Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Józef Kupny odwiedził Synod Stały UKGK

We Wrocławiu od 23 do 26 maja obradował Stały Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Z uczestnikami Synodu spotkał się także abp Józef Kupny.

2023-05-26 18:24

ks. Eugeniusz Suchy

Abp Józef Kupny rozmawiał z biskupami UKGK m.in. o pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Abp Józef Kupny rozmawiał z biskupami UKGK m.in. o pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

– Stały Synod UKGK jest szczególnym organem kościelnym pomagającym głowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w kierowaniu nim w okresie międzysynodalnym, podczas gdy Wielki Synod, w którego skład wchodzą wszyscy biskupi UKGK, zbiera się raz w roku – tłumaczył zwierzchnik UKGK abp kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Obecnie członkami Stałego Synodu są: z urzędu abp Światosław Szewczuk jako jego przewodniczący oraz metropolita Filadelfii w USA abp Borys Gudziak, egzarcha apostolski dla Ukraińców obrządku bizantyjskiego w Niemczech i Skandynawii bp Bohdan Dziurach, biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak i biskup czerniowiecki Josafat Moszczycz.

Uzasadniając wybór Wrocławia na miejsce obrad abp Szewczuk przywołał postać swego poprzednika kard. Lubomyra Huzara, który „wprowadził taki zwyczaj, aby Stały Synod był w ruchu, a więc aby obradował za każdym razem w innym miejscu”. W przeszłości jego członkowie spotykali się w Kazachstanie, Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w różnych krajach zachodnioeuropejskich i w różnych eparchiach (diecezjach) UKGK na Ukrainie. Tym razem miejscem spotkania był Wrocław w Polsce – o wyborze tego miejsca zdecydował przede wszystkim główny temat zbliżającej się wrześniowej sesji Wielkiego Synodu w Rzymie, którym będzie opieka duszpasterska nad emigrantami i uchodźcami wojennymi. – W Polsce przebywa obecnie ponad 3 mln uchodźców ukraińskich i jest to najbardziej skoncentrowane w jednym miejscu skupisko tych, którzy w taki czy inny sposób z powodu wojny znaleźli się poza swoją ojczyzną – podkreślał abp Szewczuk. Podczas obrad biskupi omawiali głównie aktualną sytuację w Ukrainie oraz duszpasterskie wyzwania spowodowane wojną. Spotkali się m.in. z duchownymi Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej i z młodzieżą która znalazła się poza granicami Ukrainy z powodu wojny.

26 maja z uczestnikami Synodu rozmawiał abp Józef Kupny. – Najwięcej uwagi poświęcono tematowi pomocy uchodźcom z Ukrainy. Abp Światosław Szewczuk dziękował Metropolicie Wrocławskiemu za zaangażowanie i za ciągłe wsparcie, które nadal jest bardzo potrzebne – relacjonował spotkanie ks. Eugeniusz Suchy, sekretarz i rzecznik bpa Włodzimierza Juszczaka. – Abp Józef Kupny wspiera także – z czego bardzo się cieszymy – Kościół Greckokatolicki. Pomocy udzielał mu jeszcze dużo wcześniej niż zaczęła się wojna, m.in. umożliwiając współdzielenie świątyń na liturgię Greckokatolicką. We Wrocławiu mamy swoją katedrę, ale w archidiecezji wrocławskiej użyczamy wiele świątyń katolickich na kilka godzin w tygodniu, m.in. w parafii św. Franciszka we Wrocławiu czy w parafii św. Andrzeja Apostoła na Bielanach Wrocławskich – zaznaczał ks. Eugeniusz Suchy.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

2023-06-01 21:25

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…

CZYTAJ DALEJ

Lwów dziękuję za bł. Martę Wiecką

2023-06-02 20:51

[ TEMATY ]

Lwów

błogosławiona

Siostra Marta Wiecka

Wikipedia/ autor nieznany; domena publiczna

Błogosławiona siostra Marta Anna Wiecka

Błogosławiona  siostra Marta Anna Wiecka

Lwów podziękował Bogu za beatyfikację siostry Marty Wieckiej, która odbyła się w tym mieście przed piętnastoma laty. Z tej okazji w katedrze lwowskiej zostały umieszczone na stałe jej relikwie. Bł. Marta ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – szarytek pracowała na początku XX wieku w Śniatyniu na terenie archidiecezji lwowskiej i oddała swe życie, opiekując się chorymi na tyfus plamisty.

Uroczystej Mszy sprawowanej w bazylice metropolitarnej we Lwowie przewodniczył bp Witalij Skomorowski, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy, a homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteście żywym Chrystusowym Kościołem

2023-06-03 18:31

Organizatorzy

„Nie jesteśmy jedynie odtwórcami przeszłości. Jesteśmy - jesteście - żywym Chrystusowym Kościołem, jesteście nadzieją” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodych przybyłych na XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które odbywa się pod Bramą Rybą pod hasłem „Idź za Barankiem”.

„To już po raz dwudziesty siódmy, gdy spotykamy się na Lednicy. To właśnie tutaj, między Gnieznem a Poznaniem, w samym sercu piastowskiej ziemi rozumiemy lepiej, że wiara choć może mieć tysiącletnią tradycję, jest żywa i młoda. I za to świadectwo, a więc za waszą obecność, za to, że jesteście dziś tutaj, razem, serdecznie Wam dziękuję” - mówił do młodych arcybiskup gnieźnieński rozpoczynając jak co roku czuwanie modlitewne młodych na Polach Lednickich k. Gniezna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję