Reklama

Lublin/ IPN odnalazł na Górkach Czechowskich szczątki ok. 35 osób; poszukiwania przedłużono

Szczątki co najmniej 35 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie w ramach poszukiwań prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej. Prace w tym miejscu zostały przedłużone.

2023-05-26 23:40

[ TEMATY ]

Lublin

Microgen/Stock.Adobe

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało w piątek na Facebooku, że trwające od 8 maja br. prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Górkach Czechowskich w Lublinie ponownie zostały przedłużone i będą kontynuowane w kolejnym tygodniu. "Odnaleziono szczątki należące do co najmniej 35 osób" – podał IPN.

Jak przypomniano, prace prowadzone są w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i stanowią kontynuację wcześniejszych badań.

Naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz mówił w środę PAP, że poszukiwania prowadzone są w wąwozie północ-południe, na wysokości tzw. mogiły legionisty, kilkadziesiąt metrów od placu zabaw. Prace utrudnia niesprzyjający, twardy grunt.

W listopadzie ub.r. IPN również prowadził poszukiwania na Górkach Czechowskich. Archeolodzy eksplorowali wówczas dwa miejsca, w których wykonano ekshumacje zimą 1947/1948 i odnaleźli w jednym miejscu rozproszone fragmenty kostne, a w drugim fragmenty szkieletów "w częściowym układzie anatomicznym" i prawdopodobnie jeden szkielet. "Szkielet został zabezpieczony, ponieważ nie podjęliśmy go" – mówił dr Piekarz.

Wiosną ub.r. podczas prac w rejonie obecnego placu zabaw na Górkach Czechowskich i tzw. rzutni granatów IPN znalazł pojedyncze i silnie rozproszone szczątki ludzkie lub ich fragmenty zalegające na różnych głębokościach. Natomiast w czasie prac prowadzonych jesienią 2020 r. nie odnaleziono ludzkich szczątków.

Na terenie Górek Czechowskich, według ustaleń IPN, w latach 1940-42 Niemcy dokonali co najmniej sześciu egzekucji. Na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono tam osiem ekshumacji, podczas których wydobyto łącznie 231 ciał. Ofiary pozostały w większości nierozpoznane. IPN podczas poszukiwań chciał zweryfikować informacje dotyczące możliwości istnienia na tym terenie nieujawnionych miejsc pochówków ludzi zamordowanych w okresie niemieckiej okupacji, jak również po 1944 r.

Reklama

Sprawa przeznaczenia Górek Czechowskich budzi w Lublinie od wielu lat silne emocje. W lipcu 2019 r. rada miasta uchwaliła nowe "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego", pozwalające na zabudowę mieszkalną na około 25 ha Górek Czechowskich, należących wówczas w całości do prywatnego właściciela.

W kwietniu 2019 r. kwestia ich zagospodarowania była przedmiotem pierwszego w Lublinie referendum lokalnego, które okazało się nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale większość uczestników - 67,7 proc. - była przeciwna zabudowie.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ aszw/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dąbrowica - wczasorekolekcje dla niepełnosprawnych

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Pod hasłem „Miłości dodaj mi skrzydeł” w „Domu spotkania” w Dąbrowicy trwają wczasorekolekcje dla niepełnosprawnych, zorganizowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej i diecezjalnego duszpasterza osób niepełnosprawnych ks. Bogusława Suszyło.

W 1. turnusie, który potrwa do 5 sierpnia, uczestniczy niemal 50 osób niepełnosprawnych z diecezji lubelskiej, a także z innych stron Polski. W pokonywaniu barier codziennego życia pomaga im ponad 20 wolontariuszy z ks. Tomaszem Niedziałkiem, który prowadzi rekolekcje. Wśród opiekunów są diakoni z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, którzy wśród niepełnosprawnych odbywają praktyki duszpasterskie. Czas rekolekcji wypełniony jest modlitwą i serdecznymi rozmowami. Konferencje prowadzone są w oparciu o Ewangelię wg św. Jana, która jest dobrą nowiną o miłości Jezusa. Ks. Tomasz Niedziałek: -„Chcemy odkrywać ducha służby. Poznajemy drugiego człowieka w cierpieniu, jego cierpienie i równocześnie dobroć Boga; chcemy aby nasze dłonie stawały się dłońmi Jezusa, który pochyla się nad każdym człowiekiem”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

LN siatkarek - Polska - Włochy 3:1

2023-06-01 19:31

[ TEMATY ]

siatkówka

Liga Narodów

Adobe Stock

Polskie siatkarki pokonały w tureckiej Antalyi Włochy 3:1 (21:25, 25:20, 25:14, 25:18) w swoim drugim meczu Ligi Narodów. To drugie zwycięstwo drużyny Stefano Lavariniego w rozgrywkach; wcześniej pokonały Kanadę 3:2.

Polska - Włochy 3:1 (21:25, 25:20, 25:14, 25:18)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję