Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy charytatywne i mianowali Rodzinę Roku

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIII Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków wspólnoty odbyło się pod hasłem zaczerpniętym z encykliki św. Jana Pawła II Redemptor Hominis: „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca”.

2023-05-26 16:44

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Licheń

rycerzekolumba.com

W czasie tegorocznego spotkania Rycerze wyróżnili najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich szczególne inicjatywy. Nagrodzono m.in. wspólnotę z Opola, gdzie Rycerze pomogli wyremontować dom wielodzietnej rodzinie, która w czasie pandemii straciła swojego żywiciela, a także grupę Rycerzy z Gdańska, którzy wzięli pod swoją opiekę Dom Samotnej Matki i jego podopieczne.

Tradycyjnie przyznawana w czasie Konwencji nagroda dla Rodziny Roku została przyznana Piotrowi Jakubkowi – Rycerzowi z Sierakowic (diecezja pelplińska) – i jego żonie Annie zaangażowanych w krzewienie nabożeństwa do bł. ks. McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Z ich zaangażowaniem wiąże się szczególne świadectwo – drugi syn Jakubków według lekarzy miał urodzić się martwy, ale małżonkowie zawierzyli jego życie ks. McGivneyowi i wierzą, że dziecko przeżyło dzięki jego wstawiennictwu.

„Przyznanie nagród stanowych to wyraz uznania za szczególną kreatywność oraz umiejętność wczucia się w potrzeby społeczności lokalnej oraz parafian. Dlatego cieszy mnie, że rady z różnych części naszego kraju zostały dostrzeżone i ich działania mogą stanowić inspirację dla innych” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba, który w czasie Konwencji został wybrany na kolejną kadencję. „Postawa wybranej w tym roku Rodziny Roku stanowi dla nas wzór do naśladowania. W trudnej sytuacji zawierzyli swoją rodzinę naszemu Założycielowi, ufając, że za Jego przyczyną wszystko jest możliwe. Postąpili identycznie jak rodzina Schachle” – dodał, nawiązując do historii amerykańskiego Rycerza, którego dziecko zostało uzdrowione ze śmiertelnej choroby przed narodzeniem. Przypadek ten został uznany przez Stolicę Apostolską za cud i utorował drogę do beatyfikacji ks. McGivneya w 2020 roku.

Konwencję Stanową swoją obecnością zaszczycili liczni biskupi, m.in. bp Janusz Mastalski, bp Piotrowski oraz abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. Gościem specjalnym tegorocznej Konwencji był Carl Anderson, były przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy i inicjator rozpoczęcia przez nich działalności w Polsce. W swoim przemówieniu wygłoszonym w trakcie uroczystej gali podzielił się zamysłem, który zainspirował władze Rycerzy Kolumba do pojawienia się w ojczyźnie Jana Pawła II.

Reklama

„W 2003 roku Jan Paweł II (…) ogłosił adhortację apostolską Ecclesia in Europa. (…) Ten dokument był dla mnie okazją do głębszej refleksji, prawdziwie opatrznościowym drogowskazem w procesie rozeznawania, czy Rycerze Kolumba powinni przybyć do Polski. (…)” – powiedział Carl Anderson. „Zawsze uważałem Ecclesia in Europa za dokument głęboko proroczy, owoc refleksji jednego z wielkich świętych i duszpasterzy naszego Kościoła. (…) Do powołania Rycerzy w Polsce przyczyniły się cztery zasady [w nim] przedstawione: prezentować prawdziwe oblicze Kościoła, realizować misję świeckich, ewangelizować życie społeczne i kroczyć drogą miłości. Można je traktować jako cztery drogowskazy dla pracy Rycerzy Kolumba” – dodał.

W czasie Konwencji Rycerze Kolumba wybrali również Radę Stanową – ogólnopolskie władze Zakonu zobowiązane do inspirowania i koordynowania rozwoju programowego i członkowskiego Rycerzy w Polsce. Delegatem Stanowym na czwartą roczną kadencję został wybrany Krzysztof Zuba z Jadachów (diecezja sandomierska). W posłudze pomagać mu będą: Marek Ziętek ze Słupska, Skarbnik Stanowy Jacek Pisz z Chwaszczyna (archidiecezja gdańska), Radca Stanowy Krzysztof Sietczyński z Wrocławia oraz Kustosz Stanowy Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja kielecka).

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich Delegatem Stanowym, przywódcą w Polsce, jest Krzysztof Zuba, a krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba odwiedziła Wieluń

30 stycznia na zaproszenie Rycerzy Kolumba z parafii św. Barbary w Wieluniu przybyli Angelika i Michał Steciakowie z dziećmi – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba, którzy podzielili się świadectwem swojego życia.

Małżonkowie i rodzice dwójki adoptowanych dzieci z dysfunkcjami przybliżyli prawdę o tym, że trzeba się wsłuchiwać w to, co przekazuje nam Bóg i uczyć się czytać Boże znaki do nas adresowane, by w naszym sercu zagościły pokój i spełnienie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: uratowała mnie Maryja

2023-06-02 20:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Mateusza Wałacha

Choć nie ma jeszcze 30 lat, w swoim życiu mocno doświadczył opieki Matki Bożej. Relacja z Nią przyprowadziła go do Jezusa i pozwoliła odkryć życiową drogę.

Rodzice od momentu, w którym dowiedzieli się, że są w ciąży, zawierzyli mnie Maryi z Jasnej Góry – mówi Mateusz Wałach. – Mama wielokrotnie pielgrzymowała do tego sanktuarium pieszo, z Krakowa, a tata podkreślał, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza Madonnie Jasnogórskiej. Na ostatniej prostej przed moim porodem wystąpiły komplikacje. Rodzice bez wahania powierzyli siebie i swoje nienarodzone dziecko Pani Częstochowskiej. Ona odpowiedziała na ten akt, bo urodziłem się 26 stycznia, w Godzinie Miłosierdzia – bez komplikacji. Stąd moje silne poczucie i wiara w to, że jestem wymodlony, a swoje życie zawdzięczam Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję