez komplikacji. Stąd moje silne poczucie i wiara w to, że jestem wymodlony, a swoje życie zawdzięczam Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko

2023-06-03 22:29

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Episkopat news

O bezwarunkowej i stałej miłości Boga do człowieka mówił dziś abp Grzegorz Ryś na Polach Lednickich. Wskazywał, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko Metropolita łódzki wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej podczas XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych "Lednica 2000". W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Nawiązując do obchodzonego jutro Święta Trójcy Świętej abp Ryś wyraził opinię, że jest to zapewne największa tajemnica wiary. Tłumaczył, że doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa Chrystusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję