Reklama

Niedziela Częstochowska

„W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…”

Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu ze strony uczniów – cieszy się ks. Mieczysław Wach,

2023-05-26 19:44

Karol Porwich

I Regionalny Konkurs Plastyczny „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…” zakończył się 26 maja uroczystą galą. W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku ogłoszono wyniki oraz nagrodzono zwycięzców. Gala pokonkursowa zgromadziła sporą rzeszę uczestników wraz z opiekunami, nauczycielami i rodzicami. Obecne były władze powiatu i miasta Kłobuck, przedstawiciele sejmiku województwa śląskiego. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu była parafia św. Marcina w Kłobucku

Organizatorzy

Karol Porwich

– Parafia nasza jest organizatorem i pomysłodawcą konkursu plastycznego „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…” którego tytuł nawiązuje do cudownej ikony Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu ze strony uczniów – cieszy się ks. Mieczysław Wach, proboszcz parafii św. Marcina w Kłobucku i podkreśla, że ten konkurs rozsławia w swoich artystycznych odbiciach Matkę Bożą Kłobucką, pięknie służy promocji parafii św. Marcina w Kłobucku oraz samego miasta.

– Mecenasami konkursu są abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, starosta kłobucki Henryk Kiepura, burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski. Udało się nam uzyskać dofinansowanie w ramach konkurs ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie edukacji publicznej z uwzględnieniem obchodów Roku Nauki w Województwie Śląskim na rok 2023 – informuje ks. Paweł Caban, wikariusz parafii św. Marcina w Kłobucku. – Gościmy w Miejskim Ośrodku Kultury, chociaż gala konkursowa pierwotnie miała się odbyć w Urzędzie Miasta w Kłobucku, ale rozmach prac sprawił, że przenieśliśmy uroczystości rozdania nagród i wyróżnień właśnie tutaj – odsłania kulisy konkursu ks. Caban. – W prezentowanych pracach konkursowych uderzyła mnie wielka myśl teologiczna młodych twórców – mówi ks. Paweł i na poparcie swych słów wskazuje na kilka prac, które uzasadniają jego refleksję: – Ta praca przedstawia Matkę Bożą Kłobucką Niepokalaną Ucieczkę Grzeszników, która na ręce podaje Panu Jezusowi grzeszników i stułę. Następne dzieło ukazuje ludzi, którzy niosą cudowny wizerunek w procesji przez miasto. Są to prace dzieci i młodzieży, która wierzy i patrzy na Matkę Bożą Kłobucką oczami wiary. To jest dla mnie bardzo budujące. Techniki zastosowane w pracach są przeróżne. Zwrócę uwagę na pracę wykonaną z materiału jaki pozostaje po dziurkaczu. Z tych malutkich kółeczek jedna z uczestniczek „utkała” całą sukienkę Matki Bożej – podkreśla pracowitość i cierpliwość młodych artystów ksiądz wikariusz.

Reklama

Laureaci

W kategorii uczniów klas I – IV Natalia Bożek, lat 7, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku, zdobyła III miejsce.

Bardzo lubi malować i w swych pomysłach nie ogranicza się tylko do jednego tematu. Obraz jaki przysłała na konkurs wykonała techniką pastelową. Można zauważyć , że młoda artystka bawi się kolorem. – Na obrazie przedstawiłam domki i ludzi – Matka Boża ochrania Kłobuck – wyjaśnia Natalia

Karol Porwich

– Talent córki dostrzegłam już z wcześniej. Kiedy miała dwa latka bardzo lubiła kolorowanki. Teraz stosuje różne techniki, rozwija się. Nie korzysta ze smartfonu non stop. Ma na jego używanie nałożony limit czasowy. Staramy się, by miała dużo ruchu i zajęć artystycznych. Poświęcam jej dużo czasu – zwierza się Małgorzata Smolińska

I miejsce w kategorii uczniów klas I – IV zdobył Dorian Makles ze szkoły podstawowej nr 3 w Kłobucku.

– Najpierw czerpałem pomysły z oryginalnego obrazu. Następnie na stronach internetowych szukałem różnych obrazów i znalazłem taki, który zainspirował mnie. W swojej pracy przedstawiłem Maryję, która kocha grzesznika. Grzesznika umieściłem w sercu Maryi. Na dole obrazu namalowałem kościół św. Marcina. Lubię malować i od czasu do czasu w domu sobie maluję. Biorę udział w różnych konkursach – przedstawia siebie i swoja pasję malarską Dorian.

Reklama

Karol Porwich

 Stanisław Krysiński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłobucku zdobył II miejsce w kategorii uczniów klas V – VIII.

– Mój obraz przedstawia kościół parafii św. Marcina w Kłobucku, ambonę, wizerunek Matki Bożej Kłobuckiej i tłum ludzi, który się zebrał, żeby go podziwiać. Lubię bardzo malować, najbardziej pastelami olejnymi. Swój obraz wiele razy poprawiałem, uzupełniałem szczegóły

– odsłania swój warsztat pracy Stanisław.

Karol Porwich

Wyniki

Na konkurs wpłynęło 174 prac. Były one oceniane w czterech kategoriach wiekowych. Laureaci I Regionalnego Konkursu Plastycznego: „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele…”. Edycja 2023: „Matka Boża Kłobucka Niepokalana Ucieczka Grzeszników – w moich oczach”

– Pierwszy konkurs i duża frekwencja, która nas bardzo zaskoczyła, ale też bardzo uszczęśliwiła. Jestem przekonana, że Matka Boża chciała być pokazana i dlatego konkurs trafił do serc wielu uczniów i dorosłych. Przecież to również dzięki rodzicom, dzieci i młodzież wzięły tak licznie udział w konkursie. Jakie kryteria decydowały o ocenie prac? Wyznaczyliśmy kilka kryteriów, którymi posłużyliśmy się prze ocenie prac. Przede wszystkim zgodność prac z tematem, ogólny wyraz artystyczny, pomysłowość, w tym interpretacja i przekaz religijny. Chcieliśmy, by praca nie była tylko kopią obrazu Matki Bożej Kłobuckiej, ale pokazywała coś więcej; kim jest Maryja w tym wizerunku dla młodych artystów – wyjaśnia Joanna Smolińska z rady duszpasterskiej parafii św. Marcina w Kłobucku.

Reklama

Kategoria: uczniowie klas I – IV

Karol Porwich

I miejsce Dorian Makles

II miejsce Natalia Chrzęstek

III miejsce Natalia Bożek

Wyróżnienia: Oliwia Kaczmarzyk, Julia Dróżdż, Maria Zyskowska, Zuzanna Klimek, Wiktor Suchecki, Laura Kajdańska

Kategoria: uczniowie klas V – VIII

I miejsce Monika Szklarska

II miejsce Stanisław Krysiński

III miejsce Magdalena Próba

Wyróżnienia: Kinga Byczkowska, Filip Doruchowski, Nikola Sznaber, Paulina Głąb, Maria Adamus, Kacper Kulka

Kategoria: uczniowie szkół ponadpodstawowych

I miejsce Paulina Młyńczyk

II miejsce Karolina Jura

III miejsce Iga Jantos

Wyróżnienia: Mateusz Mielczarek, Oskar Duda

Kategoria: osoby z niepełnosprawnościami

I miejsce Szymon Emil Janowicz

II miejsce Grzegorz Tyrała

III miejsce Krystian Klubicki

Wyróżnienia: Agata Włodarska, Mariola Łukasik

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski rozpocznie XI Pielgrzymkę Żywego Różańca

Apelem Jasnogórskim rozpocznie się dziś 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Przebiegać będzie pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

Jutro spotkanie rozpocznie się o 9.30 na Błoniach jasnogórskich. Konferencje wygłosi ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Następnie rozważane będą tajemnice radosne różańca świętego z medytacją w pierwszą sobotę miesiąca. Będzie też spotkanie z przedstawicielami Papieskich Dzieł Misyjnych i Redakcją „Rózańca”. O godz. 12.00 Msza św. na Szczycie, której przewodniczyć ma bp Jan Glapiak z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Trójjedyna miłość

Po uroczystości Zesłania Ducha Świętego wchodzimy dzisiaj na swoisty szczyt prawd wiary, którym jest uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Mogłoby się wydawać, że tajemnica Trójjedynego Boga dosięga jakiegoś zenitu dla umysłu i serca ludzkiego. Tak sądząc, zapominalibyśmy jednak o tym, że Trójjedyna Miłość objawia się wyłącznie przez równie niedościgłą tajemnicę Jednorodzonego Syna Bożego, który w mocy Ducha Świętego spełnił ofiarę z Siebie samego jako dar z miłości.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Poczty Polskiej na Jasną Górę

2023-06-03 16:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Zachęta św. Jana Pawła II, by wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali stała się przesłaniem 24. Pielgrzymki Poczty Polskiej. To instytucja z 465-letnią tradycją.

Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. prał. Jarosław Sroka, kapelan pocztowców. - Pocztowcy byli wszędzie tam, gdzie działy się i dzieją ważne sprawy dla naszej Ojczyzny. Poczta Polska to szkoła patriotyzmu, który uczy jak służyć Ojczyźnie. To nie tylko zakład pracy, instytucja, to znak dla całej naszej Ojczyzny – mówił ks. Sroka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję