Reklama

Niedziela Małopolska

Studencki czwartek z Bogiem

„Dokąd idziesz?” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie ewangelizacyjne na Miasteczku Studenckim AGH. Do swoich rówieśników z Dobrą Nowiną wyszli studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Na Miasteczku.

2023-05-26 20:03

Mateusz Góra

Tradycyjnie w tak zwany studencki czwartek Miasteczko Studenckie AGH gromadziło tłumy studentów. Wykorzystali to członkowie tutejszego duszpasterstwa młodzieżowego. Zorganizowali spotkanie ewangelizacyjne, podczas którego chcieli dzielić się swoim doświadczeniem Boga z innymi.

Konrad, jeden z organizatorów i członek duszpasterstwa podkreśla, że chce zmienić pogląd młodych ludzi na Boga, którzy często uważają Go za kogoś odległego. Przez pokazanie swojego doświadczenia Bożej Miłości, studenci chcą pokazać, że Bóg przychodzi do każdego. – Chcemy podzielić się miłością do Boga, której doświadczyliśmy. To są ludzie w naszym w wieku, z którymi chodzi na studia, spędzamy czas i mieszkamy. Chcemy podzielić się z nimi tym, co sami dostaliśmy, czyli to nasze doświadczenie miłości – mówi w rozmowie z „Niedzielą”.

Podczas spotkania można było poczęstować się ciastami, napić kawy i herbaty, a także wziąć udział w uwielbieniu. Studenci mogli usłyszeć też świadectwa swoich rówieśników.

Reklama

– Czujemy w sercu potrzebę, że trzeba wychodzić do studentów, których setki są na miasteczku, żeby ogłaszać Ewangelię, zapraszać do duszpasterstwa i po prostu dzielić się Bogiem – mówi ks. Andrzej Telus, duszpasterz akademicki. Jak podkreśla, wydarzenie jest całkowicie inicjatywą studentów.

Ewangelizacja na miasteczku studenckim odbywa się co roku. Za każdym razem przyświeca jej inne hasło. W tym roku motywem przewodnim było pytanie „Dokąd idziesz?”.

– Żyjemy w bardzo zabieganym społeczeństwie. Widać to bardzo w dużych miastach, takich jak Kraków, gdzie ludzie idą od punktu do punktu, czasami biegną. Chcieliśmy się dzisiaj zatrzymać nad celem tej drogi, żeby zapytać ludzi czy widzą sens tego, dokąd idą. Chcemy też podzielić się tym, gdzie my idziemy – mówi Konrad.

– Jest pewna granica do przekroczenia, gdy wychodzisz do swoich rówieśników. Trzeba być gotowym na to, że mogą nas oceniać, a dla młodzieży zdanie rówieśników jest bardzo ważne. Więc trzeba przekroczyć tę granicę, żeby móc przyznać się przed nimi do naszej wiary. Jednak, kiedy budujemy coś na Bogu i ufamy Jemu, to, mimo że trudno jest zacząć, przynosi to potem efekty – dodaje podkreślając, z czym muszą zmagać się młodzi ewangelizatorzy.

Oprócz słodkiego poczęstunku studenci z Duszpasterstwa Akademickiego Na Miasteczku zorganizowali również grilla. Wydarzenie zwieńczyła droga światła.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

E. Solinas: Każdy może być świętym

2023-06-01 08:58

[ TEMATY ]

świętość

Adobe Stock

Świętość nie jest zastrzeżona tylko dla pewnej grupy osób, bo wszyscy powinni do niej dążyć, tak jak wzywał nas do tego Pan Jezus. Przypomniał w rozmowie z KAI Enrico Solinas – świecki postulator w procesach beatyfikacyjnych, sędzia sądu kościelnego włoskiej diecezji Perugii. Jeszcze stosunkowo niedawno postulatorami byli wyłącznie księża i zakonnicy, jednakże w ostatnich latach Kościół otwiera się coraz bardziej na świeckich. Jednym z nich jest właśnie rozmówca KAI – człowiek żonaty, ojciec trójki dzieci.

Piotr Dziubak, KAI: Czy zmieniło się rozumienie świętości w społeczeństwie?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2023-06-01 22:25

Adobe Stock

8 czerwca będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a następny dzień jest ustawowo wolny od pracy. Jest to piątek. Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję