– Stały Synod UKGK jest szczególnym organem kościelnym pomagającym głowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w kierowaniu nim w okresie międzysynodalnym, podczas gdy Wielki Synod, w którego skład wchodzą wszyscy biskupi UKGK, zbiera się raz w roku – tłumaczył zwierzchnik UKGK abp kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Obecnie członkami Stałego Synodu są: z urzędu abp Światosław Szewczuk jako jego przewodniczący oraz metropolita Filadelfii w USA abp Borys Gudziak, egzarcha apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii bp Bohdan Dziurach, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak i biskup czerniowiecki Josafat Moszczycz.
Uzasadniając wybór Wrocławia na miejsce obrad abp Szewczuk przywołał postać swego poprzednika kard. Lubomyra Huzara, który „wprowadził taki zwyczaj, aby Stały Synod był w ruchu, a więc aby obradował za każdym razem w innym miejscu”. W przeszłości jego członkowie spotykali się w Kazachstanie, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w różnych krajach zachodnioeuropejskich i w różnych eparchiach (diecezjach) UKGK na Ukrainie. Tym razem miejscem spotkania był Wrocław w Polsce – o wyborze tego miejsca zdecydował przede wszystkim główny temat zbliżającej się wrześniowej sesji Wielkiego Synodu w Rzymie, którym będzie opieka duszpasterska nad emigrantami i uchodźcami wojennymi. – W Polsce przebywa obecnie ponad 3 mln uchodźców ukraińskich i jest to najbardziej skoncentrowane w jednym miejscu skupisko tych, którzy w taki czy inny sposób z powodu wojny znaleźli się poza swoją ojczyzną – podkreślał abp Szewczuk. Podczas obrad biskupi omawiali głównie aktualną sytuację w Ukrainie oraz duszpasterskie wyzwania spowodowane wojną. Spotkali się m.in. z duchownymi Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej i z młodzieżą która znalazła się poza granicami Ukrainy z powodu wojny.
26 maja z uczestnikami Synodu rozmawiał abp Józef Kupny. – Najwięcej uwagi poświęcono tematowi pomocy uchodźcom z Ukrainy. Abp Światosław Szewczuk dziękował Metropolicie Wrocławskiemu za zaangażowanie i za ciągłe wsparcie, które nadal jest bardzo potrzebne – relacjonował spotkanie ks. Eugeniusz Suchy, sekretarz i rzecznik bpa Włodzimierza Juszczaka. – Abp Józef Kupny wspiera także – z czego bardzo się cieszymy – Kościół Greckokatolicki. Pomocy udzielał mu jeszcze dużo wcześniej niż zaczęła się wojna, m.in. umożliwiając współdzielenie świątyń na liturgię Greckokatolicką. We Wrocławiu mamy swoją katedrę, ale w archidiecezji wrocławskiej użyczamy wiele świątyń katolickich na kilka godzin w tygodniu, m.in. w parafii św. Franciszka we Wrocławiu czy w parafii św. Andrzeja Apostoła na Bielanach Wrocławskich – zaznaczał ks. Eugeniusz Suchy.