Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Audycja biblijna: nawrócenie Pawła w wierszach polskich poetów

Wiersze polskich poetów i publicystów – Kazimiery Iłłakowiczówny, Romana Brandstaettera, Anny Kamieńskiej, Jana Turnaua – stanowiące przejaw oddziaływania na nich tekstów o nawróceniu Pawła Apostoła pod Damaszkiem, przywołuje bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Duchowny, odwołując się do metody interpretacji określanej jako „dzieje oddziaływania tekstu biblijnego”, zwraca uwagę, w jaki sposób obrazowanie biblijne rezonuje w świecie przedstawionym przez poetów w analizowanych utworach. Przybliża konkretnych autorów i zwraca uwagę na ich zakorzenienie twórcze w świecie słowa biblijnego.

2023-05-25 08:59

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

En.wikipedia. org

Nawrócenie Pawła, Luca Giordano, 1690

Nawrócenie Pawła, Luca Giordano, 1690

W podsumowaniu tego odcinaka programu biskup zaznacza:

Temat nawrócenia Szawła okazał się inspirujący tylko i wyłącznie dla polskich autorów XX wieku. I to jedynie dla poetów zwłaszcza tworzących po II wojnie światowej. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na przemianę – tę wewnętrzną, jaka dokonała się w życiu indywidualnym Szawla. Zróżnicowanie w odczytaniu i przeżyciu jego kluczowego doświadczenia wskazuje, że oddziaływanie tekstu biblijnego w przypadku każdego z tych poetów jest bardzo indywidualne, a to potwierdza tylko ich zażyłość osobistą ze słowem Bożym oraz otwartość na jego oddziaływanie. Osobiste doświadczenie życiowe i inspiracje stanowią ważny, ale zewnętrzny klucz hermeneutyczny”.

Bp Pindel informuje na koniec, że najobszerniejszy wykaz odniesień do biblijnych tekstów o Pawle w formie antologii zawarty jest w dziele pt. „Naczynie wybrane. Paweł Apostoł w oczach polskich kaznodziejów, uczonych, pisarzy i poetów”. Autorami wyboru, wstępu i opracowania są Anna Gąsior i ks. Janusz Królikowski.


https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/audycja-biblijna-nawrocenie-pawla-w-wierszach-polskich-poetow/

https://podcasters.spotify.com/pod/show/biskup-roman-pindel

Reklama
Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Audycja biblijna: rozwinięcie przypowieści o synu marnotrawnym

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

podcast

audycja biblijna

Wikimedia.commons.org

Przypowieść o synu marnotrawnym, Meister des Verlorenen Sohnes, 1530-1560.

Przypowieść o synu marnotrawnym, Meister des Verlorenen Sohnes, 1530-1560.

„Przejawem i wyrazem oddziaływania tekstu biblijnego na czytającego i przygotowującego nauczanie, katechezy czy homilie jest tekst wygłoszony, niekiedy utrwalony lub publikowany” – zwraca uwagę bp Roman Pindel w najnowszym odcinku podcastowej i radiowej audycji biblijnej.

Hierarcha przygląda się w tym kontekście fragmentowi przytoczonej przez ewangelistę Łukasza przypowieści o synu marnotrawnym czy, jak ją określa biskup, „o koniecznej radości z powrotu brata, który się zagubił”. Zachęca do przyjrzenia się jednej z interpretacji tego tekstu. Jest nią mianowicie pierwszy powojenny wykład przypowieści – niewielkich rozmiarów książka abp. Antoniego Szlagowskiego pt. „Syn marnotrawny. Rozwinięcie przypowieści ewangelicznej” (Warszawa 1946). Jak zauważa biblista, autor świadomie uzupełnił dane Ewangelii, stosując dopuszczalną wówczas akomodację. Według hierarchy, dokonane zmiany wobec fabuły przypowieści sprowadzają się do umieszczenia wydarzeń w kontekście dziejów zabawienia, utożsamienie starszego syna z Synem Bożym i wprowadzenie Matki Bożej na scenerię wydarzeń.

CZYTAJ DALEJ

„JA JESTEM”: List pasterski Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie

2023-06-03 12:00

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Eucharystia

List Pasterski

Karol Porwich/Niedziela

Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas

Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas

O odnowienie i rozwój pobożności eucharystycznej zaapelował do wspólnot parafialnych archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w liście pasterskim zatytułowanym „Ja Jestem”.

List metropolity częstochowskiego zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji w niedzielę 4 czerwca br.

CZYTAJ DALEJ

Bóg posłał swego Syna na świat, aby świat został zbawiony

2023-06-03 22:48

[ TEMATY ]

Ewangelia

Adobe.Stock

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję