Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy charytatywne i mianowali Rodzinę Roku

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIII Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków wspólnoty odbyło się pod hasłem zaczerpniętym z encykliki św. Jana Pawła II Redemptor Hominis: „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca”.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Licheń

rycerzekolumba.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie tegorocznego spotkania Rycerze wyróżnili najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich szczególne inicjatywy. Nagrodzono m.in. wspólnotę z Opola, gdzie Rycerze pomogli wyremontować dom wielodzietnej rodzinie, która w czasie pandemii straciła swojego żywiciela, a także grupę Rycerzy z Gdańska, którzy wzięli pod swoją opiekę Dom Samotnej Matki i jego podopieczne.

Tradycyjnie przyznawana w czasie Konwencji nagroda dla Rodziny Roku została przyznana Piotrowi Jakubkowi – Rycerzowi z Sierakowic (diecezja pelplińska) – i jego żonie Annie zaangażowanych w krzewienie nabożeństwa do bł. ks. McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Z ich zaangażowaniem wiąże się szczególne świadectwo – drugi syn Jakubków według lekarzy miał urodzić się martwy, ale małżonkowie zawierzyli jego życie ks. McGivneyowi i wierzą, że dziecko przeżyło dzięki jego wstawiennictwu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przyznanie nagród stanowych to wyraz uznania za szczególną kreatywność oraz umiejętność wczucia się w potrzeby społeczności lokalnej oraz parafian. Dlatego cieszy mnie, że rady z różnych części naszego kraju zostały dostrzeżone i ich działania mogą stanowić inspirację dla innych” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba, który w czasie Konwencji został wybrany na kolejną kadencję. „Postawa wybranej w tym roku Rodziny Roku stanowi dla nas wzór do naśladowania. W trudnej sytuacji zawierzyli swoją rodzinę naszemu Założycielowi, ufając, że za Jego przyczyną wszystko jest możliwe. Postąpili identycznie jak rodzina Schachle” – dodał, nawiązując do historii amerykańskiego Rycerza, którego dziecko zostało uzdrowione ze śmiertelnej choroby przed narodzeniem. Przypadek ten został uznany przez Stolicę Apostolską za cud i utorował drogę do beatyfikacji ks. McGivneya w 2020 roku.

Konwencję Stanową swoją obecnością zaszczycili liczni biskupi, m.in. bp Janusz Mastalski, bp Piotrowski oraz abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. Gościem specjalnym tegorocznej Konwencji był Carl Anderson, były przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy i inicjator rozpoczęcia przez nich działalności w Polsce. W swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie uroczystej gali podzielił się zamysłem, który zainspirował władze Rycerzy Kolumba do pojawienia się w ojczyźnie Jana Pawła II.

Reklama

„W 2003 roku Jan Paweł II (…) ogłosił adhortację apostolską Ecclesia in Europa. (…) Ten dokument był dla mnie okazją do głębszej refleksji, prawdziwie opatrznościowym drogowskazem w procesie rozeznawania, czy Rycerze Kolumba powinni przybyć do Polski. (…)” – powiedział Carl Anderson. „Zawsze uważałem Ecclesia in Europa za dokument głęboko proroczy, owoc refleksji jednego z wielkich świętych i duszpasterzy naszego Kościoła. (…) Do powołania Rycerzy w Polsce przyczyniły się cztery zasady [w nim] przedstawione: prezentować prawdziwe oblicze Kościoła, realizować misję świeckich, ewangelizować życie społeczne i kroczyć drogą miłości. Można je traktować jako cztery drogowskazy dla pracy Rycerzy Kolumba” – dodał.

W czasie Konwencji Rycerze Kolumba wybrali również Radę Stanową – ogólnopolskie władze Zakonu zobowiązane do inspirowania i koordynowania rozwoju programowego i członkowskiego Rycerzy w Polsce. Delegatem Stanowym na czwartą roczną kadencję został wybrany Krzysztof Zuba z Jadachów (diecezja sandomierska). W posłudze pomagać mu będą: Marek Ziętek ze Słupska, Skarbnik Stanowy Jacek Pisz z Chwaszczyna (archidiecezja gdańska), Radca Stanowy Krzysztof Sietczyński z Wrocławia oraz Kustosz Stanowy Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja kielecka).

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich Delegatem Stanowym, przywódcą w Polsce, jest Krzysztof Zuba, a krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2023-05-26 16:44

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba - 31 października

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ks. Michael McGivney

arch. Rycerzy Kolumba

31 października w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików.

Cud beatyfikacyjny ks. McGivneya okrzyknięto „cudem pro-life”. Daniel i Michelle Schachle modlili się przez wstawiennictwo Założyciela Rycerzy Kolumba o ocalenie ich nienarodzonego dziecka. Badanie USG wykazało śmiertelny obrzęk płodu i w opinii lekarzy dziecko miało umrzeć w łonie matki przed narodzeniem. Po powrocie z pielgrzymki do Fatimy rodzice powtórzyli badanie i okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Michael – nazwany tak na cześć przyszłego błogosławionego – Schachle jest pełnym życia pięciolatkiem z zespołem Downa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Georg Gänswein o Benedykcie XVI: poznałem jego głęboką wiarę i wielką pokorę serca

2024-06-13 09:00

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abp Gänswein

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI

Benedykt XVI

„Poznałem jego głęboką wiarę, świetność intelektualną i wielką pokorę serca” - tak o kard. Josephie Ratzingerze-Benedykcie XVI powiedział abp Georg Gänswein.

Osobisty sekretarz kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI spotkał się z mieszkańcami Bydgoszczy i regionu, by podzielić się doświadczeniem współpracy z głową Kościoła. - Dziękuję za zaproszenie do tego miasta, które znam dzięki bliskim mi osobom. Dzisiaj widzę to, co wcześniej mi opowiadano. Poza tym mam pewną słabość do Polski, która oczywiście dotyczy wielkiego poprzednika Benedykta XVI - św. Jana Pawła II - mówił arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka: jesteśmy, żeby służyć Kościołowi, a nie tylko być w organizacjach

2024-06-13 18:36

[ TEMATY ]

Kościół

harcerstwo

archiwum Teresy Zawadzkiej

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka

Harcmistrzyni Teresa Zawadzka

Ojciec Święty wygłosił do nas kilka bardzo ważnych słów. Rozmawialiśmy na temat tego, że jesteśmy tutaj, żeby służyć Kościołowi, a nie tylko dlatego, żeby być w różnych organizacjach katolickich - powiedziała harcmistrzyni Teresa Zawadzka, przewodnicząca regionu europejskiego Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu Żeńskiego. Dziś odbyło się spotkanie dla moderatorów stowarzyszeń wiernych, ruchów kościelnych i nowych wspólnot promowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Tematem spotkania było „Wyzwanie synodalności dla misji". Dla Teresy Zawadzkiej to drugie takie wydarzenie. „Cieszę się, że mogę wziąć udział w takim spotkaniu. Tym razem była możliwość spotkania z Ojcem Świętym i wsłuchania w jego słowo. Duch Święty pokazuje nam, jak słuchać synodalnie i w jaki sposób otwierać się na Jego głos przez słuchanie drugiego człowieka” - podkreśliła harcmistrzyni w rozmowie z Vatican News - Radiem Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję